Štyri malé deti prežili dva týždne v džungli po páde lietadla. Urobili si prístrešok a ochránili sa pred divou zverou

Zdroj FOTO: EE

Štyria súrodenci prežili nechcené dobrodružstvo, na ktoré nezabudnú do konca života. Po páde lietadla, v ktorom zahynula aj ich mama, sa celých 17 dní túlali džungľou a zdolávali jej nástrahy. Deti vo veku 4, 9 a 13 rokov a 11-mesačné bábätko napokon pátracia čata našla živé.

Záchranári sa domnievajú, že štyri deti vo veku 13, 9 a 4 roky a 11-mesačné bábätko putovali džungľou v južnom departemente Caqueta od havárie, ktorá sa stala 1. mája. Pod holým nebom tak deti deti strávili 17 dní.

Pilot hlásil problémy s motorom niekoľko minút pred tým, ako lietadlo úplne zmizlo z radarov. Čo však bolo presnou príčinou nešťastia, úrady zatiaľ neuviedli.

V pondelok a utorok vojaci našli telá pilota a dvoch dospelých, ktorí leteli z miesta v džungli do San Jose del Guaviare, jedného z hlavných miest v kolumbijskom amazonskom dažďovom pralese. Región má málo ciest a je tiež ťažko dostupný po rieke, takže doprava malým lietadlom je na tomto mieste bežná. Jedna z cestujúcich, ktorá nehodu lietadla neprežila, Ranoque Mucutuyová, bola matkou štyroch detí, ktoré nehodu zázrakom prežili.

Na pátraciu akciu po deťoch nasadili kolumbijské úrady viac ako 100 vojakov so psami. Na pomoc si vzali aj tri helikoptéry, z ktorých jedna odpálila nahranú správu od babičky týchto detí, ktorá sa im v jazyku Huitoto prihovárala, aby sa prestali pohybovať džungľou a aby vyčkali na záchranu na mieste, kde sa nachádzajú. Operáciu s názvom „Nádej“ ešte sťažovali silné dažde, obrovské stromy, ktoré dorastajú až do výšky 40 metrov, aj divé zvieratá.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro v stredu na Twitteri uviedol, že deti boli objavené po „namáhavom pátracom úsilí zo strany armády“. 

Kolumbijské ozbrojené sily uviedli, že pátracie úsilie sa zintenzívnilo po tom, čo záchranári narazili na „prístrešok vybudovaný improvizovaným spôsobom s palicami a konármi“, čo ich viedlo k presvedčeniu, že existujú preživší. Od kolumbijskej armády však neprišli žiadne správy, ktoré by objavenie detí potvrdili.

Kolumbijský spravodajský portál El Espectador neskôr informoval, že armáda nepotvrdila nájdenie detí, hoci vládna agentúra údajne dostala informáciu, že došlo k nadviazaniu kontaktu.

Avianline Charters, majiteľ havarovaného lietadla povedal, že jednému z jeho pilotov z pátrania bolo povedané, že deti boli nájdené a že ich „prevážali loďou po rieke a všetky boli nažive“.

Zdroj FOTO: EE

Spoločnosť však tiež uviedla, že „neexistuje žiadne oficiálne potvrdenie“, že deti sú úplne mimo nebezpečenstva a búrky v oblasti stále predstavujú riziko, že sa dostanú do bezpečia.

Na fotografiách, ktoré zverejnili ozbrojené sily, bolo medzi konármi na zemi v džungli vidieť nožnice a sponky do vlasov. Predtým sa našla aj dojčenská fľaša a napoly zjedený kúsok ovocia.

Zdroj FOTO: EE