Delona vychoval pestún, mal problémy so správaním a utekal z internátu. Krásna Romy si kvôli nemu chcela siahnuť na život

A. Delon v roku 1962 v Benátkach. Zdroj FOTO: FB Cinemaniac

Vďaka svojej mužnej postave a vnútornej charizme hral najmä zvodcov žien, ale tiež zločincov alebo policajných vyšetrovateľov. Alain Delon, francúzsky herec, producent a občasný režisér, vyrastal u väzenského strážnika, dospel však v rebela a nechal sa naverbovať do francúzskej námornej pechoty. Sexsymbol 60. a 70. rokov bol viackrát ženatý, opačnému pohlaviu vedel poriadne pomotať hlavu, herečka Romy Schneider po rozchode s ním chcela spáchať samovraždu.

Alain Delon, sa narodil 8. novembra 1935 ako Alain Fabien Maurice Marcel Delon do rodiny riaditeľa kina a pracovníčky v lekárni. Manželstvo jeho rodičov však dlho nevydržalo. Keď sa rozviedli, Alain skončil v pestúnskej starostlivosti istého strážnika väznice. Po smrti pestúnov bol poslaný do jezuitského internátu, kde mal problémy so správaním a odkiaľ opakovane utekal. Istý čas pracoval ako mäsiar v obchode nevlastného otca, neskôr sa nechal naverbovať do francúzskej námornej pechoty a bojoval v prvej indočínskej vojne. V armáde bol štyri roky, často bol trestaný väzením za rôzne priestupky. Po návrate domov sa živil aj ako vrátnik, čašník alebo predavač zeleniny.

V Paríži sa zhodou náhod zoznámil s herečkou Brigitte Auberovou, s ktorou sa vydali na filmový festival v Cannes, kde sa zoznámil s viacerými zvučnými menami z filmového priemyslu a práve tu sa začala jeho hviezdna kariéra. V roku 1956 získal prvú úlohu vo filme, o rok neskôr si zahral spolu s J. P. Belmondom v komédii Buď pekná a mlč. Najvýznamnejším hereckým obdobím boli pre Delona 60. a 70. roky. V 80. rokoch jeho herecké umenie zažilo prepad, nakoľko sa mu prestalo dariť a stratil svoju hereckú presvedčivosť, čo spôsobilo, že filmy, v ktorých hral, sa stali prepadákmi, čo malo za následok ohlásenie ukončenia kariéry.

A. Delon v roku 1959 v Ríme. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Čo sa týka jeho mileneckého života, o pozornosť žien nemal nikdy núdzu. V roku 1958 sa napríklad na filmovom pľaci pri nakrúcaní filmu Kristína prvýkrát stretol s krásnou Romy Schneider, s ktorou sa dokonca po pár mesiacoch zasnúbili. Pár tvorili päť rokov, vzč´ťah ukončil Delon pre inú ženu. No vyšlo najavo, že v tom istom čase, keď tvoril pár s Romy, mal Delon aj milenecký pomer so speváčkou Nico. Hoci sa obaja snažili, aby to vyzeralo, že po rozchode zostali priateľmi, Romy niesla rozpad vzťahu ťažko a mala chcieť spáchať samovraždu.

R. Salvatori, A. Girardot, R. Schneider, a A. Delon na filmovom festivale. Zdroj FOTO: New Plaza Cinema

Prvýkrát sa A. Delon oženil v roku 1964, vzal si herečku Nathalie Barthelémy a narodil sa im syn Anthony (tiež herec). Opäť mu vzťah dlho nevydržal, už v roku 1969 sa dal dokopy s Mireille Darc, ktorý trval až do roku 1984. O tri roky neskôr sa zoznámil s modelkou Rosalie van Breemen, ktorú si tiež priviedol k oltáru. Majú spolu dve deti, Anouchku a Alaina-Fabiena. Rozviedli sa v roku 2002. Syna, ktorého má mať zo vzťahu so speváčkou Nico, nikdy neuznal za vlastného.

A. Delon vlastnil produkčnú spoločnosť Adel Productions, ktorú založil v roku 1968. Za 20 rokov činnosti vyprodukovala 27 filmov.  V roku 1991 hodnosť rytiera Čestnej légie a v roku 2005 bol povýšený na dôstojníka Čestnej légie za osobný prínos svetovému filmovému umeniu.