Fotoreportáž: Hrdina Ukrajiny z virálneho videa má už svoju sochu, jeho meno nesie aj ulica

Pomník padlému vojakovi v Kyjeve. Zdroj FOTO: Andrej Gmitro

O pár dní to budú už dva roky, čo Rusko 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu z územia Donbasu a Luhanska, z územia Belgorodskej a Voronežskej oblasti, z Krymu a útoky uskutočnilo aj z Homeľskej oblasti Bieloruska, kde boli už dlhšiu dobu ruské jednotky „na cvičení“. Odvtedy obe strany utrpeli vážne straty nielen na bojovej technike, ale najmä na ľudských životoch. Keďže presné čísla padlých vojakov nie sú známe (Ukrajina ich nezverejňuje a Rusko značne podhodnocuje), hrubé čísla hovoria o stotisícoch bojovníkov.

Fotograf a reportér Andrej Gmitro, ktorý mapuje situáciu na Ukrajine, sa bol pre 24dnes.sk pozrieť na mieste, ktoré sa stalo spomienkou na vojaka, ktorého krutú smrť v priamom prenose zachytila snímka, ktorá obletela svet.

Vojaka Oleksandra Ihorovycha Matsievskeho poznáte z virálneho videa, ktoré na internete pribudlo na jar 2023. Upozorňujeme, že video nie je vhodné pre citlivé povahy.

Video zachytáva posledné sekundy života vojaka pred popravou. Na snímke pamätník padlému O. I. Matsievskemu. Zdroj FOTO: Andrej Gmitro

V dvanástich sekundách (skrátená verzia) môžete vidieť neozbrojeného Oleksandra pri čerstvo vykopanom plytkom hrobe. Nepriateľskí vojaci mu ponúknu cigaretu – tak ako väzni majú právo na posledné jedlo, aj niektorí vojaci držia „tradíciu“ poslednej cigarety. Keď si ju Oleksander bral, dozaista vedel, čo tá cigareta preňho znamená.

Poslednýkrát si potiahol, hrdo prehlásil “Sláva Ukrajine”, po čom prišli salvy z automatických pušiek a telo Oleksandra padlo k zemi, kým spoza kamery počuť slová “Zdochni suka!”.

Toto krátke video otriaslo svetom a poukázalo na zločiny, ktoré sú prítomné v každej vojne. Odhaduje sa, že video je z decembra 2022.

Novovytvorený pamätník padlému hrdinovi. Zdroj FOTO: Andrej Gmitro

O. I. Matsievsky sa na celom svete stal známy ako symbol odporu. Jeho pozostatky boli vrátené vo februári 2023 mestu Nizhyn, kde žil a pracoval ako elektrikár. Následne v apríli na jeho počesť pomenovali ulicu v Nizhyne a neskôr na jeho pamiatku pribudla aj socha. Prezident Zelenský vojaka posmrtne vyznamenal titulom Hrdina Ukrajiny. Rusko sa k incidentu odmietlo verejne vyjadriť a naďalej popiera vojnové zločiny zapríčinené vojenským konfliktom, ktorý v susednom štáte rozpútalo.

Hrdinom sláva!

V meste, kde popravený vojak pracoval ako elektrikár, pribudol na jeho pamiatku pomník a jeho meno nesie aj ulica. Zdroj FOTO: Andrej Gmitro