Vagnerovcov už zrejme nefinancuje Moskva, do ruskej armády sa pokúšali verbovať za pomoci nálepiek v Poľsku. Čo ešte priniesol týždeň vojny?

Matka Ukrajina v Kyjeve. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Nemecko zvažuje dodať Ukrajine balistické strely Taurus s plochou dráhou doletu a dosahom až 500 km. V rozhovore pre televíziu ZDF to nevylúčil nemecký kancelár Olaf Scholz. „Tak ako v minulosti, aj teraz budeme vždy veľmi starostlivo skúmať každé jednotlivé rozhodnutie. Aby sme zistili, čo je možné, čo má zmysel, aký môže byť náš príspevok,“ povedal v rozhovore Sholz. Nemecká vláda zasadne prvýkrát po letných prázdninách v stredu (16. 8.) tento týždeň. Jedným z prvých bodov rokovania bude zrejme aj otázka dodávok balistických striel Ukrajine.

Generálmajora Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Valerija Šajtanova odsúdili na 12 rokov väzenia za vlastizradu. Špionáž pre Rusko robil 30 rokov a ruským bezpečnostným službám mal tiež pomáhať hľadať dvojitých agentov v ukrajinských tajných službách. Šajtanov mal tiež verbovať nájomných zabijakov pre útok na veliteľa čečenského práporu bojujúceho na Ukrajine. Rozsudok proti nemu ešte nie je právoplatný. Informovali o tom agentúra DPA a portál britskej televízie Sky News.

Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Poľsko zadržalo dvoch občanov Ruska, ktorí mali distribuovať materiály propagujúce ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu vo Varšave a Krakove. Oznámil to v pondelok (14. 8.) poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski. „Obaja si vypočuli obvinenia, okrem iného zo špionáže, a boli umiestnení do väzby,“ uviedol Kaminski na sociálnej sieti X. Poľská polícia skonfiškovala nálepky, ktoré zrejme slúžili na nábor ľudí. Na nálepkách je logo Vagnerovej skupiny aj nápis v angličtine: „Sme tu. Pridaj sa k nám.“ QR kód na nálepke odkazuje podľa polície na náborovú webovú stránku tejto polovojenskej skupiny.

Ruskú žoldniersku skupinu Vagnerovcov už zrejme nefinancuje Moskva, ale je možné, že k nim peniaze prúdia z Bieloruska, tvrdí to denník The Guardian s odvolaním sa na správu britského ministerstvo obrany. Rusko podľa nich malo podniknúť kroky proti obchodným záujmom J. Prigožina, ktorý žoldnierov vedie. Bieloruské zdroje sú však skromné, Vagnerova skupina podľa ministerstva smeruje k znižovaniu stavov, aby ušetrila na mzdách v čase finančného tlaku.

Prigožin zrejme v Bielorusku. Zdroj FOTO: dnesnaukrajine.cz

Na severe Ruska sa v uplynulých dňoch začalo vojenské cvičenie, zúčastňuje sa ho vyše 8-tisíc vojakov. Najmenej štyri lode ruskej Severnej flotily a niekoľko stíhacích lietadiel Mig-31 spoločne zamierilo na ruskú vojenskú základňu v Arktíde. Cvičenia sa zúčastňuje aj protiponorková loď Viceadmirál Kulakov, veľká výsadková loď Alexander Otrakovskij, záchranný remorkér Altaj a tanker Sergej Osipov. Do rovnakých miest odcestoval na inšpekciu aj ruský minister obrany Sergej Šojgu a šéf Rosatomu Alexej Lichačov. Početné ruské jednotky budú v Arktíde nacvičovať ochranu suverenity Ruska, informovala ruská štátna agentúra TASS.

Nová ruská učebnica dejepisu s názvom Dejiny Ruska od roku 1945 do začiatku 21. storočia, ktorá prináša skreslený pohľad na udalosti, sa do škôl dostane začiatkom septembra. Má 447 strán, napísaná bola v priebehu 5 mesiacov. Spolupracovník Kremľa Vladimir Medinskij vydal štyri učebnice dejepisu pre školákov, ktoré poskytujú revidovaný výklad o páde Sovietskeho zväzu, Putinovej ére a príčinách ukrajinskej vojny. V učebnici sa píše aj o ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014, keď ruskí vojaci údajne „zachraňovali mier“. Samotnú Ukrajinu v publikácii opakovane označujú za „nacistický“ či „umelý“ štát.