Vodičáky budú od apríla opäť drahšie. Prispejú k tomu poplatky, ktoré majú zaplátať diery v štátnej kase

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ceny kurzov na získanie vodičského oprávnenia sa v uplynulých rokoch zvýšili priam astronomicky naprieč celým Slovenskom. Časy, kedy sme za vodčský preukaz zaplatili dve-tri stovky eur, sú už dávno preč. Dnes vám na vodičské oprávnenie nemusí stačiť už ani tisícka. A drahšie budú od apríla aj správne poplatky.

Cesta k vlastnému autu je pri pohľade na poplatky skutočným luxusom. Cenové porovnanie stovky slovenských autoškôl, ktoré realizoval Autobild, ukázalo, že kurz na vodičké oprávnenie vás vyjde možno aj na celú výplatu. Jeho priemerná cena naprieč Slovenskom sa pohybuje na úrovni 850 až 900 eur. Cena sa odvíja aj od toho, ako rýchlo chce mať záujemca vodičák vo vlastných rukách. Ak ho chce mať za mesiac, do vrecka si siahne ešte o pár stoviek hlbšie. A v niektorých prípadoch je drahšia aj výučba vo vozidle s automatickou prevodovkou.

Rapídne zvyšovanie cien nabralo na intenzite najmä v posledných rokoch, podpísali sa pod to aj ceny pohonných hmôt. To, že je získanie vodičského oprávnenia pri pohľade na jeho cenu dnes pre ľudí už skutočným luxusom, prinútilo niektoré autoškoly ponúkať ich aj na splátky.

K tomu treba pripočítať ešte aj náklady za správne poplatky. Tie sa od 1. apríla 2024 zásadne zvyšujú. Z 900 správnych poplatkov, ktorých sa zmena dotkne, tvorí asi 70 percent práve oblasť dopravy. V tejto časti bude podľa pravda.sk zvýšanie naozaj značné, a to na úrovni 40 % až 125 %. Napríklad za vykonanie skúšky na získanie vodičského oprávnenia skupiny B porastie cena z 33 eur na 50 eur, za vodičák na motorku si po novom zaplatíte 25 eur. Ak skúšky nespravíte na prvý pokus, účet vám, samozrejme, porastie o ďalšie položky – opravné skúšky aj kondičné jazdy. Vydanie vodičského preukazu bude stáť namiesto 6,5 eura rovných 10 eur.

Dražobu však budúci motoristi pociťujú nielen pri získavaní vodičského oprávnenia, ale hlbšie si siahnu do vrecka aj pri úkonoch súvisiacich s kúpou a vlastníctvom auta.

Pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom (aj v prípade stratenia, poškodenia alebo odcudzenia) vyjde po novom 25 eur za každú tabuľku. V prípade, že bude tabuľka vyrobená podľa požiadavky vodiča, za každú jednu si do vrecka siahnete až pre 250 eur. Vydanie tabuľky s evidenčným číslom určenej na nosič bicykla zaplatíte 25 eur. Pridelenie zvláštneho evidenčného čísla a vydanie tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom vyjde 50 eur za tabuľku.

Za vydanie osvedčenia o evidencii vrátane vykonania zmien v týchto dokladoch zaplatíte po novom 9 eur, za urýchlené konanie do 2 pracovných dní zaplatíte až 45 eur. Za podanie žiadosti o vydanie štatistických údajov z evidencie vozidiel alebo z evidencie dopravných nehôd, ktoré neobsahujú osobné údaje držiteľa vozidla alebo účastníka dopravnej nehody, si priplatíte tiež o polovicu viac, až 30 eur.