Chcela pomôcť ženám, aby nemuseli ťažko pracovať. Svojim vynálezom ich nechtiac vytlačila z tovární

Ilustračná snímka. Zdroj: mahnmiller.com

Helen Augusta Blanchardová bola jednou z veľkých vynálezkýň ranej priemyselnej éry v 19 storočí. Predbehla svoju dobu v čase, keď len málo žien mohlo pracovať a plniť si svoje sny. Za svoj život získala až 28 rôznych patentov. Okrem toho bola aj šikovnou podnikateľkou a založila spoločnosť, ktorá predávala šijacie stroje a iné zariadenia.

Helen sa narodila v roku 1840 do bohatej rodiny so šiestimi deťmi v Portlande, v Maine. Už v mladom veku preukázala vynaliezavé myslenie, no nie je pravdepodobné, že by získala technické alebo vyššie vzdelanie. Svojmu talentu sa však predsa len začala venovať, ale až po tridsiatke a krátko po tom, čo jej rodina prišla o celý majetok.

Helen Blanchard
Pozoruhodné je, že sa Helen Blanchardová venovala podpore žien, ktoré však v dôsledku jej inovácií prišli v továrňach o prácu. Zdroj: invent.org

Stalo sa tak v roku 1866, kedy kvôli rozsiahlej obchodnej kríze prišla Helenina rodina o dom, všetky úspory a jej otec zomrel. Talentovaná mladá žena sa dokázala povzniesť nad finančné problémy svojej rodiny, chopila sa príležitosti a začala ambicióznu kariéru ako vynálezkyňa v rozvíjajúcom sa priemysle mechanizovaného šitia. Z bohatej dcéry sa stala neúnavná vynálezkyňa.

Cikcakový šijací stroj má čestné miesto v zbierke Národného múzea americkej histórie. Zdroj: americanhistory.si.edu

V roku 1873 podala prvý patent na svoj najznámejší vynález: cikcakový šijací stroj. Cikcakový steh, ktorý sa používa dodnes, lepšie utesňoval okraje švu, vďaka čomu sa stal odev pevnejší. Tento stroj je dnes súčasťou zbierky Národného múzea americkej histórie. Neskôr Helen vyvinula a patentovala rôzne mechanické vylepšenia šijacích strojov, ako napríklad prešívací stroj, stroj na háčkovanie a výrobu úpletu.

Po úspechu svojho prvého cikcakového stroja založila v roku 1881 vo Philidelphii spolu so sestrou spoločnosť Blanchard Overseam Machine Company, aby predávala svoje vynálezy. Jej podnikanie bolo veľmi úspešné a vďaka nemu si mohla dovoliť kúpiť naspäť rodinnú usadlosť, do ktorej sa v roku 1901 presťahovala.

Helen Blanchard's patent for a hat sewing machine.
Jej prvý patent bol na cikcakový šijací stroj, pričom tento steh sa používa dodnes. Zdroj: lspatents.com

V práci na vynálezoch pokračovala ďalej, až kým v roku 1916 nedostala mozgovú príhodu. Počas svojho života získala 28 patentov – 22 z nich sa týkalo šijacích strojov a šijacej techniky. Medzi jej ďalšie vynálezy patril šijací stroj na klobúky, vylepšená chirurgická ihla, strúhadlo na ceruzky či nový spôsob uťahovania korzetov.

Išlo o veľmi produktívnu a úspešnú ženu. Zomrela v roku 1922 vo veku 82 rokov. Svojou aktívnou prácou sa zaradila k najvýznamnejším ženských vynálezkyniam v histórii. Blanchardová uznala, že jej vynálezy vytlačili robotníčky z tovární, keďže už neboli potrebné a textilný priemysel sa začal transformovať. Na rozdiel od mnohých svojich súčasníkov sa však Helen venovala filantropickej činnosti na pomoc ženám, ktoré týmto spôsobom prišli o prácu.