Najznámejší kuchár sveta je dyslektik. Prvú knihu dočítal do konca, až keď mal 38 rokov

Jamie Oliver. Zdroj FOTO: Instagram

Autor viac ako tridsiatich kuchárskych kníh, ktoré sú bestsellermi po celom svete, britský kuchár, moderátor a podnikateľ v gastronómii Jamie Oliver je známy ako „šéfkuchár bez čapice“. Jeho majetok sa odhaduje na 450 miliónov dolárov, teda viac ako majetok Gordona Ramseyho, Nigelly Lawsonovej a Hestona Blumenthala dokopy.

Jamie, ktorý sa narodil 27. mája 1975, je známy svojim šarmom aj jednoduchým varením, v ktorom nabáda, aby ľudia nakupovali rozumne, jedli dobre a menej plytvali jedlom. Svoj talent zrejme zdedil po rodičoch, ktorí viedli (a dodnes vlastnia) reštauráciu „Cricketers“. Svojim rodičom začal pomáhať už vo veku 8 rokov. Vyštudoval Westminster Culinary College, po ktorej odišiel do Francúzska. V Európe získal profesionalitu prácou v miestnych stravovacích zariadeniach.

Po návrate do Anglicka dostal Jamie prácu v jednej z najlepších talianskych reštaurácií v krajine – Neal Street, neskôr sa presunul do londýnskej River Cafe. Práve tam sa natáčal dokument „Vianoce v River Cafe“, kde sa objavil aj Jamie. Televízia ocenila jeho potenciál a dostal viacero ponúk na kuchárske šou. Dnes ich má na konte už viac ako desiatku. V nich sa delí o tajomstvá varenia chutných a zdravých jedál, divákov pozýva k sebe domov, alebo cestuje po svete a varí jedlá národných kuchýň. Vďaka Jamiemu sa používanie vlastnoručne vypestovanej zeleniny pri varení stalo módou. 

Jamie Oliver napísal o varení už tri desiatky kníh. Zdroj FOTO: Instagram

Doma je známy ako aktivista v oblasti gastronómie. V roku 2005 poukázal na to, že v jedálnom lístku britských školských jedální prekračuje množstvo tuku a cukru všetky prijateľné normy. V dokumente Jamieho americká potravinová revolúcia z roku 2010 zase cestoval do USA a poukázal na škodlivosť stravy, ktorú jedia. Za tento film získal cenu Emmy.

V roku 2000 založil spoločnosť Jamie Oliver Holdings, v rámci ktorej vydáva knihy receptov, predáva omáčky, koreniny, cestoviny a kuchynské náradie pod značkou Jamie Oliver. Od roku 2008 prevádzkuje po svete reštaurácie Jamie’s.

Jamie je zástanca zdravej a vyváženej stravy, ktorá musí na tanieri aj dobre vyzerať. Zdroj FOTO: Instagram

Jamie, ktorý osobne varil pre Tonyho Blaira aj Baracka Obamu, po Londýne cestuje výlučne na motorke. Málokto o ňom vie, že má problém s vnímaním písaného textu (dyslexia). Svoju prvú knihu prečítal do konca až vo veku 38 rokov. Hrá na bicie, na strednej škole dokonca hrával v kapele. Vo voľnom čase zbiera naplavené drevo, ktoré je podľa neho najlepšie na výrobu dosiek na krájanie.