Hudobník, skladateľ, spevák. Výnimočný umelec, hudobná legenda a mnoho ďalších superlatívov je spojených s menom Deža Ursinyho, ktorý veľkú časť svojho života prežil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici. A práve na tomto mieste sa 7. septembra uskutoční už 7. ročník podujatia Spomienka na Deža, ktoré je poctou veľkému umelcovi. O festivale som sa rozprávala s jeho organizátormi – Luciou Marcinátovou a Jurajom Štekláčom.
Z podujatia, ktoré ste sa pred siedmimi rokmi rozhodli prvýkrát pripraviť, sa stalo eteblované kultúrne podujatie, na ktoré sa každý rok tešia stovky návštevníkov. Vráťme sa však na úplný začiatok. Ako vznikol nápad predstaviť verejnosti Spomienku na Deža? Čo bolo na začiatku pri jeho organizovaní najnáročnejšie?
Juraj Štekláč: Na úvod bol pamätník, prvotne myšlienka vzdať poctu a pripomenúť legendárneho slovenského hudobníka, scenáristu, dokumentaristu, dramaturga, režiséra, umelca Deža Ursinyho, ktorý dlhodobo žil a tvoril v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici. Mal som pocit, že sa pomaly z našich myslí vytrácajú dôležité mená a že je podstatné nahlas ich vysloviť, pripomenúť takého významného človeka niečím výnimočným, čo sa aj v podobe umeleckého diela od sochárky Miry Podmanickej podarilo.
Lucia Marcinátová: K osádzaniu pamätníka sme chceli pridať aj hudbu, ktorá Deža charakterizuje, hudobníkov, ktorých jeho tvorba formovala, inšpirovala. Tak vznikol prvý ročník podujatia, a to sme mysleli, že bude aj posledný, Spomienka na Deža 2018. Potom sa to, ako hovorí Juraj Štekláč, začalo nabaľovať ako snehová guľa. Prichádzali ohlasy verejnosti a ponuky hudobníkov, a tak sa stalo, že dvaja ľudia, lekár a redaktorka, začali organizovať festival. V septembri budeme písať 7. ročník. A čo bolo najnáročnejšie? Presvedčiť ľudí, že je to dobrý nápad, mnohí ho vtedy spontánne prijali, tak mu vlastne pomohli.
Súčasťou každého ročníka je aj vystúpenie syna Deža Ursinyho – Jakuba. Ako reagoval, keď ste mu povedali o podujatí venovanom pamiatke jeho otca? Aj s ním niečo konzultujete?
Juraj Štekláč: Kuba Ursinyho sme, samozrejme, oslovili pred osadením pamätníka Listovanie, ktorý je venovaný jeho otcovi Dežovi. Teda v čase, keď sme netušili, že zo zámeru pridať k osadeniu pamätníka aj hudobný program vznikne festival. Ako sa nám Jakub Ursiny neskôr priznal, mal najskôr obavu, o čo na podujatí pôjde a ako bude pamätník vyzerať. Nakoniec sa zrodila spolupráca a priateľstvo.
Lucia Marcinátová: Na festivale a príprave dramaturgie s Jakubom spolupracujeme, konzultujeme a vždy aj pripraví niečo špeciálne. Na Fedákovej tak po prvýkrát zaznel napríklad Modrý vrch live v roku 2020, krst platne a aj tento rok niečo chystá. Nechajte sa prekvapiť.
Súčasťou podujatia od prvého ročníka je aj pamätník venovaný tomuto významnému hudobníkovi. Prezraďte, ako vznikol a čo zobrazuje?
Lucia Marcinátová: V roku 2018 Dúbravčan, podporovateľ kultúry, miestny a župný poslanec, Juraj Štekláč inicioval osadenie pamätníka hudobníkovi a dramaturgovi Dežovi Ursinymu, ktorý na Fedákovej žil, tvoril, venčil psa Havrana a aj zomrel. Pamätník pod názvom Listovanie pozostáva z niekoľkých kovových strán za sebou a stvárnila ho sochárka Mira Podmanická. Vytvorila dva návrhy, z ktorých sa nakoniec jeden stal realitou. Nebolo jednoduché prejsť všetkými komisiami, ktoré dielo vo verejnom priestore schvaľovali. No podarilo sa a pamätník je súborom štyroch kovových platní s nerovnakou povrchovou úpravou. Do nich sú laserom vyrezané základné informácie o hudobníkovi a texty z jeho piesní.
Každoročnou súčasťou podujatia sú známi slovenskí hudobníci. V minulosti na Spomienke vystúpili Jana Kirschner, Oskar Rózsa, Dorota Nvotová. Pódium, ozvučenie, skvelí hudobníci… Odkiaľ zháňate financie na zaplatenie známych umelcov? Respektíve, je náročné zorganizovať podujatie tohto typu? Zo vstupného to nie je, keďže je zdarma.
