Ako mladé dievča sa trápila s kožnými problémami, dnes je z nej úspešná dermatologička, ktorá na sociálnych sieťach radí ľuďom s kožnými problémami, s ktorými si často nevedia rady ani kozmetičky. MUDr. Simona Felšöová pri tom využíva niekoľkoročné poznatky z medicíny, práce v nemocnici či z estetickej kliniky. Založila Dermablog.cz, kde sa s ňou môže ktokoľvek o svojom probléme poradiť.
Pani doktorka, v mladosti ste sa trápili s problémami s pokožkou, ako ste to riešili a aké problémy ste mali? Kedy to začalo?
Začalo to v puberte, kedy sa mi na bokoch začali objavovať strie, na čele a lícach zapálené akné. Jediná kožná lekárka v meste mala plnú kartotéku, takže som svoje problémy začala riešiť kozmetikou. Spomínam si, že na strie som používala krém pre tehotné ženy, na akné som mala hrozne vysušujúce tonikum z drogérie.
Keď má mladé dievča problémy, ktoré sa týkajú hlavne jej zovňajšku, je to pre ňu zväčša traumatizujúce a hanbí sa za to. Ako to bolo vo vašom prípade?
Tiež som sa hanbila, najmä na kúpalisku. Ako teenager som mala pocit, že sa na mňa každý pozerá a vidí, aké strie mám na bokoch. Aj pri problémoch s akné si pamätám, ako som každé ráno bojovala s korektorom, ktorý mal neprirodzene oranžovú farbu, no a vo výsledku vyzerala moja snaha o zamaskovanie vyrážok ešte horšie. Chodila som nejakú chvíľu aj ku kozmetičke na hĺbkové čistenie. Pomáhalo mi to, no po jej “zásahu“ som mala chuť ísť domov kanálmi. Myslela som si, že práve tie moje problémy sú najhoršie. Dnes sa na to ako dospelá žena pozerám úplne inak.
Dnes je z vás kožná lekárka. Boli vaše problémy práve tým spúšťačom, že ste sa rozhodli pre toto povolanie?
Myslím si, že svoju rolu v tom určite zohrali. Viem sa veľmi vcítiť do mojich pacientov (klientov) a do toho, aké trápenie prežívajú. Ich problémy nezľahčujem a nebagatelizujem, snažím sa urobiť maximum preto, aby sa cítili aj pri vyšetrení príjemne a aby som im pomohla. Dermatológia, alebo teda kožné lekárstvo ma po odbornej stránke zároveň veľmi zaujíma a baví.
Dnes radíte aj popri svojej práci na sociálnych sieťach mnohým ženám, dievčatám. S čím sa na vás obracajú najčastejšie?
Najčastejšie sa na mňa obracajú s problémami ako akné, rosacea, nadmerná citlivosť pleti, periorálna dermatitída a rôzne ďalšie dermatitídy a ekzémy. Chcú objaviť to, ako sa správne starať o pleť aj o celú kožu tela. Často sa na mňa obracajú aj ženy, ktoré sa chcú začať starať o pleť, no vôbec nevedia, aká kozmetika je pre ne vhodná, majú v tom najmä kvôli obrovskému množstvu reklám chaos a sú úplné začiatočníčky. Obracajú sa na mňa však aj tie, ktoré sa v kozmetike už vyznajú, ale chcú sa utvrdiť v tom, čo je pre ne vhodné, čo naopak nie a ako rozumne kozmetiku nakupovať. Posledné obdobie sa so mnou radia ohľadom svojich kožných problémov aj muži. Teší ma, že mužská pleť a jej problémy už nie sú tabuizované témy.
Stále častejšie sa stretávame s tým, že ľudia sa najprv obracajú s radami na kozmetičku. Čo si o tom myslíte? Je to správne riešenie?
Neviem, či správne, ale skôr prirodzené. Vezmite si, že bežne strávi človek u kozmetičky približne hodinu, počas ktorej je dostatok priestoru na preberanie starostlivosti o pleť. U žiadneho lekára bežne v ambulancii toľko času nie je. V niektorých prípadoch správne nasmerovanie a starostlivosť kozmetičky stačí, v niektorých nie. Mala som na skincare konzultáciách aj mnoho žien, ktoré chodili dlhodobo na rôzne ošetrenia, kozmetička im zostavila starostlivosť z kozmetiky, ktorú predávala vo svojom salóne. “Diagnostikovala” im akné, no ony mali úplne iné kožné ochorenie. Pri ťažších stavoch alebo vtedy, keď návšteva kozmetiky neprináša požadované výsledky, je namieste návšteva odborníka – kožného lekára.
Aký volíte prístup pri riešení kožných problémov?
Vždy sa snažím riešiť kožné problémy komplexne. Samotný harmonogram konzultácie Skincare podľa Simona_derm vznikal niekoľko týždňov, počas ktorých som kombinovala ako kožná lekárka niekoľkoročné poznatky z medicíny, práce v nemocnici, z ambulantnej praxe, z estetickej kliniky a z toho, s čím sa na mňa klientky v priebehu konzultácií obracali. Zároveň sa vždy snažím o to, aby pochopili, čo sa vlastne s ich pokožkou deje, ako na ňu reagovať vhodnou starostlivosťou a režimom.
Stačí jedna konzultácia?
Skincare konzultácia u mňa má dve sedenia. Na prvom sedení sa klientky naučia, ako majú k svojej pleti pristupovať. Ako ju správne čistiť, aké produkty či látky používať. Niektoré kroky názorne ukážem a je možné sa ma na všetko opýtať, veľký priestor je venovaný otázkam. Dávam si veľmi záležať, aby si po prvom stretnutí boli klientky úplne isté, ako sa o pleť v novej rutine starať. Na konci mi všetko svojimi slovami zopakujú, aby sme sa o tom presvedčili. Na druhom sedení spoločne dolaďujeme rutinu, a veľkú časť tvoria otázky klientok. Na záver dávam tipy a nápady do budúcna. Niektoré sa mi po čase opäť ozvú, pretože sa im nahromadia ďalšie otázky, ktoré so mnou chcú prebrať. Veľmi si cením, že majú vo mne dôveru a vedia, že im dokážem pomôcť.
Ako zistím, aký mám typ pleti? A ako sa o jednotlivé typy pleti starať?
Nechajte sa prekvapiť, čoskoro vám predstavím nový projekt, v ktorom sa všetko dozviete…
Čo by ste odporúčali pacientom, ktorí majú problémy s pokožkou, pleťou či kožou?
Nebuďte na to sami. Ak neviete, čo je pre vás najvhodnejšie, alebo máte problém, na ktorý vám bežná starostlivosť nestačí, nebojte sa vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže a nasmeruje vás na správnu cestu.