Ani Rusi, ani hekeri. Za únikom dokumentov, ktoré škodia Ukrajine i USA, môže byť samotný Washington

Zdroj FOTO: pixabay.com

Dôkazy, ktoré sa objavili o úniku utajovaných amerických obranných dokumentov naznačujú, že pravdepodobne nešlo o nejaký podlý hackerský alebo dezinformačný plán zo strany Ruska, ale skôr o ďalší príklad toho, ako bezstarostne Washington narába so svojimi tajomstvami.

Najmenej pravdepodobnou verziou reality je tá, ktorá koluje medzi priaznivcami Kremľa, že to bol dômyselný kúsok rozptýlenia CIA, ktorého cieľom bolo v konečnom dôsledku demoralizovať Rusov tým, že ukázali, koľko životov stratili a ako zle sa vyvíjala ich vojna na Ukrajine.

Zmienka o ruských stratách však bola len v jednom z viac ako stovky dokumentov, o ktorých sa vie, že unikli. Zvyšok materiálu poškodzuje buď Kyjev, pretože odhaľuje problémy Ukrajiny s muníciou, alebo niektoré z jej nasadení protivzdušnej obrany. Dokumenty tiež odhaľuujú USA a ich zapojenie do obrany Ukrajiny a niektorých metód zhromažďovania spravodajských informácií o Rusku vrátane podrobností o málo známej satelitnej technológii. Tiež uvádzajú rozsah špionáže Washingtonu namierenej proti spojencom, akými sú Ukrajina, Južná Kórea a Izrael.

O niečo pravdepodobnejšia (vzhľadom na všetky vyššie uvedené) je teória, že išlo o ruský hack určený na zahanbenie Washingtonu, ako to povedali v piatok pre Reuters nemenovaní americkí predstavitelia. Ale táto verzia tiež veľmi nesedí so známymi faktami.

Pentagon. Zdroj FOTO: Twitter

Aric Toler, vyšetrovateľ Bellingcat – spravodajskej žurnalistickej stránky, hovoril s používateľmi internetu zo serverov, ktoré sa podieľali na šírení dokumentov, ak nie pôvodného úniku. Podľa neho to neznie ako „sprisahanie Kremľa“.

Prvýkrát sa dokumenty objavili na serveri s názvom Thug Shaker Central už v októbri. Server založilo na platforme Discord pre hráčov pár ľudí, ktorí sa stretli na inom serveri pre fanúšikov Oxide – YouTubera, ktorý zverejňuje videodiskusie o zbraniach, nepriestrelných vestách, držiakoch na nočné videnie a podobne. Existuje určitý náznak, že títo spoločníci boli vyvrheľmi, pretože boli považovaní za príliš rasistických. Jedno z alternatívnych mien pre Thug Shaker Central obsahovalo rasovú nadávku.

Podľa bývalých používateľov Thug Shaker Central bola úloha správcu servera odovzdaná viac ako raz, kým bol podozrivý z úniku poverený. Niekedy v októbri (a z kontextu sa predpokladá, že únikom bol muž) zverejnil prvé uniknuté dokumenty. Zdanlivo, aby sa pochválil 19-im kolegom na kanáli, ktorý založil o Ukrajine s názvom „Medveď vs prasa“. Názov je považovaný za odkaz na video, ktoré sa minulý rok stalo virálnym o dvoch prasiatkach bojujúcich s čiernym medveďom v Connecticute. Niektorí z ostatných používateľov uverejnili odpovede typu „wow“ a útočník v priebehu času zverejnil ďalšie dokumenty, ale ďalej sa nič nestalo. Nikto sa neponáhľal s ďalším šírením dokumentov.

Zdroj FOTO: Telegram

Kanál zdieľal aktualizácie o vojne, ale väčšina z nich sa do vojny v skutočnosti nezapájala,“ povedal Toler. „Väčšinou to boli ľudia, ktorí hrali Call of Duty a chodili na hlasový chat a zdieľali memy alebo čokoľvek iné. Boli to mladí ľudia. Niektorí z nich boli tínedžeri.“

Až o päť mesiacov neskôr iný používateľ, americký tínedžer, sprístupnil dokumenty na inom serveri Discord pre fanúšikov iného youtubera, WowMaoa – Filipínca, ktorý sa špecializuje na historické mémy.

Odtiaľ sa rozšírili medzi hráčov Minecraftu, pričom jeden používateľ ich kreslil, aby podporil svoj bod v rade s iným hráčom. Potom došlo k ďalšiemu oneskoreniu niekoľkých týždňov, kým sa materiál dostal na pravicové fórum 4chan a ruský telegramový kanál, kde bol jeden dokument upravený.

„Ruský kanál Telegram, ktorý upravoval jeden súbor tohto úniku viac ako 100 súborov, bola tá najlepšia vec, aká sa mohla pre USG [americkú vládu] stať,“ uviedol Toler na Twitteri. „Teraz môžu tvrdiť, že celá vec bola ruská operácia, aj keď to bola len mizerná úprava jednej časti jedného súboru.“

Z rozhovorov s ľuďmi, ktorí sledovali uniknuté súbory prichádzajúce za posledných pár mesiacov, nevyplýva, že by za tým bolo Rusko,“ dodal.

Zdroj FOTO: pixabay.com

Pravda môže byť pre USA a ich spojencov znepokojivejšia ako ruský hack. The Washington Post citoval predstaviteľa obrany, ktorý povedal, že „mnohé z dokumentov boli podľa všetkého zostavené cez zimu pre generála Marka Milleyho, predsedu spoločného náčelníka štábu USA, a ďalších najvyšších vojenských vodcov. Boli ale k dispozícii aj iným zamestnancov a dodávateľom USA so správnymi bezpečnostnými previerkami.“

Podľa najnovších údajov zverejnených Úradom riaditeľa národnej spravodajskej služby bolo v roku 2019 v americkej vláde 1,25 milióna ľudí s preverením a prístupom na čítanie prísne tajných materiálov. Údaje odvtedy neboli zverejnené, ale nič nenaznačuje, že sa výrazne znížili. Pentagon uviedol, že prehodnocuje svoju politiku prístupu.

Vďaka týmto veľkým číslam je takmer štatistická istota, že v určitom bode sa neuveriteľne škodlivý prísne tajný materiál dostane do rúk niekoho, kto je ochotný ho prezradiť, možno z ideologických dôvodov, ako napríklad Edward Snowden v prípade jeho odhalenia masy v USA.

V tomto prípade dôkazy naznačujú, že zodpovednou osobou je s najväčšou pravdepodobnosťou nadšenec do hier a zbraní, ktorého motívy nie sú komplikovanejšie ako túžba zapôsobiť na ostatných členov jeho internetovej chatovacej skupiny.