V 13 rokoch mal za sebou už 38 zatknutí. Železný Mike odhryzol súperovi kus ucha, za jeho zúrivosť môže porucha

Železný Mike. Zdroj FOTO: FB Mike Tyson

Bol veľkým boxerským talentom, no jeho život často visel na hrane zákona. Legendárny Železný Mike, ktorého zápas s Holyfieldom sa navždy zapísal do dejín boxu. Nahnevaný Tyson vtedy počas neho odhryzol úradujúcemu majstrovi sveta kus pravého ucha. Za jeho divokou povahou sa skrýva aj bipolárna afektívna porucha, ktorá sa prejavuje patologickými výkyvmi nálady,

Michael Gerard Tyson sa narodil 30. júna 1966 v newyorskom Brooklyne, mal staršieho brata Rodneyho a sestru Denis (mala len 25 rokov, keď zomrela na infarkt). Jeho mama bola alkoholička, deti ju príliš nezaujímali, čo spôsobovalo rodine značné problémy a zrejme tento jej nezáujem vyvolal neskôr v Mikeovi psychické problémy. Mal len dva roky, keď ich otec napokon opustil.

Podporu a súdržnosť Mike necítil nielen doma, ťažké to mal aj v kolektíve. Kvôli tomu, že šušlal, ho rovesníci často šikanovali. Nespokojný a osamelý sa preto často dostával do problémov, kradol, bil sa a experimentoval s drogami. Keď mal len 13 rokov, za sebou mal už takmer štyri desiatky zatknutí. Pre neustále problémy so zákonom ho vyhodili aj zo strednej školy a skončil v nápravnom zariadení pre mladistvých. Hoci sa boxu vynoval už približne od desiatich rokov, v tomto zariadení sa mu mohol venovať naplno. Len málokto vie, že jeho prvým trénerom bol Jan Vojík, ktorý má české korene.

Mike Tyson. Zdroj FOTO: FB Mike Tyson

Až potom sa dostal do trénerských rúk legendárneho Bobbyho Stewarta. V čase, keď Mikeovi zomrela mama (mal 16 rokov) sa ho ujal slávny Cus D’Amato, ktorý v dospievajúcom chlapcovi videl veľký potenciál.

Mal len 20 rokov, keď sa stal najmladším šampiónom ťažkej váhy všetkých čias. Získal opasky WBA, WBC aj IBF a vyslúžil si prezývku „Železný Mike“. Prvú prehru zažil až vtedy, keď mal za sebou sériu nekompromisných 42 víťazstiev. Bolo to o to väčšie prekvapenie, že neporaziteľného Mika porazil neznámy James „Buster“ Douglas, ktorý mu vzal hneď všetky tri opasky. Bola to pre Mikea krutá rana, s ktorou sa nevedel vysporiadať. Mal vtedy 24 rokov a začalo to s ním ísť zrazu „dole z kopca“.

Pomáhal tým, ktorí to potrebujú. Zdroj FOTO: FB Mike Tyson

Onedlho prepadol drogám a začal vyvádzať. Odsúdili ho na 6 rokov za znásilnenie modelky Desiree Whashingtonovej, za dobré správanie ho však po troch rokoch prepustili. Z väzenia si to doslova namieril do ringu, kde si chcel v predtým zrušenom zápase s úradujúcim majstrom sveta Evanderom Holyfieldom zmerať sily. Tyson prehral, no dohdoli sa na odvete, ktorá prebehla o pár mesiacov neskôr. Tyson sa síce pripravoval, no v ten deň bol veľmi nervózny. Niet sa čo čudovať, išlo o titulu absolútneho šampióna ťažkej váhy. Holyfield však podľa Tysona používal neférové údery, na ktoré sa Mike viackrát sťažoval rozhodcovi, no keďže ten nič nepodnikol, vzal to Tyson do vlastných rúk a v jednom momente odhryzol svojmu súperovi z pravého ucha. Zápas skončil diskvalifikáciou Tysona, odobrali mu aj profesionálnu licenciu a zaplatiť musel pokutu vo výške 3 milióny dolárov.

M. Tyson a Muhammad Ali. Zdroj FOTO: FB Mike Tyson

Do profesionálneho boxu sa napokon vrátil v roku 2002, keď si chcel zmerať sily s bývalým šampiónom Lennoxom Lewisom. No tomuto zápasu opäť predchádzala škandalózna udalosť, keď sa na tlačovke strhla hromadná bitka, počas ktorej Tyson zahryzol Lewisovi do nohy. Napokon ho Lewis v zápase aj zdolal a ukončil tak Mikeovu profesionálnu kariéru.

Celkovo má Mike Tyson na konte 50 víťazstiev (z toho 44 knokautov) a iba 6 prehier. Bol držiteľom titulov v ťažkej váhe organizácií WBA, WBC a IBF. Po skončení kariéry vyhlásil osobný bankrot, vďaka svojmu menu a značke však opäť získal miliónový kapitál.

Mike Tyson na konte 50 víťazstiev a len 6 prehier. Zdroj FOTO: FB Mike Tyson

Mike Tyson sa trikrát oženil. Jeho prvou ženou bola modelka a herečka Robin Givensová, ich manželstvo po roku skrachovalo. V roku 1997 si vzal Monicu Turnerovú, s ktorou mal dve deti Amira a Raynu. Okrem toho mal aj nemanželské deti – syna Miguela a dcéru menom Exodus, ktorá zomrela, keď mala 4 roky. Pár dní po jej smrti sa Tyson tretíkrát oženil, vzal si Lakihu Spicerovú, s ktorou má dve deti – dcéru Milan a syna Morocca.