Pre mnohých to tak môže vyzerať, ako doklad tohto tvrdenia často slúži váhanie Maďarska so súhlasom vstupu Fínska a Švédska do NATO. Lenže v Severoatlantickej aliancii je Maďarsko len malým pánom napriek tomu, že táto organizácia pre dôležité rozhodnutia vyžaduje súhlas všetkých členov. Maďarsko teda môže významné rozhodnutia zmariť alebo aspoň spomaliť.
Závislosť Maďarska od NATO je pre jeho bezpečnosť zásadná
Maďarsko je obklopené susedmi, s ktorými nemá žiadne jazykové príbuzenské väzby a spoločné členstvo v Aliancii mu zaručuje klasickú mieru bezpečnosti bez ohľadu na gestá jeho premiéra o „veľkom Maďarsku“. NATO mu vojenskú bezpečnosť na rozdiel od EÚ zaručuje, pretože Únia sa k spoločnej obrane nikdy nedopracovala a je plne závislá od veľkého brata za Atlantikom. EÚ je tak ako celok pre obranu Maďarska úplne bezcenná.
Napriek hlasným výkrikom Ruska o NATO ako agresívnom pakte namierenom proti Rusku v Kremli dobre vedia, že od Aliancie mu žiadne vojenské nebezpečie nehrozí. Cena Maďarska ako trójskeho koňa Moskvy spočíva v maďarskom rebelantstve vnútri inej organizácie – Európskej únie.
Rusko, Maďarsko a NATO/EÚ
Maďarsko je ako trójsky kôň v NATO pre Rusko nepoužiteľné predovšetkým z troch dôvodov:
Po prvé, Rusko dobre vie, že z Aliancia ho nijako neohrozuje. Nikdy nemala a nemá v úmysle zaútočiť. Kremeľ si skôr musí robiť starosti o udržanie celistvosti svojej obrovskej koloniálnej ríše.
Po druhé, v prípade, že by Rusko zaútočilo na niektorú z členských krajín NATO, Moskva by vedome vyvolala svetovú vojnu podobne, ako ju (s pomocou Sovietskeho zväzu) vyvolal Hitler útokom na Poľsko v ľahkomyseľnom presvedčení, že západní spojenci Poľska nebudú rešpektovať dohodu s ním, od ktorej – na rozdiel od dohody s Československom – neodstúpili. Chybu svojho nemeckého spojenca nebude hlavný nástupnícky štát ZSSR opakovať.
EÚ je pre Rusko hlavnou hrozbou
Ekonomicky úspešný obor a americkou obranou zaistený vojenský trpaslík je tá entita, proti ktorej môže Rusko s pomocou orbánovského Maďarska zbierať body. Príklad EÚ a jej prípadný úspech pri „deoligarchizácii“ Ukrajiny je to, čo pre súčasný ekonomický a spoločenský systém Ruska predstavuje reálnu hrozbu. Moc v Rusku sa sústredí v úzkej skupine, ktorá so svojím okolím (rodiny, klienti, prisluhovači) nahromadila nesmierne bohatstvo a vplyv na chod štátu.
Táto skupina, ktorou sa ruský prezident, sám zdatný oligarcha, nechal obklopiť, by sa pod tlakom EÚ zo susednej Ukrajiny musela začať horizontálne deliť so zvyškom zväčša zbedačeného obyvateľstva.
Z tohto hľadiska, ešte raz, zabudnime na tvrdenia, že Maďarsko je želiezkom v ohni v rámci NATO. Členmi NATO sa v minulosti mohli stať aj skorumpované režimy ako Grécko a Turecko, ale EÚ ich trochu dalo „do laty“. Turecko sa nechcelo nechať „zlatovať“, preto ho v Bruseli (EÚ), našťastie pre Rusko, odmietli.
Aj v Únii je v mnohých prípadoch potrebná jednomyseľnosť, preto je úloha Maďarska ako faktického agenta v Bruseli neoceniteľná. Ak Maďarsko útočí na Brusel, ruské režimné médiá tieto útoky s vďačnosťou preberajú. Veď takto EÚ hovorí sama o sebe!
Inými slovami, Budapešť momentálne slúži Moskve ako užitočný idiot.
Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik
- Začal sa šíriť nový podvod: Obeť dostane správu s fotkou svojho bydliska a vyhrážkou, že ju útočník sleduje cez kameru
- Nikita Slovák: Náš milovaný premiér, ktorého narodeniny oslávil celý národ, nám ako darček venoval vyššie dane
- Keď tancoval, ženy z neho nespúšťali oči. Patrick choval arabské kone, pilotoval lietadlo a desaťročie zvádzal boj s alkoholom
- Legendu staničných bufetov ocenili gastronómovia: Slovenská treska v stovke najlepších šalátov sveta
- Moderátori TV diskusií sú veľkým politickým kapitálom. Trump sa snažil, ale v debate s Harrisovou ťahal za kratší koniec