Škandály nevyrába fínska premiérka, ale „škandalózne“ médiá. Marinovú nemajú radi, lebo je bruneta a v politike primladá

Fínska premiérka Sanna Marinová. Zdroj FOTO: FB JH

Z fínskej premiérky jej neprajníci permanentne robia problémovú političku. Sanna Marinová, ktorá na večierku tancovala a pila (podľa niektorých aj brala drogy), zastáva premiérsky úrad od roku 2019. Jej prvým škandálom zrejme bolo to, že sa stala najmladšou nositeľkou tohto úradu vo Fínsku. Je to vlastne smiešne, ale mnohí to za škandál považovali. Pýtali sa: “Nie je na to primladá?“ “To už o chvíľu budú predsedami vlády aj adolescenti?“

Ktovie, možno podaktorí hodnotili ako škandál aj skutočnosť, že Marinová je brunetka. Stretnúť napríklad v Helsinkách inú ako svetlovlasú (až albínsku) mladú Fínku, je dosť nezvyčajné. „Mravokárci“ poukazujú aj na skutočnosť, že jej matka dcéru po rozvode vychovávala s partnerkou. “Akú výchovu môže mať dieťa, ktoré vyrastá v rodine dvoch lesbičiek”? To je škandál!

Niektoré médiá a videozáznamy si zgustli na ďalšom škandále v poradí, keď premiérku pristihli v priesvitnej vetrovke, pod ktorou chýbala spodná bielizeň. To už sa nehodnotilo ako škandál, ale priam vlastizrada. Fínsko sa totiž dlhé roky bráni, keď ho nevedomci hádžu do jedného vreca s jeho severským susedom Švédskom a opisujú ho ako krajinu nespútaného sexu a morálnej neviazanosti.

Pomsta za ukončenie fínskej neutrality?

Sanna Marinová, delegovaná do funkcie Sociálnodemokratickou stranou Fínska, sa po ruskom vpáde na Ukrajinu rýchlo zorientovala. Ostro odsúdila politiku Bruselu za to, že vohnala Európu do závislosti od ruských uhľovodíkových a fosílnych palív. Z bývalého “takmer spojenca” Ruska sa Fínsko stalo výrazným kritikom Kremľa. Marinová výslovne obvinila EÚ a mnohé jej členské krajiny, nepriamo teda najmä Nemecko, že odoberaním ruského plynu a ropy pomáha financovať vojnu na Ukrajine.

Fínska premiérka sa na večierku odviazala. Zdroj FOTO: FB PT

Bola to Marinová, ktorá hnala fínskeho prezidenta do Washingtonu, aby tam s prezidentom Bidenom podpísal dohodu o úzkej politicko-vojenskej spolupráci. Aj na jej priamy popud Fínsko v máji 2022 požiadalo o vstup do NATO, čo predstavuje doslovne revolúciu vo fínskej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politike. Jej návrh parlament odsúhlasil rekordným pomerom hlasov 188 : 8! A to Marinová nastupovala do funkcie premiérky ako odporkyňa vstupu do NATO!

No a teraz najnovší škandál pani premiérky

Na instagram sa dostalo video, ktoré Marinovú zachytáva na súkromnom večierku. Premiérka tam spolu s ostatnými veselo tancuje a popíja. O prítomnosti kamery vedela, ale to, že zábery zo súkromnej párty niekto poskytne instagramu a nechá ich kolovať po celom Fínsku, zrejme netušila. Očividne podcenila bulvár.

Škandály s večierkami už zlomili väzy viacerým politikom, pred nedávnom britskému premiérovi B. Johnsonovi, ktorý večierkoval priamo na Downing street, lenže to bolo počas covidu, takže Johnson porušil pravidlá. Nie tak Marinová, ktorú navyše obvinili z toho, že na akcii šňupala kokaín. Premiérka nemala s vyvrátením umelo vyvolanej fámy problém: podstúpila okamžite test na omamné látky, prirodzene s negatívnym výsledkom.

Vo Fínsku ju verejnosť vo veľkom podporila, udička videových „hnojometov“ nezabrala. O Marinovej je známe, že rada tancuje, navštevuje hudobné festivaly a tento životný rytmus nehodlá kvôli senzáciechtivým novinárom meniť. „Mám rodinný život, mám pracovný život a mám voľný čas, ktorý trávim so svojimi priateľmi,“ uviedla premiérka. Vyjadrili sa aj niektoré osobnosti zo zahraničia. Napr. poľský premiér Mateusz Morawiecki, za “škandálom” urobil bodku cez prizmu aktuálnej politiky: “Pani premiérka mala čo oslavovať, Fínsko je prakticky v NATO.“

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik