Virtuálna a rozšírená realita vám pomôžu zjednodušiť si život. Všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Ilustračná snímka. Zdroj: Viansol

Určite ste už počuli niečo o virtuálnej realite (VR – Virtual Reality) alebo o rozšírenej realite (AR – Augmented Reality), no viete aké sú medzi nimi rozdiely, na čo sa používajú alebo ako nám môžu zjednodušiť životy?

Virtuálna realita
Virtuálna realita je prostredie, ktoré je kompletne vymodelované počítačom, do ktorého sa dá dostať za pomoci špeciálnej náhlavnej súpravy (tzv. VR headset). Táto súprava zobrazuje pre každé oko obraz zvlášť a tak zabezpečuje pocit, že sa jej používateľ nachádza v 3D prostredí. Väčšina náhlavných súprav okrem obrazu podporuje aj zvuk, no existujú aj iné pokročilejšie systémy, ktoré umožňujú stimulovať aj ďalšie zmysly. Používateľ môže interagovať s 3D prostredím za pomoci bežných vstupných zariadení počítača (klávesnica, myš) alebo prostredníctvom špeciálnych ovládačov. Virtuálna realita sa využíva najmä v hernom priemysle.

Virtuálnu realitu využívajú aj v chirurgii. Zdroj: VR-doctor

Zaujímavejšie a rozhodne podstatnejšie využitie virtuálnej reality je v učení/skúšaní riskantných činností, kde nie je priestor na robenie chýb. Napríklad doktori sa takto môžu bezpečne učiť operovať pacientov, piloti lietať s lietadlami alebo napríklad vojaci trénovať boje.

Virtuálna realita má však ešte veľké rezervy. Rozlíšenie zobrazenia ani odozva rozlíšenia nie sú na dostatočne vysokej úrovni, čo môže spôsobiť nevoľnosť pri dlhšom používaní virtuálne reality.

Rozšírená realita
Rozšírená realita je reálne fyzické prostredie doplnené počítačom generovanými informáciami alebo vizuálmi. Na zobrazovanie rozšírenej reality vám postačí zariadenie, ktoré má kameru a displej (napríklad telefón) alebo sklo, cez ktoré je možné súčasne vidieť a premietať naň obraz (napr. head-up displej v aute). Najčastejšie využitie rozšírenej reality je na sociálnych sieťach, konkrétne vo filtroch obrázkov. Nejedná sa však iba o filtre, ktoré menia iba vzhľad fotografie. Tieto filtre dokážu premietať v reálnom čase počítačom vygenerovanú grafiku.

Filtre na sociálnych sieťach sú len jedným z mnohých možných využití rozšírenej reality. Táto technológia nachádza svoje uplatnenie aj v navigáciách. Výrobcovia automobilov do svojich vozidiel pridávajú možnosť zobrazenia navigácie v reálnom priestore. Vďaka tomu je takmer nemožné zablúdiť alebo zabudnúť odbočiť. Rovnako je možné použiť navigovanie prostredníctvom rozšírenej reality aj priamo z vášho mobilu.

Ilustračná snímka. Zdroj: ARG

Pomohlo by vám, ak by ste si počas online nakupovania mohli pozrieť daný produkt u vás doma? Vďaka rozšírenej realite si môžete vytúžený výrobok pozrieť na jeho mieste ešte pred nákupom. Výborný príklad využitia tejto technológie poskytuje istý obchodný dom s nábytkom, ktorá má vlastnú aplikáciu určenú na zobrazenie produktov v reálnom priestore.

Ilustračná snímka. Zdroj: smart-glas

Existuje mnoho ďalších spôsobov, ktorými možno využiť rozšírenú realitu. Uplatnenie si nachádza okrem iného aj v armádach alebo športe. Veľké spoločnosti pracujú na vývoji okuliarov, ktoré budú zobrazovať informácie v rozšírenej realite počas celého dňa. Je pravdepodobné, že v budúcnosti bude táto technológia používaná na dennom poriadku a bude uľahčovať životy miliónom ľudí po celom svete.

Čo si myslíte o AR/VR Vy? Bude podľa Vás bežné nosiť okuliare s rozšírenou realitou ako je momentálne bežné nosiť smart hodinky?