Výbuch supernovy zachytený do detailov. Toto sa deje s hviezdou pri jej zániku

Ilustrácia supernovy. Photograph: M Weiss/Nasa/CXC

Po prvýkrát sa vedcom podarilo zaznamenať posledné momenty života supernovy. Ide o nárazový výbuch, ktorý sa prelína cez hviezdu. Informuje portál The Guardian.

Pomocou zozbieraných údajov z vesmírneho teleskopu NASA Kepler v roku 2017 zaznamenali astrofyzici počiatočný výbuch svetla zo supernovy, keď sa nárazová vlna dostane cez hviezdu. Kataklyzmatický výbuch hmotnej hviezdy pozorujú do precedentných detailov. Nový detailný záber pomôcť ľudstvu lepšie porozumieť tomu, čo sa stane s hviezdami pri ich zániku

Gigant je 100-krát väčší než Slnko

V publikovanej štúdii Monthly Notices of the Royal Astronomical Society vedci naznačili, že vybuchnutá hviezda bola pravdepodobne žltý gigant, ktorý je 100-krát väčší ako naše slnko.

Patrick Armstrong, doktorand austrálskej národnej univerzity a prvý autor štúdie uviedol, že najskoršia fáza supernovy nebola nikdy predtým úplne pozorovaná. „Aby ste to zachytili, musíte sa pozerať na správnu časť oblohy v správny čas a so správnym množstvom detailov, aby ste videli všetko,“ povedal.

Armstrong uviedol, že supernova, nazývaná SN2017jgh, bola od Zeme vzdialená viac ako jednu miliardu svetelných rokov. „Svetlo, ktoré sme videli, skutočne opustilo túto hviezdu pred miliardou rokov,“ tvrdí Armstrong.

Astronómovia odhadujú, že v priemere každých sto rokov exploduje jedna hviezda v jednej galaxii. „Na nočnej oblohe sú milióny galaxií, čo znamená, že v závislosti od toho, aký dobrý máte fotoaparát, môžete získať jednu supernovu za týždeň. Ak máte takú dobrú kameru ako Keplerov vesmírny teleskop, tak môžete vidieť až jednu supernovu za deň,“  povedal Armstrong.

Keplerov vesmírny teleskop. Zdroj foto: NASA/JPL

Explodovanie supernovy

Supernova exploduje rýchlo, ale trvá až niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým sa rozjasní na oblohe a potom zhasne. Prvotný moment výbuchu je možné pozorovať iba niekoľko dní. Vedci uskutočnili objav na základe „svetelnej krivky šokového chladenia“, ktorá merala zmenu v množstve svetla vyžarovaného supernovou v istom čase. „Toto je vôbec prvýkrát, čo sme videli úplne podrobne svetelnú krivku šokového chladenia,“ dodal Armstrong.

Svetelné spektrum uvoľnené zo supernovy pomáha vedcom odhaliť aj zloženie hviezdy. Na základe farby svetla vedia určiť jej základné elementy. Ako Armstrong uviedol, pozorovanie umožnilo vedcom lepšie porozumieť tomu, aké hviezdy explodujú do rôznych supernov. „Za normálnych okolností nie je možné získať veľa informácií o týchto hviezdach, pretože explodovali a nie je toho veľa, na čo by sa dalo pozrieť.“

Na rozdiel od ostatných ďalekohľadov, ktoré vykonávajú pozorovanie len jedenkrát denne, tak teleskop Kepler NASA dokáže nasnímať obrázky raz za pol hodinu, čo umožňuje komplexnú dokumentáciu svetelnej krivky. Misia Keplera sa oficiálne skončila v roku 2018.