Dajú sa výborne servírovať ako predjedlo, príloha, ale aj ako hlavný chod. Šaláty sú obľúbeným pokrmom, ktorý nesmie chýbať na prestretom stole. Ich výhodou je variabilita, niekto preferuje zeleninové, pripravené z čerstvej či grilovanej zeleniny, iný zase cestovinové, ovocné, so zálievkami alebo s jogurotom či sýtejšie majonézové.
Každá krajina má svoje typické ingrediencie, z ktorých vznikajú bezpochyby aj typické šaláty. Pred pár dňami priniesol obľúbený gastronomický portál Taste Atlas zoznam stovky najlepších šalátov sveta, v ktorých sa umiestnilo hneď niekoľko známych a často pripravovaných šalátov. Jedna priečka sa ušla aj Slovensku.
1. Dakos (Grécko): Ako jednoznačne najlepší šalát sa v rebríčku umiestnil grécky Dakos, čo je tradičné krétske jedlo pozostávajúce z jačmenného suchára, ktorý sa jemne potrie cesnakom a posype morskou soľou, následne sa naň pridajú nasekané paradajky, rozdrobený syr myzithra (alternatívne feta), ochutí sa bylinkami (nemsie chýbať oregano), olivami, kaparami a olivovým olejom.
2. Pai huang gua (Čína): Jazýčky gastronómov zaujal čínsky šalát z rozbitých uhoriek. Ide o jedinečnú úpravu, vďaka čomu sa na uhorke vytvoria nepravidelné chrumkavé okraje. Tento šalát je populárny ako piknikové jedlo v Tibete. Pripraví sa kombináciou uhoriek, ktoré sa rozdelia na kusy a poudierajú sa valčekom, následne sa zmieša s cesnakom, sezamovým olejom, čiernym octom a sójovou omáčkou.
3. Šalát Mechouia (Tunisko): Tento šalát pozostáva z grilovanej, nahrubo nakrájanej cibule, paradajok a cesnaku, pokvapká sa olivovým olejom, ochutí sa rascou, soľou a čiernym korením. Zvyčajne sa dozdobí vajíčkami uvarenými natvrdo, olivami alebo tuniakom. Podáva sa ako predjedlo aj ako samostatné jedlo na toustovom chlebe alebo na krajcoch bagety.
4. Horiatiki (Grécko): Šaláty, ktoré ponúka grécka kuchyňa, evidentne obľubujú milovníci dobrej gastronómie. Taký je aj šalát Horiatiki, známy aj ako dedinský šalát (ľudia si ho brávali so sebou na pole, kde ho jedli počas prestávok pri práci), ktorý je považovaný za akési grécke národné jedlo. Tvoria ho nakrájané paradajky, červená cibuľa a hrubšie plátky uhorky. Môžu sa pridať olivy, zelená paprika, syr feta, oregano, soľ, korenie a typický dresing z olivového oleja, citrónu, resp. octu.
5. Caprese (Taliansko): Ide jednoznačne o skutočnú klasiku neapolskej kuchyne, ktorá stelesňuje esenciu leta v južnom Taliansku. Obľúbený šalát Caprese pochádza z ostrova Capri a je dokonalou kombináciou nielen farieb, ale aj chutí zrelých paradajok, krémovej mozzarelly a voňavej čerstvej bazalky.
Šieste miesto patrí libanonskému šalátu Fattoush, siedme bulharskému Šopskému šalátu, 8. a 9. miesto patrí Indonézii so šalátmi Pecel a Ketoprak a prvú desiatku najlepších šalátov sveta uzatvára bulharský Ovčiarsky šalát.
V prestížnom rebríčku sa na 63. mieste umiestnila aj slovenská Treska v majonéze ako tradičný šalát vyrobený z kombinácie tresky, majonézy, cibule, mrkvy, octu, horčice a korenín, ktorá sa jedáva s tradičnými rožkami.
- Rozpočet Kremľa na rok 2025: Na tri dni plánovaný „blickríg“ proti Ukrajine niečo stojí. Výdavky na „obranu“ sú tajné, ale kolosálne
- V Česku vládna kríza, na Slovensku tiež, v Maďarsku to Viktor „drží v rukách“ a v Rakúsku vyhrali kryptonáckovia
- Vojny už majú dosť aj samotní Rusi, viac ako polovica si želá mier, ukazuje prieskum. Čo ešte priniesol vojnový týždeň?
- Nikita Slovák: Entity uniesli našich skvelých politikov a do parlamentu napchali ich kópie. Veď taký Fico nikdy nechcel dvíhať DPH
- Tvrdí, že je pokrvný príbuzný Abrahama Lincolna. Herec Tom Hanks v mladosti sníval aj o tom, že sa raz stane kozmonautom
- Nikita Slovák: Dnešná koalícia nemá plán. Teda, ak nepočítame plány na ich osobné zbohatnutie