Kremeľ okupované ukrajinské územia nazýva „nové ruské oblasti“, na jeseň v nich chystá voľby. Čo priniesol týždeň vojny?

Zdroj FOTO: Telegram

V Rusku začali súdiť ukrajinských vojakov z pluku Azov, ktorí bránili Mariupol. V 20-člennej skupine je aj osem žien, ktoré pracovali prevažne ako kuchárky v železiarňach Azovstaľ. Všetci čelia obvineniam z účasti v teroristickej organizácii a zo snahy o násilné prevzatie moci v takzvanej Doneckej ľudovej republike. Rusko chce ukrajinských obrancov uväzniť na 15 rokov až na doživotie. „Je bolestné vidieť našich ľudí takých vyčerpaných. To, čím si za posledný rok prešli, je nepredstaviteľné,“ povedal poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko. Obžalovaní vyzerajú na záberoch zo súdu bledo a vychudnuto. V ruskom zajatí by malo byť ešte okolo 2000 obrancov Mariupola.

Zdroj FOTO: Telegram

Na pravom brehu Dnepra, ktorý je pod kontrolou Ukrajiny, je po zničení Kachovskej priehrady stále zaplavených 3100 domov. Zomrelo 10 ľudí, nezvestných zostáva 43 osôb, oznámil šéf Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin. Voda z Kachovskej priehrady viac ako týždeň po katastrofe pomaly ustupuje. Šéf ruskej okupačnej správy Chersonskej oblasti Vladimir Saldo v utorok uviedol, že na jeho strane zostáva zaplavených 21 400 domov. Situácia v Zaporožskej atómovej elektrárni bola po zničení Kachovskej nádrže vážna, ale podarilo sa ju stabilizovať.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak povedal, že Ukrajina ešte skutočnú veľkú protiofenzívu nezačala, začali len v určitých smeroch útočné akcie. Podľa neho súčasnú fázu vojny možno charakterizovaž ako testovanie obranných síl frontovej línie. Podoľak uviedol, že teraz je cieľom zničiť čo najviac zmobilizovaných a čo najviac ruskej techniky. „Úprimne hovorím, čo najviac, aby som pridal psychologický tlak na ruskú armádu,“ dodal Podoľak pre UNIAN.

Zdroj FOTO: Telegram

Začalo sa najväčšie letecké cvičenie v histórii NATO. V. Putinovi má vyslať signál, že Aliancia je v kľúčovej chvíli jednotná. Na cvičení sa zúčastňuje 25 štátov a 220 lietadiel. Krajiny sa budú zaoberať aj fiktívnym scenárom napadnutia Nemecka a aktiváciou článku 5. Manévre sa začali v pondelok a potrvajú do budúceho piatka.

USA, Británia, Holandsko a Dánsko dodajú v najbližších týždňoch Ukrajine protivzdušné systémy a stovky riadených striel krátkeho a stredného doletu. Vzhľadom na nedávne začatie ukrajinskej protiofenzívy je podľa Jensa Stoltenberga, generálneho tajomníka NATO, ďalšie zásobovanie Ukrajiny úplne zásadné.

Zdroj FOTO: Telegram

Rusko chce 10. septembra usporiadať „voľby“ v okupovaných oblastiach Ukrajiny, majú sa voliť miestne zastupiteľstvá a gubernátori. Šéfka ústrednej volebnej komisie Ella Pamfilovová informovala, že po konzultácii s ministerstvom obrany a FSB považuje hlasovanie za možné. Rusko však Doneckú, Luhanskú, Zaporižskú ani Chersonskú oblasť plne nekontroluje. Tieto oblasti (ktoré zástupca Pamfilovej Nikolaj Bulajev nazýva „nové ruské oblasti“) napriek tomu vyhlásilo za súčasť svojho územia, keď tam vlani usporiadalo pseudoreferendá.

Život na okupovanej Ukrajine. Zdroj FOTO: Aktuálne o Ukrajine

V Louvri vystavili päť byzantských ikon z Ukrajiny, ktoré patria k najstarším na svete. Štyri z nich sú zo 6. alebo začiatku 7. storočia, sú napísané voskom na drevo, pôvodne pochádzajú z Kláštora svätej Kataríny na hore Sinaj v Egypte. Piata je z konca 13. alebo zo začiatku 14. storočia. Expozícia s názvom Pramene posvätného obrazu je sprístupnená aj verejnosti. „Sú to najstaršie ikony na svete a symbolizujú silu umenia proti barbarstvu,“ povedala francúzska ministerka kultúry Rima Abdul Malaková. Ikony pochádzajú z Národného múzea umenia Bohdana a Varvary Chanenkovcov v Kyjeve, ktoré je jedným z najvýznamnejších múzeí na Ukrajine.

Pri príležitosti Dňa Ruska hovoril V. Putin o Rusoch ako o ľuďoch kráčajúcich od jedného víťazstva k druhému. „Dnes, v ťažkých časoch pre Rusko, pocity hrdosti a vlastenectva našu spoločnosť spájajú ešte silnejšie a slúžia ako spoľahlivá podpora pre našich hrdinov podieľajúcich sa na zvláštnej vojenskej operácii,“ vyhlásil a dodal: „Ľudia, ktorí idú od víťazstva k víťazstvu, svoj život a všetku svoju prácu zakladajú na viere: viere vo víťazstvo, viere v spravodlivosť, viere v Rusko.“ Exprezident Dmitrij Medvedev zase na telegramovom účte zverejnil fotomontáž s ruskou vlajkou vztýčenou nad hlavným kyjevským námestím s komentárom, že toto miesto sa čoskoro bude volať Ruské námestie.