Komentár Iva Samsona: Olympijské hry a lož

Ivo Samson Bezpečnostný analytik Ivo Samson. Zdroj foto: youtube.com

Hovoriť o lži iba v ruských dejinách by bolo trúfalé, navyše je treba rozlišovať medzi lžou a ľsťou. To druhé sa pardonuje najmä pri vojnách, tam sa to dokonca hodnotí veľmi pozitívne.

Lož je sprievodnou etapou vývoja človeka a nemusí sa chodiť ku Kainovi a Ábelovi. Dňa 8. augusta 2021 sa však končia letné olympijské hry 2020 v Tokiu a tie mali, podobne ako predtým Slovákmi tradične pozorované Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji v Rige, veľmi zaujímavé zloženie. Chýbalo tam meno dlhoročného šampióna v takmer všetkých športoch. Chýbalo tam Rusko (predtým Sovietsky zväz). Ruskí hráči, hoci prítomní, nepredstavovali oficiálne svoju krajinu, ale Ruský olympijský výbor. Keď získali zlato, nehrala sa ruská hymna, ale umelá konštrukcia ruského hudobného skladateľa. Ruskí pretekári nemohli mať ani športový dres, ktorý by hrdo poukazoval na štát, ktorý reprezentujú. Ruských športovcov to však nepodnietilo k vzdorovito vyšším výkonom, ako niektorí očakávali. Rusko, niekdajšia športová superveľmoc, akoby stagnovalo.

Dôvodom je morálna facka, ktorú Ruská federácia dostala okrem iného od Svetovej antidopingovej agentúry v decembri 2019 s odôvodnením, že Rusko falšuje výsledky dopingových testov, „nespolupracuje“ a vedome vystavuje svojich pretekárov vplyvu zakázaných látok. A to je predsa neférové voči športovcom z iných krajín. Oficiálne ruské orgány, menovite aj Ruská antidopingová agentúra (RUSADA), však reagovali podráždene: Je to zinscenované ako vždy, Rusku sa deje krivda, je to lož! Keď sa proti tejto oficiálnej verzii postavil sám riaditeľ a vedúca autorita ruských športových „orgánov“ a pridal sa na stranu západných imperialistov, nedopadlo to s ním dobre. Skončil. Rusko však trvalo na svojom a jeho národný olympijský výbor odsúdil uvalené sankcie proti Ruskej federácii. Ruskí športovci nedrogujú a už vôbec nie s vedomím oficiálnych štátnych inštitúcií.

Rusko s odvolaním čiastočne uspelo a Medzinárodný športový súd pôvodnú dvojročnú výluku skrátil o polovičku. Aj tak nesmie dnes Rusko štartovať v Tokiu ako Ruská federácia (Rusko) a sankcie by sa mali vzťahovať aj na zimné olympijské hry v Pekingu v r. 2022. Postoj ruských autorít, kde prezident Putin „tvrdí muziku“, zostáva nemenný. Ruskí športovci nedrogovali!

Mimochodom, keď sa podobné obvinenia pred rokmi vzniesli proti americkému legendárnemu cyklistovi Lanceovi Armstrongovi, viacnásobnému víťazovi samotnej Tour de France, nezastal sa ho v USA v oficiálnych štruktúrach takmer nikto. Len oddaní fanúšikovia, a to len dočasne. Naopak, Antidopingová agentúra USA vylúčila Armstronga doživotne s účinnosťou od r. 1998. Z Armstronga sa potom stal „kajúcnik“ a priznal sa k používaniu zakázaných látok, čo bola studená sprcha pre tých, ktorí mu verili.

Neviem, či je možné od Ruska očakávať podobných kajúcnikov ako Lance Armstrong, resp. ruských oficiálnych činovníkov (tí športovci o tom koniec koncov vôbec nemuseli vedieť), ale keď si niekto porovná romány majstra psychologickej ruskej literatúry F. M. Dostojovského a humorného amerického cynika Marka Twaina, tak sa „kajúcnictva“ z ruskej strany až tak skoro nedočkáme.

Autor je bezpečnostný analytik.