V demokratickom tábore v USA to vrie. Volebný tím Joea Bidena vypovedal svojmu prezidentovi poslušnosť

Americký prezident Joe Biden. Zdroj FOTO: FB JB

Spolupracovníci prezidenta Joea Bidena z jeho volebného tímu ho podrobili ťažkej kritike a odstupujú. Dôvod? „Nekritická“ podpora Izraelu. Prezident USA Joe Biden sa napriek svojmu pokročilému veku netají tým, že sa v ďalších prezidentských voľbách v novembri 2024 chce znovu uchádzať o znovuzvolenie. Určite s tým mnoho spolupracovníkov jeho volebného tímu nesúhlasí, čo dali 5. januára 2024 najavo tým spôsobom, že odstúpili ako jeho volební asistenti. Príčinu si poľahky našli: Prezident sa neusiluje o mier na Strednom východe.

„Jednostranná podpora“ Izraela

Americký prezident, sa nachádza medzi dvomi blokmi. Podpora Izraela nie je v USA dnes vysoká. Najmä v najmladšej generácii (od 18 do 24 rokov a potom od 24 do 30 rokov), ktorá je veľmi závislá od protiizraelských webov, najmä od TikToku a navyše ani finančný magnát George Soros vystupuje výrazne proarabsky. To však ešte nie je nič proti rozbrojom v oboch tradičných hlavných politických stranách. Republikánskej strane je silne zastúpené povedzme nie až tak propalestínské, ako skôr protiizraelské krídlo. Má to svoju logiku. Opozícia má vo zvyku kritizovať vládnu politiku, vnútornú aj zahraničnú.

Lenže aj v tradičnej prožidovskej strane, v tej Demokratickej, sa nožnice otvorili a pri mnohých jej predstaviteľoch sa zrazu – s pokračujúcou protiofenzívou v Gaze – objavila starostlivosť o ľudské práva palestínsko-arabskej menšiny. Časť volebného tímu (primárky začínajú už vo februári 2024) sa teraz vzbúrila a našla si aj „antimilitaristický“ etický postoj. Ten spočíva v tom, že USA dodávajú príliš veľa zbraní a munície židovskému štátu a spôsobujú utrpenie gazanským civilistom.  

Šance na zvolenie Joea Bidena klesajú, židovsko-arabský konflikt je viac zástierka ako realita

Každý, kto sa pozerá na opotrebovanú fyzickú schránku Joea Bidena, si musí všimnúť, že tento človek, hoci nepripomína až tak celkom Leonida Iljiča Brežneva, nemôže v ďalším volebnom období viesť USA. Teraz dozrel jeho čas na to, aby sa stal profesorom na nejakej významnej americkej univerzite a chodil po svete so svojími prednáškami so ziskom jeden milión dolárov (tých amerických) za jeden výstup. 

Zatiaľ Bidenovi vypovedalo v otvorenom liste služby 17 spolupracovníkov jeho pripravovanej volebnej kampane z dôvodov jeho „blízkovýchodnej“ politiky.

V liste píšu: „Viackrát ste povedali, že mlčanie v otázkach porušovania ľudských práv je podieľať sa na vine. Súhlasíme s Vami a preto sa teraz hlásime o slovo. Každá minúta, ktorá prebehne bez prímeria, je zničením jedného ľudského života, ktorý by mohol byť zachránený. Ako Vaši spolupracovníci zastávame názor, že z morálneho, ako aj volebne-taktického hľadiska by bolo dobré, keby ste zabránili pokračovaniu násilia.“ 

Volební spolupracovníci sa obávajú straty práce

Kto pozná americkú povolebnú realitu, dobre vie, že po strate víťazstva jeho/jej politickej strany po voľbách mu/jej na ďalšie prinajmenšom štyri roky ostáva už len činnosť na univerzitách alebo v opozičných sekretariátoch strany, ktorá neuspela. Vplyv na spoločnosť a na financie štátu je tatam.

„Vzbúrenci“ z volebného štábu Bidenovej administratívy dobre vedia, čo ich čaká, ak ich strana neuspeje a „cítia v kostiach“, že s Bidenom to nepôjde. I chytili sa „izraelskej karty“: „Prezident stráca kvôli svojej podpore izraelskej operácie v Pásme Gazy podporu 72 % obyvateľstva…, ktorí postup jeho vlády neschvaľujú.“ „Spoluvina na smrti vyše 20. 000 Palestínčanov. Medzi nimi 8. 200 detí, sa nedá ospravedlniť,“ píše sa v otvorenom liste. Možno zabudli dodať, či by sa dali ospravedlniť tisícky ďalších obetí z izraelskej strany, ak by Izrael nebol reagoval.

Jedno je však isté (vyberám z amerických inštitútov pre výskum verejnej mienky), totiž že popularita súčasného amerického prezidenta na samom počiatku roku 2024 klesla pod 40 % opýtaných. Ale vieme, ako to je s výskumami verejnej mienky. Mimochodom, historicky najnižšiu dôveru obyvateľstva mal na konci svojho druhého volebného obdobia prezident Obama. 

Autor komentára: Ivo Samson, bezpečnostný analytik