Nikita Slovák: Zanechali sme za sebou zlý rok. Zlý rok pre celú krajinu

Bratislava. Zdroj FOTO: pixabay.com

Zanechali sme za sebou zlý rok. Zlý rok pre celú krajinu. Jasné, pár ľuďom sa darilo ako nikdy, dostali sa do funkcií, v ktorých by vo vyspelej krajine nemali čo hľadať, ale ako spoločnosť sme sa zaryli ešte hlbšie do čiernej diery.

Po chvíľach, kedy sme zažili v EÚ pocity premiantov, zažívame pri každom prejave členov našej vlády hanbu. Ale po poriadku.

Rok 2023 bol Matovičov rok. Teda rok jeho spôsobu vládnutia. Útoky na každého s iným názorom, prekrúcanie skutočnosti, neznesiteľné tlačovky, citové vydieranie a nadužívanie slova mafia. Ak nie ste na strane Matoviča, ste na strane mafie. Pokračovalo to smutnou komédiou s vytrhnutím demisie a hneď nato nasledoval pád vlády.

Matovič so svojimi vernými druhmi, ktorí buď nenašli moment, kedy vyskočiť z kolotoča, alebo skutočne verili tézam svojho šéfa, získali vo voľbách neskutočných deväť percent, len aby mohli pokračovať vo svojej nezmyselnej politike štekania na každého. Ale ak sa niekedy bude hovoriť o úlohe OĽANO (dnes už hnutie Slovensko) v slovenskej politike, myslím, že to je hlavne o tom, aby si aj priemerný volič uvedomil, že mesiáš v politike neexistuje. Vďaka Matovičovi dostatočne stratili váhu všetky demokratické inštitúcie, a tak Ficova kamarilla stojí pred o niečo ľahšou úlohou – demontovať demokraciu na Slovensku.

Zloženie najnovšej vlády by sme pred ôsmimi rokmi brali ako vtip. Po hviezdnom Maďaričovi, ktorého brali vážne dokonca aj umelci, sa trónu ministra kultúry ujala Šimkovičová. Nezávidím riaditeľom kultúrnych inštitúcií jednanie s ňou, minister kultúry by mal byť vzdelaný aristokrat ducha, mal by rozumieť kultúre a brať do úvahy aj názory a smery, s ktorými nesúhlasí. Takto to skončí pri forsírovaní zbytočnej Matice Slovenskej a prihodením peňazí dedinským folklórnym súborom. A, samozrejme, zvesením umeleckých diel zo stien umeleckých inštitúcií.

Rovnako nazvať novopečeného ministra zahraničia šťukou vzbudzuje úsmev, ak by sme sa nebavili o diplomacii, povedal by som rovno, že hurónsky smiech. Jeho osudom bude potulovať sa osamelo po bruselských chodbách a byť v izolácii.

Ak by som mal vymenovať všetky slabé stránky Ficovej vlády, musel by som napísať knihu hrubšiu ako Mahábhárata a aj tak by nebola lepšia ako Vagovičov Padreho klan. Ostáva mi len viesť zápas o demokraciu po boku ostatných občanov na námestiach. Vďaka ti Šutaj Eštok, vďaka za impulz bojovať, vďaka Monika Beňová za prejav v Bruseli, prišiel čas splatiť Ficovi šek na milionársky život a hluchotu na predvolebných pódiách, kedy si nepočula nadávky na prezidentku s vami pozvážaného davu.

Nastáva opäť súboj demokracie s mocou a peniazmi. A prvé kolo budú prezidentské voľby, ničím nelimitovaný Pelegrini, ktorý bude sám seba propagovať z parlamentného kresla, a uhladený gentleman Korčok, ktorý je jedinou voľbou prozápadného a prodemokratického voliča. To, že to bude znamenať zánik fantómovej politickej strany Hlas, je dokonale jedno, nikdy nič neurobila a už ani neurobí. Lebo tam niekde vo výškach slovenského Olympu je žranica, hoduje sa na surovom pariacom sa tele spravodlivosti a ak ju dotrhajú a zožerú celú, už sa nevráti nikdy.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista