Uznanie a obdiv našiel až za hranicami Slovenska. Rómsky umelec Juraj Pleško, známy pod menom Romain Coppet, má vskutku pestrý život. V detstve ho označili za mentálne retardovaného, prešiel si viacerými detskými domovmi, až napokon objavil v sebe talent, ktorý bol jeho vstupenkou na zahraničné pódiá. Napísal úspešnú knihu, teraz hľadá sponzora na vydanie ďalšej.
Juraj Pleško, vo svete známy ako Romain Coppet, pochádza z Lučenca. Ako ročného ho označili štatutárne orgány za mentálne retardovaného kvôli tomu, že nemal hygienické návyky a nevedel po slovensky. Ocitol sa v dojčenskom ústave, odkiaľ putoval do detského domova v Dolnom Kubíne. Následne ho úrady presúvali po Slovensku. Postupne vystriedal pobyt v ďalších šiestich domovoch. Ako priznáva, v tom čase bol vďačný za to, že mal vôbec kde spať a čo jesť, ale ako dodáva, smutné bolo, že bol viac bitý ako sýty. Po základnej škole skončil učňovku, no remeslo záhradníka, ktoré sa vyučil, mu nič nehovorilo. Priznáva, že ako mladý chlapec, ktorý vyrastal v domovoch, mal obrovský problém, ktorý si postupne viac a viac uvedomoval. V domovoch ho síce naučili dobre po slovensky, no v normálnom živote bol nepoužiteľný, lebo nič robiť nevedel.
K umeniu sa dostal vďaka Anne Koptovej, vtedajšej riaditeľke divadla, ktorá bola v Československu prvou Rómkou v parlamente. Vďaka nej uspel na konkurze a začal tancovať v divadle Romathan. Práve v divadle si jeho pohybový talent všimli ľudia z francúzskej nadácie a pozvali ho do Paríža na stáž, následne ho vzali na univerzitu.
V súčasnosti má Juraj 47 rokov a vo Francúzsku žije už tri desaťročia. Po neľahkom detstve je rád, že sa naňho ľudia pozerajú ináč. „Život je niekedy nespravodlivý, ale ku mne bol vlastne štedrý. Splnilo sa mi to, o čom som ako chlapec sníval,“ vraví umelec známy za hranicami Slovenska. Ako vraví, do Paríža sa vybral len s jedným párom topánok na flamenco, ktoré mu daroval profesor Pétia lourtchenko počas stáže, pretože nemal peniaze. Darované topánky mu však priniesli šťastie a stali sa námetom na jeho predstavenie Čarovné topánky.
Už po prvom veľkom vystúpení v Grand Opere v Paríži, kde vystupoval ako jediný Róm, zažil veľký úspech. Po predstavení za ním prišla známa herečka Annie Girardot, ktorú vtedy ani nepoznal. „Povedala mi, aby som neprestal tancovať,“ spomína umelec na moment, ktorý mu výrazne utkvel v pamäti. V roku 2015 mu vtedajší prezident François Hollande udelil francúzske občianstvo.
Ako malý chlapec túžil Juraj po materinskej láske, ktorú ako dieťa nevedel na Slovensku nájsť. Podarilo sa mu to až v cudzine, kde spoznal Monique, ktorú považuje za svoju náhradnú mamu.
O svojom osude napísal Juraj Pleško aj knihu s názvom „Zlomená duša“. Osobne ju z vďaky za udelenie občianstva odovzdal aj bývalému francúzskemu prezidentovi F. Hollandovi. Aktuálne má ešte jeden nesplnený sen. Na svoju druhú knihu s názvom „Prečo sa to stalo práve mne?“ hľadá sponzora.
Uznávaný umelec je aj riaditeľom nadácie Cultures de Europe na pomoc Rómom a ľuďom iných rás, ktorí majú problém v škole alebo v sociálnej oblasti.