Lukašenko nemá vagnerovcov pod kontrolou a areál jadrovej elektrárne je podľa expertov zamínovaný. Čo ešte priniesol uplynulý týždeň vojny?

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram/Military media centrum

Ruský exprezident a súčasný zástupca predsedu bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev sa opäť vyhráža použitím jadrových zbraní, ku ktorým podľa neho Moskva pristúpi, ak bude ukrajinská protiofenzíva úspešná. „Predstavte si, že by ofenzíva, ktorú podporuje NATO, bola úspešná a odtrhli by časť našej krajiny. Potom by sme boli nútení použiť jadrovú zbraň podľa pravidiel dekrétu ruského prezidenta,“ povedal Medvedev a dodal: „Takže naši nepriatelia by sa mali modliť za našich bojovníkov. Dbajú na to, aby sa nerozhorel globálny jadrový požiar.“

Ukrajina získala s dronmi nový rozmer vojny. V nedeľu (30. júla) skoro ráno útočili v Moskve tri ukrajinské bezpilotné prostriedky. „Fasády dvoch výškových administratívnych budov boli ľahko poškodené,“ povedal starosta Sergej Sobianin. K obetiam nedošlo, zranenie mal utrpieť len strážnik. V zasiahnutej budove majú kancelárie viaceré ministerstvá. Ukrajinský dron mal v noci na pondelok zasiahnuť aj policajnú stanicu v ruskej Brianskej oblasti. Pri útoku sa nikto nezranil, budova zostala poškodená. Rusko tiež tvrdí, že zmarilo pokus Ukrajiny o útok 25 dronmi na Krym. 

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram/Military media centrum

Ukrajinskú šermiarku Oľhu Charlanovú vylúčili zo súťaže na majstrovstvách sveta v Miláne, pretože odmietla podať ruku svojej ruskej súperke Anne Smirnovovej pod neutrálnou vlajkou. Išlo o prvý súboj Ukrajiny a Ruska od vypuknutia vojenského konfliktu. Štvornásobná majsterka sveta z individuálnych súťaží si po výhre vybojovala právo postupu. Charlanová však už deň pred súbojom povedala, že súperke ruku nepodá, nakoľko existuje právo ruku nepodať.

Experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) našli v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupujú ruské sily, protipechotné míny. Nachádzať sa majú v pásme medzi dvojicou bariér okolo areálu. „Prítomnosť takýchto výbušnín v areáli je v rozpore s bezpečnostnými štandardmi MAAE a pokynmi pre jadrovú bezpečnosť a vytvára ďalší psychologický tlak na zamestnancov elektrárne,“ povedal Rafael Grossi, šéf MAAE, podľa ktorého sa míny v areáli našli už pri predchádzajúcich kontrolách. Podľa Grossiho by však prípadný výbuch mín v areáli nemal mať dosah na jadrovú bezpečnosť.

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram/Military media centrum

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko po prvý raz priznal, že žoldnierov zo skupiny vagnerovcov, ktorí su na území Bieloruska po nepodarenej vzbure vo vyhnanstve, nemá pod kontrolou. V rozhovore s Vladimírom Putinom mal priznať, že vagnerovci chcú tiahnuť na Poľsko a musí ich krotiť. Odborníci tvrdia, že vagnerovci môžu predstavovať väčšie riziko pre bieloruský režim ako pre Európu. Podľa amerického Inštitútu pre výskum vojny nie sú vagnerovci pre Poľsko alebo Ukrajinu hrozbou, kým nebudú mať k dispozícii mechanizovanú techniku. 

Ilustračná snímka. Zdroj FOTO: Telegram/Military media centrum

Ukrajinská bezpečnostná služba identifikovala ďalších ruských vojakov podozrivých zo zverstiev v Buči. Má ísť o vojakov 1. čaty 37. samostatnej motostreleckej brigády 36. armády. Ich posádka sídli v meste Kiachta v Buriatskej republike. Informovala o tom BBC. Má ísť o zistenie totožnosti ďalších jedenástich príslušníkov ruskej armády, ktorí sa mali vlani v marci počas okupácie mesta Buča dopustiť vojnových zločinov. Ukrajinské úrady odhadujú, že v meste bolo zabitých vyše 400 civilistov a v celom okrese Buča vyše 1 400.