Vytvoril mnoho nezabudnuteľných postáv. Svetoznámy Dickens mal desať detí, bol škriepny a hysterický

Ilustrácia z Dickensovej Vianočnej koledy. Zdroj FOTO: pixabay.com

Je považovaný za druhého najlepšieho anglického spisovateľa hneď po Williamovi Shakespearovi. Charles Dickens, ktorý používal aj pseudonym Boz, počas svojho života vytvoril takmer dvadsať románov, ale aj desiatky príbehov, z ktorých mnohé boli neskôr sfilmované.

Narodil sa ako Charles John Huffam Dickens – syn neúspešného vládneho úradníka Johna Dickensa. Jeho rodičia žili v biede, často sa sťahovali a mladý Dickens si veľa vytrpel. Keď jeho otca poslali do väzenia pre dlžníkov, ocitol sa na dne. Vtedy sotva dvanásťročný Charles si musel začať zarábať na živobytie sám, v továrni na výrobu krémov. Táto práca a návštevy vo väzení v ňom zanechali pocit poníženia, ktorý odhalil v románe David Copperfield.

Vzdelanie nadobudol vlastnou usilovnosťou. Náruživo čítal staré romány a navštevoval Britské múzeum. Ako 15-ročný sa stal pisárom v kancelárii právneho zástupcu. Naučil sa rýchlopis a stal sa súdnym a parlamentným spravodajcom časopisu Morning Cronicle. Medzitým písal umeleckú prózu a črty, ktoré mu uverejňoval Monthly Magazine.

Dickens s dcérami v roku 1865. Zdroj FOTO: Wikimedia Commons

Zakrátko sa vypracoval na vychyteného spisovateľa, hrával však aj v divadelných predstaveniach a bol výborný rozprávač. Bojoval za rešpektovanie autorských práv a ostro vystupoval aj za zrušenie otroctva. Amatérsky sa zaoberal kriminológiou, špiritizmom a hypnotizérstvom. Bol však aj škriepny, hysterický a príliš dobre nevychádzal ani so svojimi vydavateľmi.

V roku 1836 sa oženil s Catherine Hogarthovou a mal s ňou 10 detí. Po 22 rokoch manželstva sa však rozviedli, čo vyvolalo obrovský spoločenský škandál a od Dickensa sa vtedy odvrátilo veľa priateľov. Dôvodom ich rozchodu bolo, že sa Charles zamiloval do herečky Ellen Ternanovej, napokon ich vzťah trval až do Dickensovej smrti. Charles od detstva trpel na problémy s obličkami. Keď sa k nim neskôr pridružili aj srdcové problémy, začal veľmi rapídne chradnúť. Zomrel náhle (9. júna 1870) pri písaní svojho posledného románu Gad’s Hill, pochovaný je vo Westminsterskom opátstve.

Medzi jeho najznámejšie diela patria Oliver Twist, Pamäti klubu Pickwickovcov, David Copperfield či Vianočné knihy.