Jej knihy patria k základu každej detskej knižnice. Veď si spomeňte, v detstve ste určite siahli aspoň po jednej z nich. Medzi najobľúbenejšie diela Márie Ďuríčkovej patria Danka a Janka, O Guľkovi Bombuľkovi, Domček, domček, kto v tebe býva?, Poslali ma naši k vašim, Čo si hračky rozprávali a iné. Slovenská spisovateľka, scenáristka a prekladateľka Mária Ďuríčková milovala deti, v ich obklopení doslova žiarila, niet divu, že sa im všetko vo svojom živote snažila podriadiť.
Mária Ďuríčková, rodená Piecková, sa narodila v roku 1919 do roľníckej rodiny. V detstve žila vo viacgeneračnom dome, blízkosť starej mamy, ktorá bola rozprávačkou príbehov, priviedla k ľudovej slovesnosti. Hoci v tej dobe znamenalo, že vzdelané dievča nemá príliš šance na vydaj, mama aj babička ju vo vzdelávaní podporovali, ako sa dalo. Zháňali jej knihy a dávali jej takú prácu okolo domu, pri ktorej mohla čítať. Často teda pásavala husi alebo kravy. Vzdelanie napokon získala vo Zvolenskej Slatine, Zvolene a neskôr v Učiteľskom ústave v Lučenci. Práve cesta k učiteľstvu nebola v jej živote jednoduchá. Máriin otec bol prísnym gazdom, ktorý o takomto štúdiu nechcel ani počuť. Rozhodla o tom však slohová práca, ktorú Mária napísala. Tak veľmi dojala učiteľa odôvodnením, prečo by sa chcela stať učiteľkou, že zašiel za farárom aj za notárom a spolu sa vybrali presvedčiť Máriinho otca, aby jej dovolil študovať. Napokon sa im to podarilo.
Ako učiteľka pôsobila na viacerých miestach. Jedným z nich bola aj dedinka Omastiná, kde nastúpila ako dvadsaťdvaročná. V tom čase tam bol riaditeľom školy Vojtech Masaryk, mladý pedagóg, ktorý tiež pochádzal zo skromných pomerov. Aby mohol vyštudovať, zarábal si prácou na píle.
Mária bola v Omastinej v tom čase jedinou učiteľkou. Žiaci ju mali veľmi radi, niet divu, spolu s Vojtechom pre nich vytvárali rôzne kultúrne programy a nacvičovali divadelné predstavenia. Obaja vedeli spievať, Mária navyše hrala na husliach a Vojtech ovládal hru na harmóniu. Zistili, že si rozumejú a zakrátko sa zosobášili. Z márie Pieckovej sa stala pani Masaryková, ktorej sa už o rok neskôr narodil syn Janko.
Počas Slovenského národného povstania však postihla mladú rodinu tragédia. Keď mal Janko sotva pár mesiacov, Vojtecha zatkli, väznili a napokon popravili. Po oslobodení našla Mária telo svojho milovaného muža v masovom hrobe v háji Cibislávka pri Bánovciach nad Bebravou. Strata manžela bola pre ňu veľkým utrpením, nedokázala viac zostať v obci.
Odišla do Bratislavy, kde popri zamestnaní diaľkovo študovala na pedagogickej fakulte slovenčinu a ruštinu, no štúdium nedokončila. Ťažké povojnové časy sa podpísali pod jej zdravie a Mária ochorela na tuberkulózu, kvôli ktorej musela pravidelne absolvovať bolestivé zákroky a zotavovala sa v liečebniach. Pre vážne ochorenie musela navyše skončiť s učiteľským povolaním. Deti jej však veľmi chýbali, špeciálne jej syn Janko, o ktorého sa v týchto časoch starali starí rodičia.
K pedagogickému povolaniu sa už nevrátila, no kontakt s deťmi si začala vytvárať prostredníctvom detských časopisov. V roku 1951 sa stala šéfredaktorkou časopisu Družba, o rok neskôr časopisu Zornička a koncom šesťdesiatych rokoch šéfredaktorkou časopisu Slniečko. Od roku 1971 sa už venovala plne svojej literárnej tvorbe pre deti. Okrem vlastnej tvorby sa venovala aj zostavovaniu zborníkov a výberov, v ktorých často siahala po ľudových námetoch a ľudovej slovesnosti. Prekladala aj diela z ruštiny, češtiny a nemčiny. Zomrela 15. marca 2004 v Bratislave vo veku 84 rokov.
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie
- Hassan Nasrallah pošpinil islam a v láske k susedom to spackal. Vlastní z neho urobia mučeníka, ale bol to babrák
- Medzietnické problémy na Ukrajine: V posledných rokoch je problém jazykovej identity obzvlášť naliehavý
- Rusi do vojny nasadzujú už aj zvieratá, na fronte prebieha experiment s vlčicami. Čo ešte priniesol týždeň vojny?