Viete, kto je najlepšie plateným cyklistom súčasnoti? Sagan to už nie je

Cyklisti počas etapy pretekov Tour de France 2021. Zdroj: TASR / AP

Cyklistika je jedným z najnáročnejších športov. Zároveň aj jedným z najpopulárnejších a najsledovanejších. Ale aby ste mali v cyklistike odmeny ako vo futbale, v hokeji, basketbale alebo v tenise, tak na to môžete zabudnúť.

Žiadne sumy v desiatkach a stovkách miliónov eur tu nelietajú. Ani tí najlepší sa nedostanú čo i len k sume desať miliónov eur. Iba jediný cyklista zarábal porovnateľne ako o niečo lepšie platený futbalista, hokejista alebo basketbalista. Lance Armstrong, ktorý počas svojej kariéry zarobil viac ako 100 miliónov dolárov. Dnes sú na tom cyklisti ako „chudobní príbuzní“.

Tadej Pogačar z tímu UAE Team Emirates na trati piatej etapy Tour de France. FOTO TASR/AP

Pritom cyklistiku na Giro d´Italia, Tour de France, Vuelte alebo jednorázové jarné klasiky sleduje denne od päťstotisíc divákov a viac. Aké sú zárobky najlepších jazdcov súčasnosti? Doposiaľ bol jednotkou Peter Sagan, ktorý dostával niečo viac ako 5 miliónov eur ročne. No po podpise novej zmluvy je lídrom Tadej Pogačar. Slovinský mega talent, ktorý s tímom UAE Emirates uzavrel šesťročný kontrakt na 6 miliónov eur na sezónu. Mimo reklamných, marketingových a sponzorských aktivít.

Slovenský cyklista Peter Sagan. Zdroj: TASR / AP

Prekvapením je Chris Froome, ktorý od Israel Start Up Nation berie gážu vo výške 4,5 milióna eur. Meno je meno, to štvornásobného víťaza Tour de France má väčšiu váhu ako jeho aktuálne výkony. Sagan si po prestupe k francúzskemu Direct Energies mierne pohoršil. Dostane ročne „iba“ 4 milióny eur. Paradoxom je, že olympijský víťaz v časovke a jeden z najlepších cyklistov súčasnosti – Primož Roglič dostáva „smiešne“ 2 milióny eur. Podobne sú na tom aj dvaja najtalentovanejší jazdci súčasnosti Wout van Aert a Mathieu van der Poel.

Britský cyklista Mark Cavendish v zelenej prilbe a Tadej Pogačar. Zdroj: TASR / AP

Najlepšie platený cyklisti súčasnosti

 1. Tadej Pogačar 6 miliónov EUR
 2. Chris Froome 4,5 milióna EUR
 3. PETER SAGAN  4 milióny EUR
 4. Geraint Thomas 3,5 milióna EUR
 5. Egan Bernal 2,8 milióna EUR
 6. Michal Kwiatkowski 2,5 milióna EUR
 7. Julian Alaphilippe 2,3 milióna EUR
 8. Wout van Aert 2,2 milióna EUR
 9. Alejandro Valverde 2,2 milióna EUR
 10. Richard Carapaz 2,2 milióna EUR
 11. Vincenzo Nibali 2,1 milióna EUR
 12. Primož Roglič 2,0 milióna EUR
 13. Mathieu van der Poel 2,0 milióna EUR