Lucia Marcinátová: Ďakujem, no to je asi každoročne najťažšie, je to každoročná neistota. Festival podporujú verejné zdroje, granty a dotácie, no každoročne je získanie tejto podpory iné a neisté. Ďakujeme všetkým, ktorí stoja pri festivale a pomáhajú mu priniesť kvalitné umenie priamo na sídlisko, stretnúť, spoznávať a tešiť sa. Zo srdca ďakujem aj tímu dobrovoľníkov v backastage, ktorí každoročne pomáhajú, dovolím si povedať, že sme už zohratý tím.
Spomienka na Deža však nie je len hudobné podujatie, však?
Lucia Marcinátová: Súčasťou festivalu bude tradične aj výtvarná časť predstavia sa malí – veľkí umelci Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky, učiteľky Zuzany Rybaničovej, počas leta sa hudbou a osobnosťou Deža Ursinyho inšpirovali aj študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Špeciálnu výstavu diel aj s jej otvorením pripravili klienti Centra sociálnych služieb Karola Matulaya pod vedením liečebného pedagóga Michala Kraloviča. Priamo na lúke v Parku na Fedákovej sa bude tvoriť s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr. art. Michaely Rázusovej Nociarovej ArtD. Dežo Ursiny mal veľmi rád deti, zvučku z kedysi detskej obľúbenej relácie, ktorá sa vysielala v nedeľu dopoludnia, naspieval práve on. Deťom venuje festival aj časť programu. Jeho súčasťou bude živý večerníček od divadla Nevadivadlo a piesne s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou v stane Artforum, pričom kníhkupectvo pozýva na rozhovor a stretnutie s knihou priamou na festivale.
Na koho sa môžu návštevníci tešiť tento rok? Aký bude program?
Lucia Marcinátová: Na úvod tohtoročného festivalu o 13:00 zaznejú na pódiu v Parku na Fedákovej piesne v podaní formácie Frekvencie, čiže žiakov a pedagógov Základnej umeleckej školy Eugena Suchoňa. Študentov vystrieda na pódiu skupina NOVO, ktorá má podobne ako umelecká škola na festivale premiéru. Pod názvom H30 sa odohrá na jednom pódiu stretnutie, aké sa často nevidí a nepočuje – Peter Zajaček, Tibor Feledi a Marián Slávka. Podobne prvý raz na festivale zahrajú aj bratislavská skupina Hviezda, prešovská formácia Vojdi a trošku dúbravská kapela Noční jazdci. Na Ursinyho odkaz nadviaže skupina Defintívum zo Zvolena, s piesňami otca a aj vlastnými príde Jakub Ursiny a Tetro Fatal s hudobným hosťom Valérom Mikom.
Na hranie s Dežom zaspomína Andrej Šeban, gitarista, hudobný skladateľ, producent, spevák. Okrem spoluprác s mnohými domácimi aj zahračnými hudobníkmi je Andrej Šeban spájaný aj s dnes legendárnou rockovou formáciou Free Faces (Oskar Rózsa, Andrej Šeban, Marcel Buntaj a neskôr Maroš Hečko), ktorú spoluzakladal.
Pozvanie na spomienku na Fedákovej prijala aj skupina PARA, ktorá na scéne pôsobí už takmer 30 rokov. Na pódiu možno od Pary zaznie a v súvislosti s Dežom Ursinym aj niečo výnimočné.
Aké je hlavné posolstvo Spomienky na Deža?
Juraj Štekláč: Hlavným posolstvom je vzdanie pocty Dežovej hudbe a jeho ovplyvnenie slovenských tvorcov a hudobníkov, ale tiež podpora kvalitnej hudby, čiže rozvoj umenia všeobecne. Snažíme sa, a zatiaľ sa to darí, dostať kvalitnú hudbu a umenie bezplatne priamo k ľuďom.
- Legendu staničných bufetov ocenili gastronómovia: Slovenská treska v stovke najlepších šalátov sveta
- Moderátori TV diskusií sú veľkým politickým kapitálom. Trump sa snažil, ale v debate s Harrisovou ťahal za kratší koniec
- Dôjde k zásadnému zvratu vojny? Ukrajina má blízko ku kľúčovému povoleniu v boji. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Tak odpočívaj v pokoji, milý Schengen. Zazvonil zvonec a … Ale veď dobre vieme, ako to s rozprávkami končí
- Počas okupácie robil poštára, tašku s listami občas zabudol v bare. Jaro Filip trpel nespavosťou, jeho vášňou bol klavír a počítačové hry
- N. Slovák: Voličom koalície sa páči idylka v krojoch. Politici predvádzajú slovenský Halloween, kým folkloristi plačú od zúfalstva