Nikita Slovák: Kto pozná pomery v RTVS, nemo sa čuduje, koľko tam ostalo zakopaných mín po vláde Smeru

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: pixabay.com

Ak sa vám niečo nepáči v televízii, máte v ruke ovládač, môžete prepnúť program. Ak ste zvyknutí na dva programy štátnej televízie, ste dôchodca, bývate v malom mestečku alebo dedinke, kde nezvyknú pozerať nič iné, dá sa povedať, že mozaiku si skladáte hlavne z toho, čo vám štátna televízia ponúka.

Pre mňa je najšokujúcejší program v štátnej televízii talkshow Do kríža. Vrcholom bolo pre mňa pozvanie apologéta ruskej mocenskej politiky, okiadzača Putina, Jána Čarnogurského. Viac by mu pristalo stáť na mini pódiu na Hviezdoslavovom námestí s megafónom po boku doktora Liptáka a bliakať pred desiatimi pripitými stúpencami o vystúpení z NATO. Jeho však pozvú rovno do večerného debatného programu papagájovať kremeľské naratívy.

Dav stúpencov všetkého protidemokratického a, samozrejme, proruského sa pomaly rozrastá. Kto pozná pomery v RTVS, nemo sa čuduje, koľko tam ostalo zakopaných mín po vláde Smeru. Rôzni smerácki poskokovia, bez patričného vzdelania a praxe sa podieľajú na programoch štátnej televízie a čakajú, kedy sa ich majster dostane k moci. Toľko tlačoviek strán Smer a Hlas sme nevideli ani za Ficovej vlády, rozdiel oproti tej dobe vidíme len v tom, že Fico začína byť čoraz väčší oriešok pre maskérov a jeho rétorika sa od členstva v jadre EÚ zmenila na podkladanie extrémistom.

Áno, demokratický volič si žiada krištáľovo čistých politikov, vyčíta tým svojim každý aj ten najmenší prešľap. Naopak, voličovi Smeru nevadí ani to, že polícia vyšetruje desiatky nominantov tejto strany, ktorej praktiky sa občas podobajú skôr gangu. Nevadí im manipulovanie prepisov odposluchov, nevadia im zostrihy z dielničky strižne na Súmračnej, nevadí im spôsob života ich idola. Bili by sa zaňho dáždnikmi, ako sme nedávno videli na smeráckom MDŽ. Raz sa zato budú vyznávači jeho sekty hanbiť, tak ako za HZDS, ale dovtedy je ešte ďaleko.

Nám ostáva len poukazovať na hodnoty slobody a demokracie, vyvracať klamstvá a ponúkať ľuďom horkú pilulku pravdy. A veriť, že Ukrajina porazí najväčšieho šíriteľa klamstiev, manipulácií a zlej nálady, Rusko. A že naplníme opäť spomienku bývalého disidenta Ferka Mikloška, že za slobodu spolu bojovali kresťania s agnostikmi bok po boku.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér