Má tajnú vlakovú sieť, bojí sa koronavírusu a nepoužíva internet, povedal o Putinovi dôstojník, ktorý utiekol z Ruska

Zdroj FOTO: Twitter

Vysoký ruský bezpečnostný dôstojník, ktorý minulý rok utiekol do Turecka, poskytol vzácny pohľad na paranoidný životný štýl Vladimíra Putina v rozhovore pre The Dossier Center. Potvrdil v ňom podrobnosti o tajnej vlakovej sieti, identických kanceláriách v rôznych mestách, prísnej osobnej karanténe a stupňujúcich sa bezpečnostných protokoloch.

36-ročný Gleb Karakulov, ktorý slúžil ako kapitán vo Federálnej ochrannej službe (FSO), mocnom orgáne poverenom ochranou najvyšších ruských predstaviteľov, uviedol, že všetky opatrenia ruskej prezidentskej kancelárie boli navrhnuté tak, aby zamaskovali miesto pobytu ruského prezidenta, ktorého opísal ako „patologicky vystrašeného“.

Ruský investigatívny portál Proekt už predtým informoval o existencii vlaku a tajnej železničnej siete vrátane paralelných tratí a staníc v blízkosti Putinových rezidencií v národnom parku Valdaj v Novo-Ogaryove a v blízkosti jeho sídla Bocharov Ruchei v čiernomorskom letovisku Soči. Gleb tvrdí, že vlak využívajú preto, lebo ho nemožno sledovať na žiadnom informačnom zdroji.

Karakulov bol členom „terénneho tímu“ prezidentského riaditeľstva pre komunikáciu, ktorý šifruje správy najvyšších ruských predstaviteľov. Odhadol, že absolvoval viac ako 180 ciest s najvyššími predstaviteľmi. Zdá sa, že ide o vysokopostaveného spravodajského predstaviteľa, ktorý „prebehol“ na druhú stranu od začiatku ruskej invázie na Ukrajine.

Gleb Karakulov počas služby pre Putina pred niekoľkými rokmi. Zdroj FOTO: Telegram

V rozhovore Gleb nazval Putina „vojnovým zločincom“ a povedal kolegom dôstojníkom, že by mali prísť s informáciami, ktoré sú pred ruskou verejnosťou skryté.

„Náš prezident stratil kontakt so svetom,“ povedal. „Posledných pár rokov žije v informačnej kukle a väčšinu času trávi vo svojich rezidenciách, ktoré médiá veľmi vhodne nazývajú bunkre. Patologicky sa bojí o svoj život. Obklopuje sa nepreniknuteľnou bariérou karantény a informačného vákua. Váži si len svoj vlastný život a životy svojej rodiny a priateľov.“

Karakulov opísal virtuálny štát v štáte, ktorý zahŕňa hasičov, testerov jedla a ďalších inžinierov, ktorí cestujú s Putinom na jeho cesty do zahraničia. Tiež poskytol vzácny pohľad z prvej ruky na úroveň paranoje a chráneného životného štýlu ruského prezidenta. „Nazývajú ho Boss, uctievajú ho vo všetkých smeroch a len o ňom hovoria v týchto pojmoch,“ povedal.

Karakulov tiež opísal vytvorenie tajnej komunikácie pre Putina v lietadlách, vrtuľníkoch, honosných jachtách. 

Gleb utiekol z veľvyslanectva v Kazachstane v októbri 2022 do Turecka a odtiaľ do ďalšej, neznámej krajiny.

Rovnako potvrdil, že Putin sa veľmi spolieha na informácie o správach poskytovaných jeho bezpečnostnými službami. Putin podľa Karakulova nepoužíval mobilný telefón ani internet a na zahraničné cesty si so sebou nebral ani špecialistu na internet. „Informácie dostáva len od svojho najbližšieho kruhu, čo znamená, že žije v informačnom vákuu,“ povedal.

Glebov služobný preukaz, ktorý potvrdzuje, že nejde o herca, ale o skutočného bývalého člena Putinovej ochranky. Zdroj FOTO: Telegram

Putin je stále v karanténe a vyžaduje, aby všetci zamestnanci pracujúci v rovnakej miestnosti ako on tiež podstúpili dvojtýždňovú karanténu, čo výrazne obmedzuje počet ľudí, ktorí s ním majú osobný kontakt.

Karakulov povedal, že Putin používal rovnaké kancelárie v Petrohrade, Soči a Novo-Ogaryove a že tajné služby používali falošné kolóny áut a nástražné lietadlá, aby predstierali, že odchádza. „Toto je v prvom rade lesť ako zmiasť zahraničné spravodajské služby a po druhé, zabrániť akýmkoľvek pokusom o atentát,“ povedal.

Povedal, že Putinovo správanie a životný štýl sa výrazne zmenili od vypuknutia pandémie koronavírusu v roku 2020, keď sa prezident stiahol z väčšiny ciest a verejných vystúpení. „Uzavrel sa pred svetom,“ hovorí Gleb a dodáva: „Jeho pohľad na realitu je skreslený.“

V rozhovore neposkytol informácie o tom, aké správy Karakulov zašifroval pre Putina alebo iných najvyšších predstaviteľov, ale ani viac informácií o Putinových prípravách na vojnu či vojnovej stratégii.

Karakulov opísal svoj riskantný útek na západ počas Putinovej návštevy Kazachstanu. Počas cesty jeho manželka a dcéra tajne prileteli do Astany. „Zbehnutie“ niekoľkokrát odložili až takmer do konca cesty, keď Karakulov povedal svojim kolegom dôstojníkom, že sa necíti dobre, a potom s rodinou utiekol na letisko. 

Gleb Karakulov, bývalý člen ochranky ruského prezidenta Putina. Zdroj FOTO: Telegram

Karakulov bol dokonca uvedený ako hľadaný muž vo verejnej databáze podozrivých z trestnej činnosti ruského ministerstva vnútra.

Tvrdil, že bol proti vojne na Ukrajine, odkedy Rusko vo februári 2022 spustilo rozsiahlu inváziu, ale čakal, kým presvedčí svoju manželku, aby utiekli spolu ako rodina. Povedal, že stále nehovoril so svojimi rodičmi, ktorí podporovali vojnu.

Dosiaľ prísny karanténny režim podnecoval klebety, že Putin môže byť vážne chorý a obáva sa komplikácií spôsobených koronavírusom, Karakulov povedal, že nevidel žiadne náznaky, že by bol Putin v zlom zdravotnom stave.

Celý rozhovor si môžete prečítať na stránke mimovládnej organizácie The Dossier Center: https://dossier.center/fso-en/