Bol známy z veľkých káuz. Novinár, ktorý podľahol strelným zraneniam, usvedčoval kriminálnikov

Peter Vries Holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries pred televíznym vysielaním v Amsterdame.

Známy holandský investigatívny novinár Peter R. de Vries, ktorého 6. júla v Amsterdame postrelili do hlavy, zomrel. Informovala o tom agentúra AFP.

„Peter bojoval až do konca, ale svoj boj prehral,“ napísala jeho rodina vo vyhlásení, z ktorého citovala holandská televízia RTL, pre ktorú pravidelne pracoval. Podľa agentúry AP de Vries zomrel v kruhu svojej rodiny. „Peter žil podľa svojho presvedčenia: Ak kľačíte, nemôžete byť slobodný. Sme na neho neskutočne hrdí a zároveň máme zlomené srdcia,“ uvádza sa vo vyhlásení.

De Vriesa postrelili do hlavy minulý týždeň v utorok, keď večer po televíznom vystúpení kráčal k svojmu autu. Útok na novinára známeho odvážnymi reportážami o holandskom podsvetí vyvolal po celej Európe obavy o bezpečie žurnalistov a slobodu médií.

Holandská polícia zatkla v súvislosti s týmto prípadom dvoch mužov. Podľa denníka Telegraaf sú zadržaní muži Delano G. a Kamil E. známi v policajných kruhoch, obaja sa už v minulosti dostali do konfliktu so zákonom. Denník spresnil, že strelcom bol 21-ročný Delano G. z Rotterdamu. Druhý muž, Kamil E. z mestečka Maurik v provincii Gelderland, bol vodičom únikového vozidla.

De Vries sa v práci venoval tým najhorším a najznámejším zločinom v Holandsku. Pred smrťou bol poradcom a dôverníkom svedka vo veľkom súdnom procese s údajným drogovým bossom Ridouanom Taghim. V uplynulých rokoch boli zavraždení dvaja ľudia prepojení so svedkom, ktorému robil de Vries poradcu – svedkov právnik a jeho brat.

„Za dvadsať rokov sa reportér kriminality Peter R. de Vries vypracoval na mediálnu osobnosť. Holandsko ho pozná z niekoľkých veľkých káuz. U širokej verejnosti sa stal známym prostredníctvom svojho programu Peter R. de Vries, 17 rokov bol reportérom kriminality pre SBS6. V ňom sa zaoberal vypátraním a usvedčením exponovaných pedofilov, podvodníkov a vrahov. Aj po tom, čo jeho program v roku 2012 skončil, ako lovec zločincov z pozornosti nezmizol. Peter R de Vries vydal bestseller Únos Alfreda Heinekena. Týmto prípadom začal v roku 1978 svoju kariéru. Bol prítomný v procesoch a pravidelne nocoval v tom istom francúzskom hoteli, kde sa únoscovia Cor Van Hout a Willem Holleeder v hoteli Gatarrest skrývali. Podrobne s nimi hovoril a objasnili ako únos zorganizovali. V knihe spísal všetky fakty až po rekonštrukciu tohto činu,“ povedala pre 24dnes.sk Jana Farkašová z Holandska, ktorá prípad smrti reportéra sleduje.