Nepamätal si mená ani údaje, mal doslova „deravú hlavu“. Aj tak je jeho meno synonymom geniality

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Bol najvýznamnejším vedcom 20 storočia, vedu a fyziku posunul na novú úroveň, no v skutočnom živote bol veľmi zvláštny človek. Albert Einstein sa narodil 14. marca 1879 v Ulme (Nemecké cisárstvo), poslednýkrát vydýchol v USA, keď mal 76 rokov. Získal nielen Nobelovu cenu za fyziku, ale aj ďalšie významné vyznamenania. Jeho meno je synonymom inteligencie a geniality.

Predložil teóriu relativity, významne prispel k rozvoju kvantovej a štatistickej mechaniky a kozmológie. Po tom, ako v roku 1915 sformuloval všeobecnú teóriu relativity, sa stal známym po celom svete a jeho sláva prekonala akéhokoľvek vedca v histórii. Zaujímavé je, že vedec takého formátu nikdy nepotreboval ku svojej práci laboratórium alebo vedecké vybavenie. Všetky teórie dokazoval výlučne vo svojej hlave. Napriek tomu, že patril medzu najväčších géniov histórie ľudstva, bežné úkony mu robili značné problémy. Nevedel plávať ani šoférovať auto. Navyše , ako sa vraví, mal doslova „deravú hlavu“, nebolo žiadnym tajomstvom, že si nepamätal mená, údaje ani telefóne čísla.

Vo všeobecnosti bol známy ako roztržitý a zábudlivý profesor, ktorý zanedbával svoj vzhľad, ale mal veľmi rád humor, hral na husle a člnkoval.

Albert Einstein v októbri 1940 so sudcom P. Formanom. Zdroj FOTO: pixabay.com

Keď sa neskôr snažil vyriešiť problém zjednotenia prírodných síl, t. j. teórie všetkého – všetkých štyroch interakcií pozorovaných v prírode – gravitačnej, elektromagnetickej, silnej a slabej jadrovej interakcie, tak neuspel, pretože v tom čase nikto nemal dostatok poznatkov o týchto silách. Na jeho počesť bola po ňom pomenovaná fotochemická jednotka „Einstein“, chemický prvok einsteinium a planéta 2001 Einstein.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1074: v bitke pri Mogyoróde (Maďarsko) boli porazené vojská uhorského kráľa Šalamúna
  • 1794: Eli Whitney získal patent na čističku bavlny
  • 1850: v Banskej Štiavnici vyšlo prvé číslo časopisu Cyrill a Method, v ktorom sa vydavateľ a redaktor Ján Palárik usiloval o zblíženie evanjelikov a katolíkov
  • 1939: vznik prvej Slovenskej republiky
  • 1968: Bratislava sa de jure stala hlavným mestom Slovenskej republiky, ktorá bola súčasťou federácie – ČSSR
  • 1980: neďaleko varšavského letiska spadlo lietadlo Iľjušin IL-62, zahynulo 87 ľudí
  • 1994: prezident SR Michal Kováč odvolal z funkcie premiéra Vladimíra Mečiara