Ameliu Earhartovú fascinovalo lietanie. Tento skôr mužský svet sa už v mladosti rozhodla prebádať, pričom si stanovila niekoľko odvážnych cieľov. Vôbec ako prvá žena letela vo výške približne 4 250 metrov a v roku 1923 dostala ako šestnásta žena na svete pilotnú licenciu. O svojich leteckých skúsenostiach napísala niekoľko kníh. Táto odvážna žena záhadne zmizla v roku 1937 pri pokuse obletieť svet. Neskoršie výskumy naznačujú, že zrejme stroskotala na atole Nikumaroro, kde pravdepodobne zahynula na dehydratáciu.
Amelia Mary Earhartová sa narodila v roku 1897 v dome svojich starých rodičov v Kansase. Lietanie ju fascinovalo a stalo sa jej snom už v mladosti. V lietadle prvýkrát sedela ako 23-ročná, o rok neskôr absolvovala lekcie lietania a za nasporené peniaze si z druhej ruky kúpila športové lietadlo žltej farby – dvojplošník, ktoré pomenovala Kanárik. V roku 1922 vytvorila neoficiálny rekord, keď ako prvá žena letela vo výške približne 4 250 metrov. O rok neskôr získala ako šestnásta žena pilotnú licenciu od Medzinárodnej leteckej federácie.
Keď mala 31 rokov, ako prvá žena (ako spolucestujúca) preletela Atlantický oceán na lietadle Fokker. V máji 1932 preletela Atlantic opäť, tentoraz však sama v jednomotorovom lietadle a stala sa tak prvou ženou, ktorá uskutočnila sólový prelet Atlantiku. Pôvodne chcela doletieť do Paríža, no pre technické a poveternostné podmienky sa je to nepodarilo, tak po lete v dĺžke 14 hodín a 56 minút pristála v severnom Írsku.
Plány Amelie však siahali oveľa ďalej a zakrátko sa chystala obletieť celú Zem. Jej prvý pokus bol neúspešný pre poruchu podvozku. No druhý pokus jej vyšiel a s navigátorom Fredom Noonanom úspešne začali svoj let 1. júna 1937 na Miami. Po nalietaných 35-tisícoch kilometrov a medzipristátiach v Južnej Amerike, Afrike, Indii, Ázii prileteli koncom mesiaca do Novej Guinei. Pred sebou mali posledných 11-tisíc kilometrov letu. Ďalšie medzipristátie mali plánované na Havajských ostrovoch, no predtým mali ešte na Howlendovom ostrove v Tichom oceáne doplniť palivo. Odštartovali k nemu, no ostrov sa im pre zlé počasie nedarilo nájsť napriek tomu, že boli navigovaní loďou. Lietadlu dochádzalo palivo, posledná správa z Ameliinho lietadla zaznela 2. júla 1937 o 8.45 hodine. Spojiť s nimi sa už viac nepodarilo, spolu s navigátorm zmizli nad Tichým oceánom.
Na naliehanie prezidenta Roosvelta sa po nich začala veľká pátracia akcia, počas ktorej pilot preletel aj ponad neobývaný atol Nikumaroro, odkiaľ hlásil „stopy nedávnej ľudskej prítomnosti“, ale osoby nevidel, preto pokračoval ďalej. V roku 1940 sa našli na atole Nikumaroro stopy osídlenia spolu s ľudskými kostrovými pozostatkami, ktoré boli v tom čase vyhlásené lekárom na Fidži za mužské, následné sa stratili a po objave zostali len lekárove poznámky.
Neskôr, v roku 2018, na základe vedeckej štúdie publikovanej americkým forenzným antropológom R. Jantzom vo vedeckom časopise Forensic Antropology, možno povedať, že kosti nájdené na atole Nikumaroro ešte v roku 1940 sú na 99 % pozostatkami legendárnej pilotky. Profesor Jantz použil najmodernejšie počítačové programy a porovnal merania kostrových pozostatkov s fyziognómiou Earhartovej na základe fotografií a odevov, ktoré po nej zostali, a tvrdí, že závery z roku 1940 sú nesprávne a že s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne ide o pozostatky stratenej pilotky.
Bádatelia ďalej tvrdia, že lietadlo s Earhartovou núdzovo pristálo na plytčine neobývaného atolu Nikumaroro, pričom posádka ešte asi týždeň po pristátí mohla vysielať núdzový signál. Podľa výskumníkov sa trosky lietadla našli na dne mora neďaleko ostrova, kam ich podľa nich z plytčiny odniesli morské prúdy. Bádatelia na ostrove našli aj fragmenty kostí a ďalšie artefakty, ktoré mohli patriť Earhartovej a Noonanovi. Je tak veľmi pravdepodobné, že Earhartová a Noonan žili na opustenom ostrove ako stroskotanci niekoľko týždňov až mesiacov, kým zomreli, pravdepodobne na dehydratáciu, keďže na ostrove nie je žiadny zdroj pitnej vody. Amelia mala vtedy 40 rokov.
- Nikita Slovák: Šaško posiela lekárov na nútené práce, Šimkovičová chce nových umelcov z radov hobby výtvarníkov
- Jeden autoritatívny režim padol, druhý začal ovládať Sýriu. Ľud v Damašku jasá, Európu čaká ďalšia vlna migrácie
- To najlepšie z našej kuchyne. Pozrite sa, ktoré slovenské jedlá ocenili svetoví gurmáni
- Okrem upadajúcej ekonomiky majú ďalší problém. V Rusku prudko vzrástol alkoholizmus, ľudia sa upíjajú k smrti
- Maďarsko sa teší na nástup Trumpa a nového amerického ambasádora. Ten doterajší na Orbánovi nenecháva nitku suchú
- Bezpečnosť počas zlej viditeľnosti: Chodci, ktorým nebola odňatá svojprávnosť, sú povinní poznať pravidlá cestnej premávky