Kozmetika z húb? Betaglukán z hlivy je výborný nielen na imunitu, výskumy ukazujú, že spomaľuje starnutie pleti

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Betaglukány majú pozitívny vplyv na našu imunitu. O tom nie je pochýb. Viacerí z nás počas zimných mesiacov siahnu po výživových doplnkoch, ktoré obsahujú práve tento polysacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje v bunkových stenách obilnín či húb. Vedeli ste však, že sa čoraz častejšie využíva aj v kozmetike?

„Keď naši rodičia ochoreli, hľadali sme rôzne spôsoby a cesty, ako by sme im pomohli. V rámci mojej práce na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU som sa stretol s výskumom práve betaglukánu. A tak sme sa jeho pozitívne účinky na zdravie a tiež pri liečbe onkologických chorôb rozhodli vyskúšať,“ spomína na začiatky svojho výskumu Tibor Doboly.

Spoločne s manželkou Ľubicou vyvinuli vlastný spôsob extrakcie betaglukánu z hlivy, ktorý zaručoval jeho čistotu a ponúkli ho farmaceutickým firmám. „Napriek vedeckým štúdiám oň nemali záujem. Neverili, že tvrdenia o ňom sú až natoľko pravdivé.“ Mladá firma bez vlastných klinických testov to mala na začiatku ťažké, no nevzdali sa. „Zamerali sme sa na koncových spotrebiteľov a pripravili sme prvé vlastné výrobky.“ Tak vznikla rodinná firma Natures, kde pracuje aj ich syn Adrián, synovec Juraj a jeho manželka Marcela.

Natures je rodinná firma. „Vo firme máme rozdelné kompetencie, takže hádky u nás nehrozia,“ zhodujú sa. Zdroj FOTO: Natures

Od prípravkov určených na podporu imunity sa zamerali aj na kozmetické produkty s obsahom betaglukánu. „Betaglukán kožu chráni a hydratuje, pretože doslova vyťahuje vodu do vrchných vrstiev kože. Betaglukán zvyšuje ochranu kože pred slnečným žiarením, zlepšuje metabolizmus, a tak spomaľuje starnutie. Pomáha hojiť rany a pri dlhodobom používaní redukuje i jemné vrásky,“ vysvetľuje Adrián Doboly z rodinnej firmy.

Betaglukány v kozmetike sú predmetom mnohých štúdií, ktoré potvrdzujú, že ide o silný antioxidant, ktorý chráni pleť. Navyše pôsobí regeneračne tým, že má vplyv na obnovu poškodených tkanív. Aké sú však jeho účinky na pleť?

Betaglukán sa získava z obilnín a húb. Zdroj FOTO: pixabay.com

Hydratuje do hĺbky

Má podobnú štruktúru ako kyselina hyalurónová, ale betaglukán má ešte vyššiu hydratačnú schopnosť. Pleť je vďaka nemu hladšia a pružnejšia.

Regeneruje a revitalizuje

Smog, slnečné žiarenie, dym, dekoratívna kozmetika – činitele, ktoré poškodzujú našu pokožku. Betaglukán regeneruje pokožku a posilňuje kožnú bariéru.

Pri dlhodobom používaní vyhladzuje jemné vrásky

Pružnosť, pevnosť a zvýšenie tvorby kolagénu = zníženie viditeľnosti vrások a zlepšenie pružnosti pokožky.

Urýchľuje hojenie poškodenia kože (popálenina, rana na koži)

Popáleniny či drobné rany na koži. Betaglukán pomáha k ich rýchlejšiemu zahojeniu.

Betaglukán sa využíva nielen na podporu imunity, ale aj v kozmetike. Foto: natures.sk

Pre koho je určený?

Betaglukán nájdeme v krémoch, sérach či maskách. Je vhodný pre všetky typy pleti, dokonca aj pre tú najcitlivejšiu, ktorú upokojuje. „Naše výrobky sú bez parfémov, čo môže byť pre niektoré zákazníčky, ktoré očakávajú, že kozmetika bude vyslovene voňať, problém. Práve absenciou parfémov je táto kozmetika ideálna aj pre citlivú pleť, pretože práve parfumácia pokožku dráždi,“ hovorí Adrián Doboly.

Na trhu môžete betaglukány nájsť napríklad v pleťových sérach, maskách, čistiacich prípravkoch. Cena kozmetických produktov s obsahom betaglukánu je však trochu vyššia oproti bežným pleťovým produktom, ktoré môžete bežne kúpiť. „Kvalitný, vysokočistý betaglukán býva obvykle najdrahšou zložkou kozmetického prípravku. Použitie betaglukánu v adekvátnom množstve preto má vplyv na cenu výrobku,“ vysvetľuje A. Doboly.