Najkrajší stredoveký hrad vstáva z popola. Pred 10 rokmi ho zničila detská hra

Od ničivého požiaru prešlo už desať rokov. Zdroj FOTO: wikipedia.org

Bol to jediný slovenský hrad, ktorého architektúra a zbierky sa zachovali takmer neporušené. To však už celkom neplatí, v osudné popoludnie pred desiatimi rokmi ho totiž pochovala cigareta, ktorá spôsobila devastačný požiar.

Hrad Krásna Hôrka je situovaný na osamelom kopci nad Krásnohorským podhradím a tvorí dominantu širokého okolia. Krásnu Hôrku vlastnili tri významné rody – Mariášiovci, Bebekovci aj Andrássyovci. Hrad, ktorý vyhorel 10. marca 2012 presne v deň predčasných parlamentných volieb, zničil veľký požiar. Zhoreli všetky jeho strechy, ktoré boli pokryté dreveným šindľom, vrátane interiéru horného gotického hradu, zrútilo sa však aj niekoľko múrov.

Ničivý požiar hasiči lokalizovali do dvoch hodín, napokon ho úplne uhasili až po troch dňoch. Prácu im sťažoval najmä vietor. Zdroj FOTO: muzeumbetliar.sk

K požiaru malo dôjsť pri hre detí, ktoré sa na úpätí hradného kopca mali pokúsiť zapáliť cigaretu, nešťastnou náhodou totiž zapálili suchú trávu. Silný vietor oheň razom rozniesol po celom hradnom kopci, pričom zapálil aj strechu hradu v jeho juhozapádnej časti. Hasičom sa požiar podarilo do dvoch hodín lokalizovať, pre vietor však na mieste zasahovali až tri dni. Z 4229 vzácnych exponátov bolo 352 po požiari poškodených. Oficiálne sa škody vyčíslili na 8 miliónov eur. Hrad je aktuálne stále v rekonštrukcii, predpokladaný termín jeho otvorenia je v roku 2023.

Ďalšie významné udalosti, ktoré sa viažu k tomuto dátumu:

  • 1591: Turci nečakane prepadli jarmok v Tekovských Lužanoch a do otroctva odvliekli množstvo ľudí
  • 1876: Alexander Graham Bell uskutočnil prvý úspešný telefónny hovor
  • 1905: vznikol anglický futbalový klub Chelsea FC
  • 1923: vznikol španielsky futbalový klub Villarreal CF
  • 1977: astronómovia objavili prstence Urána
  • 1978: československý kozmonaut a účastník letu Sojuz 28 Vladimír Remek, ktorý pôsobil na orbitálnej vedecko-výskumnej stanici Saľut 6-Sojuz 27, pristál na Zemi – v Kazachstane
  • 1982: všetkých deväť planét bolo zoradených na jednej strane Slnka