Nikita Slovák: Máme vytúženú úradnícku vládu. Nemajme veľké očakávania, parlament plný populistov zostal

Zdroj FOTO: FB OĽANO

Tak teda máme vytúženú úradnícku vládu. Pellegrini, ktorý po nej volal v každom rozhovore, sa vyjadril, že ju nepodporí. Fico, rekordér, ktorý dokázal počas jednej tlačovky spomenúť 71-krát Sorosa a pani prezidentku, ju, samozrejme, ostro odsúdil. Ale jemu by vadila každá vláda, s ktorou by sa nemohol stretávať v salónikoch hotela Hilton a zaťahovať Slovensko ešte hlbšie do ruského vplyvu.

Čo sa týka zloženia úradníckej vlády, sú to normálni ľudia, vo viacerých prípadoch odborníci, ktorí, verím, udržia kontinuitu nášho proeurópskeho smerovania a podpory okupovanej Ukrajiny. Na tomto mieste musím z bývalej vlády spomenúť ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý výrazným spôsobom posunul našu armádu z 19. storočia do aktuálnej doby. Chcelo to odvahu a víziu, kam má moderná armáda po lúpežných nájazdoch lampasákov zo SNS konečne patriť.

Úradnícku vládu podporili aj SaS, ktorí majú stúpajúcu tendenciu, len by sa jej predseda mal čo najviac vyhýbať geopolitickým úvahám a jej dnešný imagemaker Prchal by mal, ako sa dnes hovorí, „navnímať“ rozdiel medzi dnešným liberálnym voličom a voličom bezbrehého populistu Babiša. Myslím, že SAS dnes od svojich prirodzených voličov dostáva spravodlivú spätnú väzbu za roky zanedbávania liberálnej ľudsko-právnej agendy. Ich prirodzený volič už dávno nie je thatcherovský monetarista, chce slobodu nielen pre seba, ale aj pre iných. To, v akej priepasti sa nachádzajú práva menšín na Slovensku, je aj zásluhou nečinnosti tejto strany. Napriek tomu som presvedčený, že patrí k tomu najrozumnejšiemu u nás.

Na obrazovkách televízií sa opäť začal objavovať aj bývalý kapitán Danko. Nečudo, vznikajúca koalícia nedemokratických strán ho potrebuje ako soľ, SNS je prirodzeným spojencom pre Smer, už len tým, že vedno roky vyciciavali Slovensko a nezaťažovali sa žiadnymi morálnymi dilemami. Ak by mali Rusi na Slovensku zaplateného politika, nehovoril by inak ako Fico, Blaha alebo Danko.

Svojím dielom do celkovej atmosféry Kocúrkova prispel aj generálny prokurátor Žilinka, ktorý sa po vzore ruského generálneho prokurátora rozhodol udeľovať svoje vyznamenanie. Človeka musí obliať hrdosť, keď niečo také dostane. Prvým laureátom je predseda Jednoty dôchodcov Slovenska, organizácie, ktorá profesionálne dodáva komparzistov na tlačovky sociálnodemokratických strán.

A čo je potešujúce, na sociálnych sieťach sa objavuje čoraz viac iniciatív podporujúcich pani prezidentku. Aký má v skutočnosti jej post význam, to vidno podľa čoraz zúrivejších reakcií nedemokratických strán. A preto sa aj ja pripájam s výzvou: Bráňme si ju! A prosím, nemajme priveľké očakávania od úradníckej vlády, pamätajme, že ten rozhodujúci element je aj tak parlament zložený zo zástupcov populistov, fanatikov, extrémistov a zopár rozumných ľudí, ktorí sú v menšine.

Ale dúfam, že aspoň na chvíľu bude pokoj a vláda nás nebude otravovať nezmyselnými nápadmi a stupídnymi tlačovkami. A na záver, dúfam v silu a dobro našich ľudí. Verím, že dajú prednosť účasťou vo voľbách pred odchodom do vyspelejších demokracií. Sme v tom spolu.

Autor komentára: Nikita Slovák, režisér