S požehnaním Kremľa vznikla ďalšia súkromná vojenská skupina Convoy. Hlása o „víťaznom národe“, jej členovia zarábajú tisíce

Zdroj FOTO: Telegram

Sergej Aksjonov, Kremľom vymenovaný guvernér anektovaného Krymu, vytvoril svoju vlastnú súkromnú vojenskú spoločnosť s názvom Convoy na čele s Konstantinom Pikalovom, bývalým vodcom skupiny Wagner.

Convoy je nová polovojenská organizácia a jej rovnomenný kanál na Telegrame bol vytvorený v novembri 2022. Okrem výziev na pripojenie sa ku skupine kanál publikuje texty o „silnom, pravoslávnom Rusku“, „ukrajinských satanistoch“, „víťaznom národe“, ako aj konšpiračné teórie.

Bývalý člen organizácie povedal, že formálne je Convoy vojenská bojová záloha, ktorej členovia podpísali dve zmluvy – jednu so súkromnou vojenskou spoločnosťou a druhú s ruským ministerstvom obrany. Bývalý bojovník Convoya povedal, že kým bol v skupine, zarobil takmer 200 000 rubľov (približne 2 588 dolárov) mesačne a velitelia zarobili 300 000 rubľov (3 882 dolárov). 

Skupina sľubuje pôdu „na Kryme alebo v Abcházsku“ každému, kto slúži celý rok.

Zdroj FOTO: Telegram

Bývalý člen ďalej hovorí, že podpísal zmluvu s Convoyom, keď sa skupina práve sformovala. pričom ju vtedy tvorilo asi 300 ľudí. V súčasnosti sa Convoy údajne nachádza v regióne Cherson, ktorý susedí s Krymom. Tréningové ihriská sú na Kryme.

Bývalý člen tiež novinárom povedal, že skupina má ostreľovaciu jednotku. Keď bol s Convoyom, hovorí, že zamestnával päť ostreľovačov.

V marci 2023 ruská štátna televízna sieť Krym 24 odvysielala reportáž o profesionálnej vojenskej jednotke, ktorú vytvoril guvernér anektovaného Krymu Aksjonov. V správe sa uvádza, že Aksjonov pravidelne navštevuje „pozície jednotky na fronte“. Krátko pred odvysielaním vysielal kanál Convoy’s Telegram videoklip ukazujúci Aksjonova, ako kontroluje pozície Convoya.

Vo februári navštívila pozície aj Olga Kurlayeva, zamestnankyňa celoruskej štátnej televíznej a rozhlasovej spoločnosti (VGTRK). Jej správa označila polovojenskú skupinu za „útočnú spravodajskú jednotku“. 

Zdroj FOTO: Telegram

Podľa Kurlajevovej Ruskom vymenovaný guvernér Krymu nájde mimorozpočtové zdroje financovania, aby zabezpečil zásobovanie skupiny zásobami, vybavením a zbraňami. Hovorí, že skupina má vlastnú elektronickú inteligenciu a ťažké vybavenie vrátane tankov T-80 a T-90. „Pokiaľ ide o materiálnu podporu, neexistujú žiadne problémy. Dostali sme nepriestrelné vesty, prilby, okuliare, rukavice, kukly, nájazdové batohy – všetko. Tri sady vecí,“ hovorí bývalý člen skupiny.

Kurlajevovej správa tiež ukázala, že veliteľ bol členom služby s volacím znakom Mazai. Novinári ho spoznali ako Konstantina Pikalova, supervízora Wagnerovej skupiny v Afrike. Výskumná skupina Bellingcat a novinári z Der Spiegel a The Insider označili Pikalova za kľúčovú postavu v Prigožinovom „projekte Afrika“, ktorý zahŕňal politickú, obchodnú a vojenskú prácu v niekoľkých afrických krajinách. VGTRK uviedla, že Mazai „pracoval na Madagaskare a v Stredoafrickej republike“.

Zdroj FOTO: Telegram

Pikalov je oficiálne uvedený ako šéf kozáckej spoločnosti Convoy. Táto spoločnosť založila Konvojovú vojenskú bezpečnostnú spoločnosť, ktorá uzatvára zmluvy so žoldniermi.

Spoluzakladateľom kozáckej spoločnosti je Vasilij Jašikov, samozvaný kozácky bloger, ktorý údajne zmlátil Navaľného na zhromaždení v roku 2018 v Moskve. VGTRK povedal, že jeden z jeho predkov bol osobným strážcom cisárovnej Márie Fjodorovny. Tiež povedal, že súkromná vojenská spoločnosť bola pomenovaná na počesť cisárskeho konvoja, ale odmietol odpovedať na ďalšie otázky. „Toto je Aksjonovova súkromná vojenská spoločnosť, ale celé velenie tvoria bývalí zamestnanci Wagner Group. Všetci sa poznajú už dlho,“ povedal bývalý člena Convoya.