Rusko ovládnu celý víkend voľby: Hlasuje sa aj na ukrajinskom území. Ukrajina varuje pred trestom

Zdroj FOTO: Twitter

Obyvatelia Ruska začali v piatok (8.9.) hlasovať vo voľbách rôznej úrovne vo viacerých regiónoch – vrátane ukrajinských oblastí, ktoré Rusko anektovalo. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najväčším favoritom vo voľbách je strana Jednotné Rusko súčasného prezidenta Vladimira Putina. V Moskve sa o znovuzvolenie usiluje aj súčasný primátor Sergej Sobjanin, ktorý je hlavným favoritom.

Hlasovanie v Doneckej, Luhanskej, Cherskonskej a Záporožskej oblasti na Ukrajine, ktoré Moskva vlani úplne alebo čiastočne anektovala, sa začalo v piatok a potrvá do nedele. Hlasy bolo možné odovzdať aj vopred a voliť môžu ruskí občania i držitelia ukrajinských pasov. Zvolené samosprávy v týchto regiónoch následne vymenúvajú gubernátorov jednotlivých oblastí.

Moskva. Zdroj FOTO: pixabay.com

Politológ Abbas Galľam pre agentúru AFP povedal, že pre Rusko je toto hlasovanie dôležité, aby udržalo klamnú predstavu normality aj napriek tomu, že Kremeľ nemá anektované územia plne pod kontrolou. „Ruské úrady sa uprene usilujú predstierať, že všetko ide podľa plánu, všetko je v poriadku,“ povedal Galľamov, ktorý pôsobil ako autor prejavov Vladimira Putina v období, keď bol ruským premiérom.

Kyjev a Západ voľby na okupovaných ukrajinských územiach odsúdili

„Predstavuje to nehanebné porušenie medzinárodného práva, ktoré Rusko neberie do úvahy,“ uviedla v pondelok (4.9.) Rada Európy. Ukrajinský parlament vo vyhlásení uviedol, že hlasovanie v oblastiach, kde Rusko podniká nepriateľské kroky, predstavuje hrozbu pre životy Ukrajincov.

„Kremeľ organizovaním falošných volieb v ukrajinských regiónoch a na Kryme pokračuje v delegitimizovaní ruského právneho systému,“ uviedlo zasa ukrajinské ministerstvo. Svojich partnerov vyzvalo, aby odsúdili bezcenné a svojvoľné kroky Ruska a neuznali zákonnosť žiadnej administratívy. Ukrajinské úrady ľudí upozorňujú, aby sa na voľbách nezúčastňovali. Ukrajinskí občania podieľajúci sa na ich organizácii môžu preto v budúcnosti očakávať trest.