Nové pravidlá pre zaočkovaných jednou dávkou. Toto vás čaká na hraniciach

Pravidlá ohľadom očkovania sa neustále menia. FOTO TASR - Polícia SR

Pravidlá ohľadom očkovania sa neustále menia. V pondelok od 6.00 h začali platiť nové pravidlá vstupu osôb na Slovensko, ktoré boli zaočkované zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Od pondelka môžete rátať s novými opatreniami na hraniciach. Platiť začnú pre ľudí, ktorí boli zaočkovaní zatiaľ len jednou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID–19. Karanténu je ale možné ukončiť hneď prvým dňom po návrate zo zahraničia. Stačí sa nechať otestovať PCR testom. Toto dočasné nariadenie platí pre ľudí, ktorí boli zaočkovaní pred 9. júlom. Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) majú platiť dva týždne.

„Pre ľudí, ktorí sa zaočkovali pred 9. júlom a po novom nebudú spĺňať definíciu plne zaočkovanej osoby, sa izolácia skončí získaním negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 (test bude hradený štátom), pričom laboratórnu diagnostiku na ochorenie COVID-19 je možné vykonať už v prvý deň karantény, nie na piaty,“ spresnila hovorkyňa s tým, že toto prechodné ustanovenie bude platiť 14 dní od nadobudnutia účinnosti vyhlášky.

 „Na osoby, ktoré sa zaočkovali po 9. júli, čiže po začiatku účinnosti doterajšej vyhlášky, sa toto prechodné ustanovenie vzťahovať nebude. V ich prípade totiž uplynul príliš krátky čas na to, aby sa im vytvorila aspoň minimálna hladina ochranných protilátok,“ doplnila. Pre uvedené osoby platí povinnosť domácej karantény, pričom test proti ochoreniu COVID-19 môžu podstúpiť najskôr na piaty deň. Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa končí.

Toto dočasné nariadenie platí pre ľudí, zaočkovaných pred 9. júlom. FOTO TASR – František Iván

Status plne zaočkovanej osoby

Dôležité je preukázať sa dokladom o statuse plne zaočkovanej osoby (v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku). Pokiaľ sa osoba nepreukáže dokladom, nepovažuje sa za plne zaočkovanú a platia pre ňu podmienky ako pre nezaočkovanú osobu, informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Podľa najnovších informácii sa za plne zaočkovanú osobu považuje osoba najmenej 14 dní, ale nie viac ako 12 mesiacov po aplikovaní prvej dávky jednodávkovej vakcíny.