Tento starosta pomáha obyvateľom zdolať strach z vakcíny. Dal im dôkaz, že im nič nehrozí, tak prišli aj ostatní

Ostrovany. Očkovanie občanov. Foto : Archív RP Očkovanie občanov v Ostrovanoch. Foto : Archív RP

Covid 19, pliaga, ktorá zasiahla nás všetkých. V Ostrovanoch, kde žije vyše 2300 obyvateľov, z ktorých je približne polovica rómskej populácie, si povedali dosť a rozhodli sa zakročiť, aby sa im na jeseň situácia nevymkla z rúk.

Ostrovany sú dedina, ktorá sa nachádza pri Sabinove. „Ani nás Covid-19 neobišiel. Bohužiaľ, na Covid v našej obci podľahli aj naši občania,“ so smútkom spomína starosta obce Rastislav Popuša. „Rozmýšľal som, ako presvedčiť našich Rómov, a povedal som si, že jediná vec, ktorá nám pomôže, je vakcína,“ objasňuje znepokojený starosta.

Starosta Rastislav Popuša s lídrom. Foto: Archív RP

Rastislav Popuša tak spustil kampaň, kde zvolal Rómov z obce aj so svojimi lídrami a vytvoril otvorenú debatu o tom, že ak nechcú, aby dopadli ako ostatní v obci, ktorí už chorobe podľahli, mali by sa dať zaočkovať. A tak starosta šiel nielen rómskym obyvateľom príkladom, a sám sa nechal vakcínou zaočkovať. „Viete, keď Rómom neukážete vzor, príklad či nejakú motiváciu, tak ich nepresvedčíte. Tak čakali, čo sa bude diať so mnou a s ostatnými našimi zamestnancami na obecnom úrade. Keď videli, že nám nič nie je, rozhodli sa, že sa zaočkujú aj oni,“ teší sa z úspechu starosta.

V Ostrovanoch majú zaočkovaných vyše 90 percent rómskeho obyvateľstva. Medzi nich patrí aj mládež, ktorá prišla v sprievode rodičov. „Som hrdý na našich Rómov, že do toho išli. Som veľmi rád a vďačný poliklinike v Sabinove. Dnes už môžem povedať, že naša obec má kolektívnu imunitu. Najme je zaočkovaná aj rómska populácia a veľmi sa obávam toho, že nebezpečný vírus bude pliagou hlavne v rómskych osadách,“ hovorí starosta obce Rastislav Popuša a dodáva: „Ak by sme nezačali konať, tak to môže dopadnúť veľmi zle.“ 

Rastislav Popuša prosí aj ostatných v obciach, najmä v rómskych komunitách, aby zvážili očkovanie a bez strachu sa nechali zaočkovať. „Naši Rómovia sú dnes vďační a šťastní, že to majú za sebou,“ s úsmevom dodáva starosta obce Rastislav Popuša. Na záver dodáva: „Ak nechcete skončiť na pľúcnej ventilácii alebo prísť o svojich najbližších, tak najlepšie, čo môžete urobiť pre vás a pre vašu rodinu, je nechať sa zaočkovať,“ uzatvára.   

Očkovacia miestnosť v ostrovanoch. Foto: Archív RP