Katkine knihy sú hitom na celom svete. K písaniu ju inšpirovali ľudia čakajúci na autobus aj záhradná hadica

Katarína Hečko Macurová Katkine knihy sa už preložili do dvadsiatich jazykov. Foto archív KHM

Katku Hečko Macurovú poznajú deti a ich rodičia na celom svete. Zaujala ich vďaka svojim knihám, ktoré nielen píše, ale si do nich aj ako ilustrátorka tvorí zaujímavé obrázky a animácie. Často ju inšpirujú obyčajné veci, ktoré počas bežného dňa prehliadame. Za svoju inovatívnu tvorbu získala niekoľko prestížnych ocenení.

Pôsobili ste ako asistentka profesora Dušana Kállaya v Ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie. To bolo bezpochyby zaujímavé obdobie…

Prvé roky v tejto úlohe boli pre mňa trochu rozpačité. Hneď po skončení doktorandského štúdia som začala pracovať ako asistentka prof. Kállaya. V prvom rade som sa necítila „povolaná“ dávať študentom rady, ako knižky tvoriť, pretože som v tom aj sama tápala a pri takom velikánovi detskej ilustrácie, akým je profesor Kállay, to bolo ešte náročnejšie. Prof. Kállay bol ale vynikajúci pedagóg, každý študentský projekt prežíval, premýšľal nad ním, akoby bol jeho vlastný, a to aj mimo pracovnej doby. Mal neskutočné zanietenie, to študentov inšpirovalo, takisto aj mňa. V pozícii asistentky som sa ešte učila o detskej knižnej tvorbe a zároveň aj o tom, ako o nej učiť. Najčastejšie si v súvislosti s profesorom Kállayom asi spomínam na naše spoločné chvíle pri káve v kabinete, keď už sme mali „odučené“ a len tak sme preberali rôzne témy. Bolo to veľmi príjemné.

Takto vzniká tvorba Katky Hečko Macurovej. Foto archív KHM

Katka, vaše knihy sa zaraďujú medzi tzv. picture book. O aký štýl písania a tvorby ilustrácií ide?

Picture book je knižka určená pre vekovú kategóriu 3 – 6 rokov. Dominuje v nej ilustrácia, ktorá rovnocenne posúva dej dopredu ako samotný text. Rozsahovo ide o knižky od 32 – 40, niekedy aj viac strán. Počas štúdia som zistila, že neviem ilustrovať knižky pre staršie deti a podľa textovej predlohy, respektíve mám pocit, že moje ilustrácie takéto knižky nijako zvlášť neobohacujú. Tvorba picture booku je niekde medzi ilustráciou a animáciou. Nakoľko k animácii veľmi inklinujem, tento formát mi vyhovuje. Myslím si, že prvá takáto knižka, ktorá ma oslovila, bola Blízko od argentínskej autorky Natalie Colombo. Je to krásna súhra textu a ilustrácie a nádherne vypointovaná.

Koľko kníh pripravíte ročne? Dá sa na Slovensku uživiť literárnou tvorbou alebo máte aj ďalšie zamestnanie?

Práca na jedom picture booku mi trvá 8 – 12 mesiacov, takže ročne to je jedna kniha. Vyučujem aj na Vysokej škole výtvarných umení, preto neviem posúdiť, či by ma samotná detská literatúra uživila. Keby som zvýšila kadenciu tvorby knižiek, pravdepodobne áno. Zatiaľ som to však neskúšala a využívam luxus tvorby s dostatočným časovým rozpätím. Viem tak každý picture book dotiahnuť do mojej maximálnej spokojnosti, nemusím sa ponáhľať a robiť žiadne kompromisy.

Katarína Hečko Macurová
Pri tvorbe kníh ju inšpirujú veci, ktoré sa dejú okolo nej. Foto archív KHM