Vystupoval s úsmevom, no v srdci skrýval žiaľ. Českú legendu pripravilo o obe dcérky nešťastie v zdravotníckom zariadení

Hudobná legenda Waldemar Matuška. Zdroj FOTO: FB WM

Životné tragédie neobchádzajú ani známych ľudí. Jeden z najpopulárnejších česko-slovenských spevákov 60. a 70. rokov Waldemar Matuška bol v živote tiež ťažko skúšaný. Vo svojom prvom manželstve prišiel o obe svoje dcérky. Na vine mala byť chybná očkovacia látka, ktorú im zdravotnícke zariadenie podalo.

Waldemar Matuška sa narodil 2. júla 1932 v Košiciach, keď bola jeho mama, speváčka viedenských operetných divadiel Mia Malinová, na turné. Porodila ho krátko po svojom koncerte. Kto bol jeho otec, nie je jasné, najčastejšie sa spomína primáš Žil a vyrastal v Prahe. Vyučil sa za sklára a chvíľu aj skutočne pracoval ako sklár. Zároveň sa však snažil vystupovať s rôznymi kapelami, pričom spieval a hral na rozličných hudobných nástrojoch – kontrabas, bendžo, gitara.

V roku 1960 nahral svoju prvú pieseň Suvenýr a potom sa stal spevákom a hercom divadla Semafor, kde sa stal čoskoro jednou z jeho popredných hviezd. Na divadelnom pódiu spieval sólovo aj v duete – napríklad s Jiřím Suchým a Evou Pilarovou, s ktorou zožali najväčšie úspechy. Dvakrát vyhral Zlatého Slávika. Jeho popularita rástla, začal sa objavovať aj vo filmoch ako herec. Pozrieť si ho môžete napríklad v snímkach Kdyby tisíc klarinetů alebo Noc na Karlštejně.

V roku 1976 sa oženil so speváčkou Olgou Blechovou a začal spolupracovať sidao skupinou K.T.O. Pravidelne koncertoval aj v zahraničí, kde si ho publikum taktiež veľmi obľúbilo. V roku 1986 to využil a spolu s manželkou zostal v USA. Usadili sa na Floride. To však Komunistickú stranu natoľko nahnevalo, že zakázali hrať jeho skladby. V USA však Waldemar naďalej nahrával albumy pre svojich krajanov. Po páde komunistov sa už domov nevrátil, aj keď do Česko často navštevoval. Zomrel pred trinástimi rokmi (30. mája 2009) v USA.

Waldemar Matuška. Zdroj FOTO: FB WM

Olga Blechová však nebola Waldemarovou prvou manželkou. Tou prvou bola Jiřina Šťástková, s ktorou sa im narodili dve dcérky – dvojičky. Radosť z nich však zakrátko vystriedal žiaľ. Nešťastnou náhodou totiž o obe dievčatká prišli. Malo sa to stať po očkovaní, kedy im podali zlú očkovaciu látku proti kiahňam. Obe dievčatká vtedy v priebehu dvoch mesiacov na klinike zomreli.