Nikita Slovák: Čakalo sa, že s Ficom IV obsadia vládne posty absolventi Harvardu a Oxfordu. No neprišiel nikto

R. Fico. Zdroj FOTO: FB RF

To bolo rečí o pokoji po voľbách. O tom, ako Slovensko po víťazstve vo voľbách premení novovzniknutá koalícia na kvitnúcu záhradu. Tí najväčší optimisti tvrdili, že Fico IV bude umiernený, pôjde mu len o to, aby zahladil stopy po vyčíňaní svojich spolustraníkov a oligarchov podporovaných Smerom. A že to je ešte stále pragmatický a proeurópsky politik.

Čakalo sa, akí talentovaní ľudia obsadia vládne posty, že absolventi Harvardu a Oxfordu si budú na ministerstvách podávať kľučky. Nebudem to zbytočne predlžovať a dramatizovať, neobjavil sa nikto. O starom kaprovi môžete donekonečna vykladať, aká to je šťuka, stále bude páchnuť malým špinavým rybníkom. O intrigánovi s gúľajúcimi očami môžete dokola vykladať, aký je to skúsený a čestný politik, nemecké súdy a unesený Vietnamec vedia svoje. Byť odborníkom v službách Smeru je medzi ľuďmi, ktorí si vo svojej profesii vybudovali aké-také meno, hanba, tak ako bola kedysi hanba byť komunistom.

Na druhej strane, pri pohľade na sídla pohlavárov Smeru je jasné, že politika je mimoriadne výnosné povolanie, teda aspoň pre tých, čo už dávno nemajú žiadne svedomie. S drzosťou im vlastnou si nezvýšili platy, iba sumu na paušálne výdavky o 5-tisíc, sumu, ktorá je pre bežného Slováka rozprávková. To je tá solidarita v podaní Smeru. Ale aby som bol spravodlivý, bežným ľuďom znížili rodičovský bonus. A národ tlieska!

Fico rozšafne odkázal ministerstvo kultúry SNS, ľuďom, ktorým odjakživa kultúra nič nehovorí. Kde sú tie časy, keď bol smerácky minister kultúry Maďarič uznávaný dokonca aj medzi umelcami. Ministerstvo kultúry má stále pod palcom peniaze, z ktorých sa financujú opravy hradov a zámkov, zbytočná Matica Slovenská, ktorá už dávno nemá s kultúrou nič spoločné, a, samozrejme, folklór, ktorého tu nikdy nie je dosť. A tam sa už nejaký ten miliónik stratí. Predseda SNS si zrejme pomýlil o jednu desatinnú čiarku počet svojich voličov, tak zase túži úkolovať riaditeľa RTVS a prinášať zákony na ochranu štátu pred vnútorným nepriateľom.

A pomaly väčšina Slovákov pod vplyvom Ruskej hybridnej vojny drží palce okupantom v susednej Ukrajine a teroristom z Hamásu po všetkých zverstvách, ktoré predviedli. Pamätáte si, kedy naposledy Izraelci s výkrikom vyhodili lietadlo do vzduchu, znásilnili dievča a jej nahé telo vozili na pick upe? Lebo ja nie. Vy, ktorí ste rezignovali, buďte, prosím, bdelí. Lebo ako napísal Samo Marec, prehrali sme voľby, a nie vojnu. Tú prehráme, keď budeme ryť držkou v zemi a naše deti opustia Slovensko na ceste za demokraciou.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér a publicista