Prečo Fíni neznášajú Rusov a označujú ich prezývkou? Napríklad si ich spájajú s alkoholizmom aj násilím

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Možno nenávisť je prisilný pojem, ale máme národy, ktoré v rôznych intenzitách silno nemusia tie iné, poprípade sa nemusia navzájom. Spravidla ide o ich susedov, keď sa nechuť, obavy, podozrievavosť, pohŕdanie aj nenávisť hromadili po celé generácie, aby v konkrétnych historických zlomoch kulminovali. 

Európa a okolie

Je známe, že všeobecne Holanďania nemajú radi Nemcov (spätne to pritom neplatí), Slováci si dávajú pozor na Maďarov, Turci nemajú radi Arménov a naopak, Arméni Turkov priam nenávidia. Estónci a Rusi sa nenávidia navzájom, momentálne majú Rusi obrovskú šancu získať si nenávisť Ukrajincov. Tú šancu určite nezahodia. Poliaci patria k šťastným národom, majú hneď dvoch historických nepriateľov, čo ich udržiava v stave zdravej bdelosti na východ aj západ od ich hraníc. Francúzi zasa neznášajú Američanov, moslimskí Arabi Židov (obrátene to neplatí, tam vyčnieva skôr pohŕdanie) a mohli by sme voľne pokračovať až k nenávisti medzi africkými kmeňmi, čoho, ak nie sme práve vyštudovaní afrikanisti, sme si všimli skôr náhodou pred viacerými rokmi.

V polovičke 90. rokov sme prekvapivo zaznamenali až zvieraciu nenávisť medzi Tutsiami a Hutuami v Rwande. Dovtedy sme o ich existencii ani nevedeli a zrazu presiakli správy o vzájomnom vyvražďovaní, pri ktorom v priebehu necelých troch mesiacov prišlo o život 800 000 ľudí (údaje Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu).

Vzorka Fíni a Rusi

Na známej internetovej platforme prebiehala dlhé mesiace diskusia fínskych účastníkov, či a poprípade prečo Fíni nenávidia Rusko a Rusov. Išlo, samozrejme, o zovšeobecnenie. Každý uznával, že nenávidieť príslušníkov iného národa ako takých, čiže à bloc, je patologická úchylka. Z diskusie však vyplynulo, že paušálna nenávisť alebo aspoň nechuť k Rusom sa vo fínskych dejinách vracia v cykloch. Má síce prastaré korene, ale v určitých obdobiach sa zmierňuje, aby potom plnou silou začal opäť vibrovať.

Najstaršia generácia chová k Rusku negatívne sentimenty, ale je to viac obava a pohŕdanie ako nenávisť. Je to generácia, ktorá sa zúčastnila na obrane Fínska proti Rusom (Sovietom) na počiatku druhej svetovej vojny. Generácia v rozmedzí 1965 – 1990 mala k Rusom už menej odmietavý vzťah, len si kládla podmienku, aby ich Rusi „nechali na pokoji“. Tento postoj sa mení v generáciách zhruba od roku 1995. Tie spájajú Rusov s násilím, autoritárstvom, agresívnym nacionalizmom, neschopnosťou si vládnuť a (je paradoxné, že to hovoria práve Fíni) s alkoholizmom. Prirodzene sa tiež obávajú o suverenitu Fínska, preto mala integrácia do NATO v najmladších generáciách takú drvivú podporu. Pre Rusov používajú vo fínskom jazyku hanlivý výraz Ryssä, čo by sme do slovenčiny preložili asi ako „Rusák“.

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik