Čo priniesol uplynulý týždeň vojny? Útok na Ukrajinu s novou intenzitou a moldavskú cenzúru na ruské televízie

Rusko v piatok vypálilo na Ukrajinu viac ako 70 rakiet v rámci jedného z najväčších útokov od začiatku vojny. Tým vyradilo energiu v druhom najväčšom meste a prinútilo Kyjev zaviesť núdzové výpadky elektriny na celoštátnej úrovni.

Po piatkovej paľbe ruských raketových útokov na infraštruktúru krajiny vrátane jej systémov na výrobu elektriny bola obnovená dodávka elektriny pre takmer 6 miliónov Ukrajincov, uviedol to prezident Ukrajiny Zelenskyj.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v sobotu uviedol, že pre tri štvrtiny obyvateľov hlavného mesta bolo obnovené teplo a pokračujú v práci na stabilizácii jeho dodávok. Polovici Kyjevskej provincie však v sobotu stále chýbala elektrina.

Rusko tvrdí, že jeho piatkové masové útoky na Ukrajinu boli súčasťou zabránenia dodania cudzích zbraní na Ukrajinu. V piatok boli „vojenské veliteľské systémy, vojensko-priemyselný komplex a ich podporné energetické zariadenia Ukrajiny zasiahnuté hromadným útokom vysoko presnými zbraňami“, uviedlo ruské ministerstvo obrany na svojom dennom brífingu. Útoky vyvolali obvinenia ukrajinských spojencov z vojnových zločinov.

Zdroj FOTO: Telegram

Ruský prezident Vladimir Putin sa počas návštevy veliteľstva operácie stretol so svojimi vojenskými veliteľmi a vypočul si ich návrhy, ako by mala pokračovať ruská kampaň na Ukrajine, uviedol Kremeľ.

Záchranári našli telo 1,5-ročného chlapčeka v troskách po piatkovom ruskom údere na trojposchodovú obytnú budovu v stredoukrajinskom meste Kryvyi Roh v regióne Dnepro. Celkovo boli pri útoku na Kryvyj Roh zabití štyria ľudia. Ďalších trinásť vrátane štyroch detí utrpelo zranenia.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že víta dohodu lídrov EÚ o deviatom balíku sankcií proti Rusku. Lídri EÚ sa vo štvrtok dohodli, že Ukrajine poskytnú v budúcom roku financovanie vo výške 18 miliárd eur, ako aj nový balík sankcií. Kremeľ uviedol, že preštuduje najnovší balík sankcií EÚ a potom sformuluje svoju odpoveď.

Štáty EÚ by mali spoločne nakupovať zbrane, aby doplnili zásoby Ukrajiny, uviedla obranná agentúra EÚ a varovala, že USA nemusia byť vždy schopné ochrániť Európu pred hrozbami. „Ruská útočná vojna proti Ukrajine demonštruje nedostatky v našich schopnostiach,“ povedal generálny riaditeľ Európskej obrannej agentúry Jiří Šedivý. Agentúra podľa neho rokovala s európskymi zbrojárskymi firmami o zvýšení výroby, ako aj s krajinami o spoločných kluboch pri nákupe vybavenia a munície.

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko odsúdilo rozhodnutie Moldavska dočasne zakázať šesť ruských televíznych kanálov ako „politickú cenzúru“. Moldavsko obvinilo kanály z vysielania „nesprávnych informácií“ o krajine a ruskej vojenskej operácii na Ukrajine.

Moldavsko dosiahlo krátkodobú energetickú dohodu, ktorá mu pomôže zbaviť sa závislosti od ruského zemného plynu. Moldavský podpredseda vlády Andrei Spînu uviedol, že štátna plynárenská spoločnosť Moldovagaz tento mesiac kúpi 100 miliónov metrov kubických plynu od domáceho dodávateľa Energocom.

Ruská kampaň útokov proti ukrajinskej kritickej infraštruktúre pozostávala z veľkej časti zo vzdušných a námorných rakiet, ale takmer určite zahŕňala aj drony dodané Iránom, tvrdí britské ministerstvo obrany. Vo svojej najnovšej spravodajskej aktualizácii tiež uviedlo, že Rusko je pravdepodobne znepokojené „zraniteľnosťou“ Krymu.

Ukrajinský vojenský veliteľ povedal, že Rusko sa môže pokúsiť o inváziu zo severu. Potenciálne okolo výročia, keď Vladimir Putin prvýkrát nariadil svojim jednotkám inváziu na Ukrajinu. Generálmajor Andrij Kovaľčuk pre Sky News povedal, že „najprudšie boje môžu byť pred nami, zdalo sa, že sa sústredil (Putin) najmä na možnosť invázie ruských jednotiek cez Bielorusko na severnú hranicu Ukrajiny s cieľom zamerať sa na hlavné mesto.“

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinský prezidentský poradca povedal, že je „nerealistické“ očakávať od Kyjeva dohodu s Ruskom o ukončení vojny. „Vojna sa musí skončiť iba porážkou Ruska,“ napísal Mykhailo Podoljak na Twitteri s tým, že Ukrajina bude konať s „požadovanými proporciami delostrelectva, obrnených vozidiel, dronov a rakiet dlhého doletu“.

Putin v pondelok navštívi Bielorusko, kde bude rokovať s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Podľa Kremľa bude dvojica diskutovať o rusko-bieloruskej integrácii, „ako aj o aktuálnych témach medzinárodnej a regionálnej agendy“. Putin a Lukašenko usporiadajú osobné stretnutie, na ktorom budú „uprednostňovať bezpečnostné otázky a vymieňať si názory na situáciu v regióne a vo svete“, uviedla bieloruská štátna tlačová agentúra Belta, pričom nespomenula Ukrajinu.

36-ročný muž zahynul vo svojom aute po tom, čo ruské sily v sobotu ráno ostreľovali juhoukrajinské mesto Cherson, uviedol regionálny guvernér Jaroslav Januševič. Po údere ruských jednotiek na západnú časť mesta delostrelectvom a viacerými raketami utrpela zranenia aj 70-ročná žena.