Dva dni po ruskej invázii na Ukrajinu koncom februára ruské vojenské sily vyhodili do vzduchu priehradu, ktorú Ukrajina postavila, aby odrezala hlavné dodávky vody na Krym. Ukrajina zabarikádovala Severokrymský prieplav ako odvetu za to, že Rusko v roku 2014 obsadilo Krymský polostrov.
Anna Olenenko, historička poľnohospodárstva z Chortytskej národnej akadémie, poukazuje na to, že vyhodenie priehrady do vzduchu a opätovné spustenie toku vody smerom na Krym bolo jedným z prvých ruských vojnových činov. “Myslím si, že nám to ukazuje dôležitosť tohto problému, a to najmä pre Rusko,” hovorí. Dodáva, že dôvodov, prečo Rusko napadlo Ukrajinu, bolo viacero. A jedným z nich bolo obnovenie toku vody na Krym. ”Putin a ruská vláda sľúbili obyvateľom Krymu, že vyriešia problém s vodou na Kryme,” hovorí.
Skôr ako Rusko anektovalo Krym, 85 % vody na polostrove pochádzalo z pevniny Ukrajiny
Severokrymský kanál bol vybudovaný po etapách počas sovietskej kontroly nad Ukrajinou v 60-tych rokoch. Polosuché severné pláne Krymského polostrova premenili na sviežu poľnohospodársku oblasť. Poľnohospodári si zrazu mohli vysadiť ovocné sady, stavali ryžové polia a dokonca aj rybie farmy. Olenenko hovorí, že výnosy obilia vzrástli štyri až päťkrát.
Odklonená voda z rieky Dneper zmenila Krym na “krajinu poľnohospodárstva a pestovania ryže”.
Krátko po tom, ako Ukrajina v roku 2014 zablokovala Severný Krymský prieplav, sa rozmach poľnohospodárskej ekonomiky Krymu zmenšil. Vody bolo sotva dosť na pitie.
Moskva minula miliardy rubľov na vyriešenie vodnej krízy na Kryme. Kremeľ navrhol rôzne riešenia vrátane prepravy cez nový 12-míľový most z pevninského Ruska, odsoľovacie zariadenia a neúspešný plán čerpania sladkovodných nádrží pod Azovským morom. Ale nič nefungovalo. Ďalšou možnosťou bolo zmocniť sa väčšej časti Ukrajiny.
Rusko sa snažilo dostať Ukrajinu pred súd
Rusko sa zúfalo snažilo nájsť spôsob, ako obnoviť tok sladkej vody na Krym. Minulé leto sa Rusko dokonca obrátilo na Európsky súd pre ľudské práva s tvrdením, že Ukrajina porušuje práva obyvateľov Krymu tým, že im odopiera prístup k vode.
Snažilo sa využiť zákonné mechanizmy, aby dostalo vodu, no nedostalo audienciu. Na domácej pôde v Rusku kremeľská propagandistická mašinéria bije na poplach nad Ukrajinou a odopiera Krymu vodu ako predajný bod. Preto bola potrebná rozsiahla invázia – čo nazývajú “špeciálnou vojenskou operáciou”.
Profesorka Milena Sterio z Clevelandskej štátnej univerzity v Ohiu tvrdí, že právne nároky Ruska na túto vodu sú podľa medzinárodného práva nejasné. Jednou z prvých vecí, ktoré mútia vody je, že nie je jasné, či ide o medzinárodný spor, pretože väčšina sveta stále považuje Krym za legitímne patriaci Ukrajine.
“Ak teda považujete územie Krymu za súčasť Ukrajiny, ale okupované Ruskom, potom okupačný zákon, takzvaný “Štvrtý ženevský dohovor” jasne hovorí, že zodpovednosť za zabezpečenie blahobytu má okupant,” hovorí profesorka.
Získať tak prístup obyvateľov Krymu k vode je pri tomto pohľade na konflikt problémom Ruska. Aj v súvislosti s tvrdením o porušovaní ľudských práv profesorka dodáva, že to platí len pre vodu na základné ľudské potreby. Štatút netvrdí, že krajina musí poskytnúť svojim susedom dostatok vody na prevádzkovanie rybích fariem a pestovanie ryže.
Prístup k vode taktiež upravujú zákony
Medzinárodné právo o prístupe k vode je relatívne nové. Dohovor OSN o tejto otázke vstúpil do platnosti až v roku 2014 a v tomto konflikte pomáha len málo, pretože Ukrajina ani Rusko ho nepodpísali.
Profesorka Milena Sterio je odborníčkou na medzinárodné právo, ale hovorí: “Bude to trochu zložité, pretože medzinárodné právo o právach na vodu nie je 100 % jasné.”
Čo je ešte komplikovanejšie, medzinárodné pravidlá vyžadujúce “spravodlivé” zdieľanie vody so štátmi po prúde výslovne nedefinujú, čo znamená “spravodlivé”.
Ďalšou otázkou je, či by sa nejaké medzinárodné zákony vzťahovali na ľudský systém, akým je Severný krymský kanál, alebo len na rieky a iné prírodné vodné plochy.
V praxi v dôsledku ruskej invázie boli všetky tieto právne otázky týkajúce sa vody pre Krym sporné. Moskva teraz kontroluje kanál na polostrove a veľkú časť povodia, ktoré ho napája. Minulý týždeň ruský minister obrany oznámil, že dodávky vody na Krym z pevninskej Ukrajiny boli plne obnovené.