Bude nutná aj tretia dávka vakcíny proti COVID-19? Pred cestou do týchto krajín sa jej zrejme nevyhnete

Očkovanie treťou dávkou nie je len vecou medicínskou, ale aj praktickou. FOTO TASR - Roman Hanc

Na stole je ďalšia otázka ohľadom očkovania. Slovensko bude musieť obyvateľov pravdepodobne preočkovať treťou dávkou vakcíny proti COVID-19. Podľa ministra zdravotníctva budú detaily závisieť od výrobcov vakcíny.

Avšak očkovanie treťou dávkou nie je len vecou medicínskou, ale aj praktickou. Ide napríklad o cestovanie, pretože viacero krajín ako napríklad Chorvátsko či Rakúsko majú určený aj horný časový limit, na základe ktorého považujú ľudí za plne zaočkovaných.

Je zrejmé, že prechod hraníc pre zaočkovaných nebude platiť doživotne. Niektoré krajiny si dokonca určili limit podľa ktorého budú ľudí kategorizovať podľa zaočkovania. Podľa stránky ministerstva zahraničných vecí je na maximálny limit nastavený Rakúsko. Platí pre zaočkovaných na 9 mesiacov od prijatia prvej dávky. Chorvátsko patrí tiež medzi krajiny, ktoré nastavilo hornú hranicu, teda na 210 dní (7 mesiacov) od prijatia druhej dávky, či prvej od Johnson & Johnson.

Čas sa kráti

Čas sa kráti pre ľudí, ktorí dostali vakcínu ako prví. Ide o ľudí, ktorí boli zaočkovaní na začiatku roka a keď prekročia hornú hranicu, nebude sa na nich hľadieť ako na plne zaočkovaných. Takýchto krajín je ale viac a ak krajiny neposunú hornú hranicu, tak sa tieto zmeny budú týkať všetkých.

Ilustračná snímka. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Minister zdravotníctva sa o hornej hranici musí poradiť s odborníkmi. „Horná hranica vakcíny, samozrejme, súvisí s časom klesajúcimi protilátkami. Problém je v tom, že nikto teraz nevie povedať, kde a či vôbec je namaľovaná kritická čiara. Pre svet je to nová situácia a vakcíny sa začali v testovacom režime podávať asi pred rokom. Ide už o staršie dáta, preto nevieme povedať, koľko protilátok v tele zostane.

Pokiaľ viem, tak šesť mesiacov určite, niektoré štúdie ukazujú že aj osem mesiacov a niektoré teórie hovoria, že by to malo vydržať aj celoživotne. Ale celoživotne to ešte skúšané nebolo takže, jednoducho treba čakať. Nedá sa nič robiť,“ povedal pre TV Markíza zdravotný odborník a dodal: „Osobne si myslím, že bude potrebná tretia dávka, pretože protilátky predsa len časom klesajú. Stojí za otázku či predsa len nepočkať na update vakcín, pokiaľ budú nové kmene. Zdá sa, že toto bude tiež celkom dobrá cesta. A môže to byť aj výhodnejšie.“

Je teda otázne či prísť aj s treťou dávkou. Podľa ministra zdravotníctva sa tomu asi nevyhneme. „Čo sa týka tretej dávky, povedal by som, že pravdepodobne bude. Ale zatiaľ ani firma Pfizer oficiálne neohlásila, že je potrebné preočkovanie. Budeme sa riadiť oficiálnymi závermi výrobcov vakcín.

Zatiaľ nemáme o tretej dávke bližšie informácie. FOTO TASR – Roman Hanc

Doposiaľ nikto nemá o tretej dávke bližšie informácie, ale kedy a za akých okolností tretia dávka nastúpi, to bude v kompetencii odborníkov a politikov. Naopak, tretia vlna koronavírusu čakať nebude. Nemožno zabúdať, že v prvej línii sú zdravotníci, ktorí boli očkovaní ako prví a od podania druhej vakcíny uplynul najdlhší čas.

Vzhľadom k tomu, že uplynul pre ľudí v prvej línii najdlhší čas, môžu mať nedostatok protilátok. Tie si však zdravotníci nechávajú pravidelne kontrolovať, či už experimentálne alebo v laboratóriu. Zatiaľ protilátky majú. Chcú počkať už na update vakcín