Na Slovensku sa nám rozmohol taký nešvár: HOAX náš kazdodenný daj nám dnes a uveď nás do omylu…

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ak už nejakú dobu sledujete diskusiu sociológov, politikov, novinárov a analytikov o tom, že Slovensko je na užívateľskej špičke EÚ vo viere v HOAX, tak ste niečo prehliadli.

Slovák ráno vstáva s hoaxom na perách a večer s týmto hoaxom zaspáva na stránke Facebooku. Naša večerná a ranná modlitba by sa mala zmeniť a mala by začať.

GRU naše, ktoré si na nebesiach šírenia klamstiev a nenávisti, daj nám dnes pokrm plný zloby a strachu. Uveď naše zmysly do stavu pohotovosti a daj nám dnes odvahu ísť po práci z krčmy rovno za počítač a uveď nás do pokušenia, aby sme vyjadrili svoj názor o tom, kto nám ubližuje, kto je mierotvorca, kto nás chce zničiť a kto zachrániť.

Logika nášho elektorátu nepustí. Ak si spomínate na rozhovory ľudí (ešte z čias socializmu) na ulici, pred obchodom, kostolom, v krčme, na futbale…, tak výsledkom a konsenzom slovenskej väčšiny bolo: „aj tak o nás rozhodnú tam hore“ alebo: „všetko je v Božích rukách“, „bol to osud“. Kto sa nepodriadil tejto mysliacej väčšine, stal sa nepohodlným.

Poďme si teraz predstaviť najväčšie HOAXY, ktoré formujú myslenie Slovákov a ich PRAVDU. Musím ale hneď v úvode upriamiť Vašu pozornosť na jeden fakt. Novodobá slovenská história stojí na hoaxe, ktorý produkoval štát a jeho médiá.

Ako prvý príklad uvediem: 7. novembera v roku 1942 sa v novinách Gardista, Slovák, Slovenská politika, ale aj v nemeckom Grenzbote objavila identická reportáž, ktorú ja nazvem štátom riadený HOAX. Tento štátom riadený hoax približoval slovenským čitateľom „život Židov na východe“. Zároveň štátom riadený hoax kvetnato opisoval, ako sa žije ľuďom deportovaným zo Slovenska v novom svete. Všetko, čo bolo napísané, bola lož a klamstvo! Ale lož splnila účel a životy povraždených Židov dodnes väčšinu Slovákov nezaujímajú. Veď prečo aj, keď vládnuca elita od Slovenského štátu naďalej používa štátom riadený hoax ako cestu mediálneho riadenia štátu. Médiá boli od roku 1939 neustále v riadení štátnej a politickej moci. A tak sa našim pokrmom stal štátom riadený hoax.

Päťdesiate roky a mocenský boj bol priam presiaknutý klamstvami. Až od roku 1967 do roku 1969 došlo ku postupnému otvoreniu médií a politiky. HOAX sa vytrácal a ľudia zatúžili po informačných zdrojoch a mnohí tieto informácie začať porovnávať. Hovoríme tomu pluralita názorov. V tom čase na veľmi krátku dobu vyhral socializmus s ľudskou tvárou, ktorý, ako vieme, zastavili vojská Varšavskej zmluvy. O vstupe týchto vojsk rozhodli v Moskve na základe pozývacieho listu, ktorý Vasil Biľag odovzdal na záchode.

A teraz otázka: Ako sa po roku 1969 hovorilo vstupu okupačných vojsk? Všade sa písalo o osloboditeľských vojskách Varšavskej zmluvy. Prišli nás oslobodiť! Nie okupovať! A boli tu len dočasne! Oficiálne stanovisko politických elít v Moskve bolo – pozvali ste nás a my sme Vás oslobodili! Nikto sa nepýtal, či je to pravda? Za akúkoľvek otázku na túto tému Vás ŠTB prenasledovala a zavrela. Jednoducho Vám zničili život. Bol to štátom riadený HOAX. A ten trval až do roku 1989. Po páde komunizmu prišla sloboda a s ňou aj nezávislé médiá vrátane televízií. Štátna televízia bola od začiatku závislá na štátnej finančnej a technologickej dotácie. Do prvej súkromnej televízie VTV sa veľmi rýchlo dostala MAFIA toho najhrubšieho rangu. Šéfoval jej dnes už nebohý Peter Csongrády.

