Tieto tri Slovenky tvoria šperky pre manželky prezidentov a známe osobnosti vo svete i doma

Šperky Lindy Hudecovej si objednávajú ženy z celého sveta. Foto: Archív LH

Šperky nie sú len ozdobou, ale aj vyjadrením našej osobnosti. Azda neexistuje žena, ktorú by nepotešili náušnice, brošne, retiazky či prstene. Tri šikovné Slovenky vyrábajú originálne a jedinečné šperky.

Katarína Žiak: Každá žena, ktorá noší môj šperk, je pre mňa výnimočná

Roky práce, návrhov, výskumov, výrobných pokusov a skúšok rôznych materiálov stoja za vznikom šperkárskej značky, ktorá nesie jej meno. Katarína Žiak predstavila prvú kolekciu svojich autorských šperkov v roku 2016. Som dizajnér a zároveň aj výrobca, všetky šperky od nákresu až po konečnú podobu vyrábam v mojom ateliéri. V e-shope si môžu zákazníci vybrať šperk z 24 kolekcií, ktoré obsahujú už viac ako 850 vzorov. Šperky vyrábam z chirurgickej ocele, ktorú v ďalšom tvorivom procese pozlacujem 23,5 karátovým zlatom v rôznych farebných odtieňoch. Je to materiál, s ktorým sa mi pracuje najlepšie a vďaka jej pevnosti môžem stvárniť všetky ornamentálne či minimalistické návrhy, ktoré tvorím,“ hovorí sympatická šperkárka.

Celý výrobný proces šperkov má Katarína Žiak pod „palcom“ – od nákresov až po výrobu šperku. Foto: archív KŽ

Keď sa jej pýtam, aké šperky najradšej nosí, len sa zasmeje. „U mňa platí známe, že obuvník chodí bosý. Pri práci v ateliéri mi šperky zavadzajú, preto ich nosím sporadicky. Mám rada napichovacie náušničky a dlhé, výrazné prívesky.“ Často pracuje na viacerých kolekciách šperkov zároveň. „Najdlhšia časť je preto určite tá prvá, keď prvotné návrhy ešte len dostávajú podobu na papieri. Potom sa mi často stáva, že musím nakreslené vzory triediť a niektoré vyradiť, je ich jednoducho príliš veľa. Dobrým príkladom je aktuálna kolekcia „ Stratený Novohrad“, ktorá má zatiaľ najviac vzorov zo všetkých mojich kolekcií. Myslím, že ich je už viac ako 90, pretože som vytvorila ďalšie vzory práve pre módnu prehliadku, ktorá sa konala v auguste v Lučenci.“

O vlastnej značke šperkov snívala celý život. V roku 2016 sa sen stal realitou. Foto: Archív KŽ

Jej prvý šperk bol prívesok s motívom drezúrneho koňa. Vyrobila ho pre seba. „Jazdectvo milujem, a tak prívesok s motívom koňa nemohol v mojej tvorbe chýbať, tak vznikla celá kolekcia šperkov s názvom „Piaf“. Momentálne rozmýšľam o ďalšej kolekcii, kde sa symbol koníka objaví opäť, ale trochu v inej „rozprávkovej“ podobe,“ prezrádza šikovná šperkárka.

Marta Filová: Vyrába originálne šperky, ktoré nosia manželky prezidentov

Marta Filová oživila tradičné slovenské remeslo a dala mu punc luxusu a originality. „S výrobou šperkov z drôtu som začala takmer ako 50-ročná. V roku 1995 som navštívila v Budatínskom zámku podujatie, na ktorom sa stretli drotárski majstri z celého Slovenska. Ani som nedýchala, taká som bola očarená tým, ako v rukách majstrov ožíva kotúč drôtu. Keď pán Mikulík videl záujem v mojich očiach, odstrihol kus drôtu a povedal: „Tu máš dievča, rob!“ Odvtedy som drôt z ruky nepustila, a to je už 26 rokov,“ spomína na svoje začiatky pani Filová.

Šperk pre Lauru Bushovú, manželku bývalého prezidenta USA Georga W. Busha, je jeden z 34 šperkov, ktoré z dielne Marty Filovej putovali do rúk manželiek prezidentov. Foto: Archcív MF

Ako sama hovorí, počas svojej tvorby stretla niekoľko výnimočných ľudí, ktorí ju posúvali vpred. A tak z očarenia a záľuby vzniklo seriózne podnikanie. „Zo začiatku som ani nemyslela, že podnikám, bola to radosť z tvorby a vždy z niečoho nového. Ako podnikanie som cítila až objednávku na ocenenie Biele srdce pre zdravotné sestry.“ Šperky vyrába niekoľko hodín, ale aj dní. Sú však aj také, pri výrobe ktorých strávi týždne, ba až mesiace. „Keď som robila opasky alebo klobúk, prípadne štátny znak, to sa na hodiny nemerajú. Teraz  zhotovujem partu pre nevestu zo striebra a rôznych polodrahokamov,“ vraví.

Oživila drotárstvo a pod jej rukami vzníkajú originálne šperky: Foto: Archív MF

„Ten čas záleží aj od techniky, ktorou je šperk zhotovený. Najčastejšie pracujem technikou šitej čipky, ale plátnová väzba alebo viazané uzly sú prácnejšie. Teraz som začala tvoriť šperky s prvkami ornamentov, ktoré som videla na krojoch v mojom rodisku. Sú krásne a ani sa u mňa neohrejú,“ dodáva Marta Filová. Nádherné šperky pani Filovej dostalo do daru až 34 manželiek prezidentov, ktoré navštívili Slovensko – Laura Bushová či manželka Vladimíra Putina Ljudmila.

Šperky Lindy Hudecovej poznajú v celej Európe

Slovenka Linda Hudecová žije v Taliansku, kde vyrába farebné a neprehliadnuteľné šperky. „Pri výrobe mixujem kožu, mosadz, látku, vlnu, šnúrky, no a najhlavnejší materiál, ktorý dodá šperkom to najkrajšie – kryštál Preciosa,“ prezrádza Linda. Prvý šperk, ktorý vyrobila, bol určený pre ňu, neskôr ich začala výrabať aj pre svoje zákazníčky. Aký je rozdiel medzi slovenskými a talianskymi zákazníčkami? „Talianky sú viac konzervatívnejšie, Slovensky sú straky, milujú všetko trblietavé,“ vysvetľuje.

Šperky Lindy Hudecovej sú farebné, exotické, veselé, neprehliadnuteľné. Foto: Archív LH

Výroba šperkov jej trvá aj niekoľko dní, pretože ide o precíznu prácu. Jej šperky krášlia ženy z celého sveta. Medzi jej zákazníčky patria Mária Čírová, Lucie Bílá, Gabika Drobová, Soňa Skoncová či Diana Mórová. Lindine šperky sú veľmi výrazné. Ako sama hovorí, stačí, keď si k nim žena oblečie biele tričko a džínsy, a bude neprehliadnuteľná.