Nikita Slovák: Už ako malé deti sme poznali svoje čísla protichemických masiek

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Nožnice medzi poznatkami vedy a schopnosťou bežných ľudí pochopiť ich sa čoraz viac roztvárajú. Všetko to ide príliš rýchlo za sebou a my nie sme vybavení ani schopnosťou rozlišovať, čo je pravda, čo je totálny výmysel a čo je propaganda.

Spomínam si na dobu, keď sme aj my žili za železnou oponou, nie v zlatej, ale hrdzavej klietke. Štátna propaganda cerila zuby v každom kúte života, všetky fakty sa k nám dostávali v predžutej filtrovanej podobe. Všetko to bolo zhrnuté do jednej axiómy, USA sú vojnoví jastrabi, všetko čo robí Sovietsky zväz je na ochranu mieru.

Boli sme militarizovaní, už ako malé deti sme poznali svoje čísla protichemických masiek, na akadémiách sme recitovali básne o mieri od sovietskych umelcov a rozmiestňovanie sovietskych rakiet sprevádzala kampaň s plagátikmi, na ktorých boli holuby s ratolesťami v zobáčikoch. Ja sám som si predstavoval disidentov ako kniežatá zla. Nebolo nám ani čudné, že prakticky žiadny výrobok zo zasľúbenej krajiny tu nebolo dostať, okrem samovarov a matriošiek a odkopírovaných fotoaparátov.

Dnes, po ôsmich rokoch totálnej hybridnej vojny úplne strácame schopnosť rozoznávať, čo je klamstvo a čo je realita. Heslom všetkých konzumentov týchto nezmyslov sa stal výrok, čo je dnes hoax, zajtra bude realita. Oni už dnes pod článkom o nových vakcínach proti chorobám, voči ktorým sme boli bezmocní, vypisujú, že neveria farma firmám a koľko ľudí zabili vakcíny proti covidu.

Nezaujímajú ich štatistiky, pravdivosť tejto dezinformácie, porovnanie počtu obetí v krajinách, kde dosiahli vysokú zaočkovanosť, a Slovenskom alebo Českou republikou. Nedokážeme účinne bojovať proti úmyselne šíreným kremeľským klamstvám narúšajúcim samotnú podstatu demokracie a vzťahu k Európskej únii. A teraz si predstavte, že stojíme s bezmocnými zákonmi, bojazlivou vládou a parlamentom, kde straší duch 19. storočia proti umelej inteligencii.

Vieme, že ruský režim radšej svoje ruble investuje do získania a rozvíjania takýchto technológií, len aby narušil európsku jednotu, hoci na úkor vlastných obyvateľov. Pomocou nich dokáže falzifikovať akékoľvek videá, dokumenty a fotografie. Dnes je jedinou našou nádejou porážka Ruska, každý iný výsledok je zárukou toho, že sa aj my a početná piata kolóna u nás dostaneme do hľadáčika Mordoru.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér