Vianočné prímerie sa nekoná, Kanada navyše ruší výnimku na opravu najväčšieho ruského plynovodu do Európy

Zdroj FOTO: Telegram

Moskva uviedla, že po takmer desiatich mesiacoch vojny na Ukrajine nie je na pláne žiadne „vianočné prímerie“, pričom boje sa podľa všetkého budú ťahať cez zimu.

„Na frontovej línii nie je pokoj,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom stredajšom večernom video prejave. „Každý deň a každý meter sa dáva extrémne tvrdo. A najmä tam, kde sa celá taktika okupantov scvrkáva na zničenie všetkého, čo majú pred sebou v delostrelectve – takže zostanú len holé ruiny a krátery v zemi.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa svetových médií na otázku, či Moskva videla návrhy na vianočné prímerie, odpovedal: „Nie, od nikoho sme takéto ponuky nedostali. Táto téma ani nie je na programe dňa.“

Zdroj FOTO: Telegram

Zelenskyj tento týždeň vyzval Rusko, aby do Vianoc začalo sťahovať svoje jednotky, čo by predstavovalo prvý krok k mierovej dohode, ale Peskov povedal, že mier s Kyjevom nebude, kým Zelenskyj neprijme „realitu“ na mieste – odvolávajúc sa na ruskú kontrolu (nad časťami štyroch ukrajinských regiónov, ktoré anektovala Ruská federácia v septembri po donucovacích a nezákonných referendách).

Po sérii bleskových ukrajinských protiofenzív Kyjev opäť získal kontrolu nad približne polovicou územia, ktoré Moskva dobyla v prvých týždňoch svojej invázie.

Vojenskí analytici tvrdia, že teraz môže nastať zimná patová situácia, aj keď pokračujú prudké boje najmä vo východoukrajinskom regióne Doneck, kde sa ruské sily snažia dobyť mesto Bachmut.

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že rozsah pokračujúceho násilia zmierňuje nádeje na bezprostredné ukončenie nepriateľských akcií.

Zdroj FOTO: Telegram

„Vzhľadom na to, čo vidíme vo vzduchu a na zemi na Ukrajine, je ťažké dospieť k záveru, že táto vojna sa skončí do konca roka,“ povedal Kirby v odpovedi na otázku o vyhliadkach na vyjednanie mieru s Ruskom. Prezident Vladimír Putin zasa očakáva, že boje budú ešte určitý čas prebiehať.

Kanada navyše tento týždeň oznámila, že zruší výnimku zo sankcií, ktorá umožňovala opravu turbín pre Nord Stream 1, najväčší ruský plynovod do Európy, v Montreale a návrat do Nemecka.

Plynovod pod Baltským morom bol z dôvodu opravy odstavený 31. augusta, ale nebol opätovne spustený. O mesiac neskôr bol po sérii výbuchov ťažko poškodený. Európske vlády majú podozrenie, že prasknutie ropovodu Nord Stream 2 boli spôsobené sabotážou. Putin označil západné tvrdenia, že za výbuchmi stálo Rusko, za „bláznivé“.

Zdroj FOTO: Telegram

„Putin bol nútený ukázať, že jeho zámerom nebolo nikdy vrátiť Nord Stream 1 do plnej prevádzky a že samotný plynovod sa stal nefunkčným,“ uviedli vo vyhlásení kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová a minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson.

Rozhodnutie padlo po úzkej spolupráci s Ukrajinou, Nemeckom a ďalšími európskymi spojencami.

Napriek chýbajúcim mierovým rozhovorom boli v posledných týždňoch prepustené stovky väzňov vo výmenách. Oznámenia – spolu s pokrokom v rozhovoroch o obnovení ruského vývozu prísady do hnojív a predĺžením dohody o obilninách – ukázali, že obe strany udržiavajú aspoň obmedzený kontakt na niekoľkých úrovniach.