Inflácia na Slovensku konečne klesla na jednociferné číslo. Ovplyvnila ju lacnejšia elektrina, potraviny aj zrušené koncesie

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Inflácia na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR v júli klesla na 9,7 percenta.  Priemerná hodnota inflácie v eurozóne je päť percent, u nás je však takmer dvojnásobne vyššia. 

Poklesu úrovne inflácie na jednocifernú hodnotu pomohlo okrem zlacnenia niektorých potravín aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, informuje o tom portál rtvs.sk na základe slov analytika VÚB banky Michala Lehutu, podľa ktorého na Slovensku zlacnela najmä elektrina a niektoré kategórie potravín (mliečne výrobky), v júli pomohli regulované ceny a k poklesu inflácie prispelo aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré sa radili do výdavkov domácností.

Naopak zdraželi pohonné hmoty – benzín, nafta, ktoré tvoria najväčšiu časť inflácie v doprave, čo spôsobilo napríklad aj nárast cien lístkov autobusov, zdraželi aj dovolenky a alkoholické nápoje.

Ako analytik dodal, očakáva, že inflácia bude klesať aj v nasledujúcich mesiacoch, pričom do konca roka by sa podľa neho mohla znížiť aj pod šesť percent. Odhaduje, že v budúcom roku by mohla byť inflácia na úrovni piatich percent. Vplyv na ňu môže mať zvýšenie ceny plynu od januára 2024.