Domov sa vrátili prvé Rusmi deportované deti a začalo sa vyšetrovanie uniknutých dokumentov. Čo priniesol uplynulý týždeň vojny?

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinské sily pracujú na posilnení obranných línií a pozícií pozdĺž hraníc s Bieloruskom a Ruskom, uviedlo ministerstvo obrany s odvolaním sa na generálporučíka Serhija Najeva, veliteľa spoločných síl ukrajinských ozbrojených síl.

Viac ako 30 detí sa podľa ukrajinskej organizácie Save Ukraine vrátilo na Ukrajinu a stretlo sa so svojimi rodinami po tom, čo ich ilegálne odviezli do Ruska. „Deti unesené Rusmi z Chersonskej a Charkovskej oblasti sa po niekoľkých mesiacoch odlúčenia opäť stretli so svojimi rodinami,“ uvádza sa v správe.

Ruská kampaň na rozbitie jednotného energetického systému Ukrajiny počas uplynulého zimného obdobia „veľmi pravdepodobne zlyhala“, uviedlo britské ministerstvo obrany vo svojej najnovšej spravodajskej aktualizácii. Útoky veľkého rozsahu na ukrajinskú energetickú infraštruktúru sú od začiatku marca zriedkavé.

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinské ministerstvo obrany poskytlo najnovšie údaje o konflikte. Uvádza, že 177 680 ruských vojakov bolo zabitých a 7 020 bojových obrnených vozidiel bolo zničených.

Ukrajinci si pripomínajú prvé výročie raketového útoku na železničnú stanicu Kramatorsk na východe Ukrajiny, pri ktorom zahynulo najmenej 58 ľudí vrátane niekoľkých detí. K útoku došlo 8. apríla 2022, keď bola stanica plná žien, detí a starších ľudí čakajúcich na evakuáciu.

Ruskom podporovaný šéf krymskej administratívy Sergej Aksjonov povedal, že raketa vypálená z Ukrajiny bola zostrelená nad čiernomorským mestom Feodosia. Aksjonovov poradca uviedol, že v krymskom meste spadli trosky, nie sú však hlásené žiadne škody ani obete.

Zdroj FOTO: Telegram

Ukrajinský vládny minister má v pondelok navštíviť Indiu a bude hľadať humanitárnu pomoc a vybavenie na opravu energetickej infraštruktúry poškodenej počas ruskej invázie, informovali v sobotu hinduistické noviny. Prvá námestníčka ukrajinského ministra zahraničných vecí Emine Džaparová absolvuje prvú návštevu ukrajinského ministra vlády v Indii od ruskej invázie.

Americké ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovanie možného zverejnenia dokumentov Pentagonu. Zdá sa, že dokumenty zverejnené na niekoľkých stránkach sociálnych médií vrátane Twitteru podrobne uvádzajú pomoc USA a NATO Ukrajine, ale mohli byť pozmenené alebo použité ako súčasť dezinformačnej kampane.