Silu médií si ako prvý člen podsvetia plne uvedomil až Marián Kočner, keď obsadil TV Markízu. V informačnom chaose sa najrýchlejšie zorientovali politici a Kočner. Politici si chodili pred budovu Markízy prihrievať polievočku a získavať politické body a Kočner zatiaľ získaval dôležité politické kontakty, ktoré neskôr dokonale využil vo svoj prospech. Pritom najdôležitejšia informácia, prečo ku tejto situácii vôbec došlo, sa neobjavila skoro nikde. Lebo aj Kočner by bez zmenky Siloša Pohanku nikdy Markízu nezískal. Zmenka ako taká nemala žiadnu hodnotu. Ale zmenka, na základe ktorej Vám súd pridelí licenciu – teda malú Markízu, má hodnotu aj miliardy korún. A Kočner si to ako prvý uvedomil. Čo nastalo potom, všetci vieme. Ale nikto nevie, že keď sa Pavol Rusko vrátil z Mikulova, nastalo vynútené priateľstvo medzi Kočnerom a Ruskom. Toto priateľstvo sa rozvíjalo na haciende Majského v katastri obce Obyce. Podľa svedkyne, ktorá tam varila a upratovala, sa v kolibe dohadovali na tom, ako vybabrú s Američanmi a ako cez dlžný úpis ovládnu TV Markíza. Dokonca si v tom čase na jednanie mali pozvať aj člena rady pre vysielanie a retransmisiu Ernesta Valka a mali ho chcieť do svojho podlého plánu vtiahnuť. On to mal ale odmietnuť a odišiel. Po jeho odchode sa Kočner podľa svedkyne mal vyjadriť, že ho vraj musia dať dole, aby sa ich plán neprezradil. Ľudovo povedané – občan si myslel, že medzi Kočnerom a Ruskom je vojna a oni mali zatiaľ v Obyciach spolupracovať a kuť pikle, aby mohli Kočner a Majský ovládnuť najsilnejšiu televíziu na trhu. Takto vyzerá mafiou radený HOAX, ktorému uverili všetci. Hoaxu o nenávisti medzi Kočnerom a Ruskom prestali občania veriť až vtedy, keď sa Kočner rozhodol majetkovo ovládnuť Markízu. A tu sa kruh uzavrel. Čo z toho vyplýva? Dobre riadený hoax prináša ovocie. V tomto prípade ale priniesol zhnitú hrušku, ktorá si narazila kolená a bude hniť v base 19 rokov.

Politikmi riadený HOAX musí v prvom rade priniesť politické body a zničiť politického nepriateľa. Ako príklad uvediem výrok, ktorý ovplyvnil myslenie Slovákov na desaťročia: Havel zničil slovenský zbrojársky priemysel! Tento hoax sa uchytil okamžite. Našiel vinníka a zároveň otvoril cestu novej politickej elite HZDS, ktorá ovládla politický trh na dlhé obdobie. Čo nastalo po hoaxe? To čo vždy. Vytvoril sa DMD Holding a. s. a naliali sa do štátnej sľubotechny miliardy korún, ktoré potom pretiekli na súkromné účty politikov. Tento novodobý HOAX už je vylepšený. Prvýkrát priniesol nielen politickú moc, ale zároveň ospravedlnil štátom a politikmi riadený tunel v ich vymyslenom podniku, ktorý nič netvoril, len vytváral zdanie o záchrane toho, čo nám Havel zničil. Čiže, fikcia nahradila biznis fikciu. Všetky strany na konci tohto hoaxu zostali spokojné, pretože tento hoax zaplatil občan svojimi daňami.

Na záver sa vrátim ku úvodnej myšlienke: Ak už nejakú dobu sledujete diskusiu sociológov, politikov, novinárov a analytikov o tom, že Slovensko je na užívateľskej špičke EU vo viere v hoax, tak ste niečo prehliadli. Prehliadli ste to, že našu myseľ ovládol HOAX už skoro pred sto rokmi. A Ruská strana (keďže nás Slovákov veľmi dobre pozná) len využila túto našu národnú črtu a to, po čom slovenská myseľ baží, nám z centrály GRU a Sputnik news denne servírujú cez ich agentov – politikov, novinárov a im blízkym portálom. Robia to cez takzvaný moderný HOAX, ktorého obsah sa šíri cez sociálne siete a emaily.

Ale ešte pred tým, než to celé občan začne konzumovať, by mal vedieť, že moderný HOAX musí spĺňať tri podmienky.

  1. získať vďaka HOAXU politickú moc,
  2. o politickej elite rozhoduje moc ktorá HOAX tvorí,
  3. politická moc potom musí slúžiť a odovzdávať štátne peniaze cez tendre a tunelovanie do rúk šíriteľov HOAXU.   

Autor komentára: Peter Nôta, investigatívny novinár